Pražským gorilám zjednodušili hlavolam, na který jsou stále krátké

  • 19
Když chovatelé v pražské zoo instalovali během Vánoc gorilám do expozice nový, poměrně sofistikovaný hlavolam s několika perforovanými patry, ani ve snu je nenapadlo, jak jim zkomplikují život. I více než po měsíci hlavolam odolává jejich jazykům, prstům a často i klacíkům, na které je stavěný.

Princip hlavolamu je jednoduchý a gorily by neměly mít problém jej pochopit. Prostě musí granule z vrchního patra hlavolamu pomocí klacíku postupně prostrkat jednotlivými patry skrz čtyřcentimetrový otvor až dolů, aby vypadly na zem. Klacík přitom prostrčí drážkou vyříznutou podél každého patra.

Chovatelé dokonce před pár dny gorilám hlavolam zjednodušili, aby dostupnost oblíbených granulí usnadnili. „Prostřední patra hlavolamu jsme vyndali, takže zůstalo jen jedno nahoře a pak to úplně spodní,“ říká kurátor primátů Vít Lukáš. „Naše gorily totiž zatím evidentně nepřišly na princip, jak granule pomocí klacíku prošťouchat všemi patry až dolů,“ konstatuje kurátor. S tím, že i po redukci několika příček se gorily snaží granule z horního patra rozmačkat a dostat ven jazykem bočními otvory určenými pro zastrčení klacíků.

„Teď má s hlavolamem asi největší trpělivost Kiburi, tedy co se nejspodnějšího patra týká, a je poměrně úspěšný, jak je vidět na videu z expozice. Ovšem ostatní se mu vypadlé granule snaží krást, v čemž je nejúspěšnější jeho matka Kijivu,“ konstatuje Vít Lukáš.

Samec Richard naopak vzdal boj s hlavolamem v podstatě úplně, a to je pro něj žrádlo vším. Ze samic na to šla zpočátku nejchytřeji Shinda, ale zřejmě jí došla trpělivost a snaží se granule dostat ven akorát tak hrubou silou - občas hlavolamem alespoň pořádně zatřese.

Poslední dny se ovšem osměluje i nejmladší Ajabu, kterému ještě není ani rok. I on by se rád dostal k chutným granulím, takže si hlavolam také osahává:

Nicméně chovatelé zřejmě ještě vyzkoušejí další varianty, jak gorily navést na správné řešení. Dokonce uvažují, že jim promítnou instruktážní video.