Ondřej Palát (vlevo) z Tampy Bay se raduje se spoluhráčem Tylerem Johnsonem z...

Ondřej Palát (vlevo) z Tampy Bay se raduje se spoluhráčem Tylerem Johnsonem z gólu v zápase s Carolinou. | foto: Profimedia.cz

Palát asistoval u obratu Tampy, Kane hattrickem sestřelil Pittsburgh

• 19
Hokejový útočník Ondřej Palát se dvěma asistencemi podílel na obratu skóre Tampy Bay na konečnou výhru 4:3 po prodloužení v domácím utkání proti Carolině. Obránci Michal Kempný s Michalem Rozsívalem slavili s Chicagem cenný skalp 4:1 nad silným Pittsburghem. Hattrickem duel rozhodl Patrick Kane.

V souboji týmů ze spodních příček tabulky Východní konference ve středu přivítala na svém ledě Tampa Bay hokejisty Caroliny. Oběma trenérům již nebyli k dispozici někteří hráči (domácím chyběli Ben Bishop - LA, Valtteri Filppula - Philadelphia, Brian Boyle - Toronto a hostům pro změnu Ron Hainsey - Pittsburgh, Viktor Stälberg - Ottawa), kteří před uzávěrkou přestupů posílili konkurenci s vyšší šancí na postup do play-off.

Lightning už v 8. minutě poslal do vedení využitou přesilovkou obránce Victor Hedman. Asistenci si připsali Ondřej Palát a Nikita Kučerov. Oba útočníci navíc danými zápisy neřekli svá poslední slova. Navrch měli ovšem hosté, což se projevilo i na vývoji skóre. Ještě v zahajovací třetině jej otočili Noah Hanifin s Derekem Ryanem.

Stav 1:2 vydržel až do finální desetiminutovky řádné hrací doby. Hráči Tampy se do zakončení příliš netlačili a s pouhými 16 ranami si vytvořili letošní minimum, i tak ovšem nakonec mohli slavit. V 51. minutě totiž za další asistence Paláta vyrovnal na 2:2 Tyler Johnson a v 56. minutě otočil stav Nikita Kučerov.

Když se v 57. minutě navíc nechal vyloučit hostující Terävainen, vypadalo to, že je rozhodnuto. Carolina ale při hře v oslabení dokázala díky Jay McClementovi vyrovnat na 3:3. Utkání tak přešlo do nastavení, v němž už po 46 vteřinách rozhodl svou druhou brankou večera bek Hedman. Asistovali mu Kučerov a Johnson, díky čemuž si odnesli celkově tři body za bilanci (1+2).

Kromě zmiňovaného Paláta (20:44, +/-: 0, 0+2) výhru v dresu Tampy oslavil i zadák Andrej Šustr (14:59, +/-: 0), za Hurricanes pak na centru čtvrtého útoku operoval z farmy povolaný Andrej Nestrašil (9:51, +/-: 0, 2 střely).

Zajímavá konfrontace dvou předních celků obou konferencí byla k vidění v Chicagu, na jehož led zamířili obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu. Víc důvodů k radosti měli po zápase rozhodně rozjetí Blackhawks, kteří po skóre 4:1 zaznamenali už pátou výhru v řadě a desátou z posledních jedenácti startů. Velkou zásluhu na středečním úspěchu měl americký útočník Patrick Kane, jenž zazářil druhým hattrickem za předešlé tři starty.

1. David Pastrňák (BOS) 56z. - 52b. (26+26)
2. Jakub Voráček (PHI) 62z. - 51b. (17+34)
3. Radim Vrbata (ARI) 62z. - 47b. (15+32)
4. David Krejčí (BOS) 63z. - 43b. (16+27)
5. Michael Frolík (CGY) 64z. - 35b. (13+22)
6. Jaromír Jágr (FLA) 62z. - 35b. (12+23)
7. Ondřej Palát (TBL) 55z.- 32b. (13+19)
8. Martin Hanzal (MIN) 53z. - 28b. (16+12)
9. Radek Faksa (DAL) 61z. - 28b. (8+20)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 64z. - 24b.(7+17)

Skóre přitom otevřel až v 29. minutě. Pak sice vyrovnal Scott Wilson, těsně před druhým odchodem do kabin v čase 39:36 ovšem domácím vrátil vedení Richard Pánik a ve třetí třetině aktivní Kane dalšími dvěma góly výsledek upevnil. Ten poslední přidal v 60. minutě do prázdné brány. Hvězdní hráči Penguins - Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Phil Kessel - vyšli naprázdno, první hvězdou večera byl i před třígólovým Kanem vyhlášen náhradní brankář vítězů Scott Darling. Kryl vysoký počet 36 ran hostů.

V obraně Chicaga nastoupili oba čeští zástupci, Michal Rozsíval (15:05, -1) s Michalem Kempným (13:20, -1, 3 střely). Prvně jmenovaný 38letý veterán navíc den před zápasem prodloužil s klubem smlouvu ještě o příští rok, za který si vydělá 650 tisíc dolarů.

V rámci přestupů před uzávěrkou ovšem oběma přibyla konkurence, když se z Dallasu vrací Johnny Oduya (člen vítězného kádru Blackhawks z ročníků 2013 a 2015). Proti Pittsburghu ale ještě nestihl nastoupit, stejná situace potkala po změně dresu i nového beka Penguins Marka Streita. Zkušený Švýcar opustil Philadelphii a přes Tampu nakonec skončil v Pittsburghu, který před play-off posiloval hlavně v obraně. Kromě něj ještě dříve přišel zkušený Ron Hainsey z Caroliny.

Výsledky NHL

Chicago - Pittsburgh 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
29., 57. a 60. P. Kane, 40. Pánik - 38. Wilson. Střely na branku: 29:37. Diváci: 22 012. Hvězdy zápasu: 1. Darling, 2. P. Kane, 3. Schmaltz (všichni Chicago).

Tampa Bay - Carolina 4:3 v prodl. (1:2, 0:0, 2:1 - 1:0)
8. a 61. Hedman (na první Palát), 51. Johnson (Palát), 56. Kučerov - 12. Hanifin, 15. Ryan, 58. McClement. Střely na branku: 16:31. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Kučerov, 3. Johnson (všichni Tampa).