Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Exotika na lyžích. Cesta za parádním prašanem v hornatém Kyrgyzstánu

Věřte nebo ne, v Kyrgyzstánu obsluhují lyžaře desítky vleků a lanovek. Nejvýznamnější kyrgyzský lyžařský resort, který snese „měkká“ evropská měřítka kladená na velikost a vybavení areálu, se jmenuje Karakol.

Karakol leží v srdci stejnojmenného přírodního parku vzdáleného 420 kilometrů od mezinárodního letiště Manas v Biškeku. Úvodních 120 kilometrů po standardní dálnici směrem od letiště vypadá celkem příznivě a cesta až do kruhového objezdu s odbočkou do Číny poměrně rychle utíká. Pak přichází trápení. Rovný asfaltový povrch položený čínskými stavbaři vystřídají výmoly, drolící se štěrk, silnice bez krajnic a značení.

Naštěstí je na co koukat. Po levé ruce zasněžené vrcholky hřbetů Kungej Alatau a napravo modrá hladina nezamrzajícího vysokohorského jezera Issyk - Kul. Na horizontu se pak zvedají holé štíty pohoří Těrskej Alatau.

Nevěřil jsem vlastním očím, ale za 180 kilometrů silnice kolem jezera se třikrát změnilo počasí. Zimu a mráz v okolí Biškeku vystřídal suchý a silný vítr v západním cípu jezera. Někde uprostřed cesty nás lázeňské město Cholpon Ata překvapilo mírným podnebím, které měl za pár hodin ve východním cípu jezera zase vystřídat krutý mráz.

V Cholpon Ata se nezměnilo jen počasí, ale i silnice. Na zbývajícím téměř 150kilometrovém úseku do Karakolu probíhá rekonstrukce. Chvílemi jedeme po chodníku, místy po poli a pak zase zpátky po vyfrézovaném povrchu. Nemíjet vzrostlé stromořadí, ani jsme nevěděli, že jedeme po silnici. Začínáme se modlit, aby Karakol nebyl také náhodou v přestavbě. No, nebyli jsme daleko od pravdy.

Dříve ruský Prževalsk by si skutečně přestavbu zasloužil. Zavřená teplárna, oprýskané paneláky, rozpadající se nedokončené stavby řadových domů v okrajových čtvrtích, třicet a více let staré taxíky připomínají vozový park Fidelovy Kuby. S tím rozdílem, že u karakolských taxikářů vede německé audi následované VAZ 2101 a moskvičem.

Ale všude je relativně čisto. Jsou tu fungující služby, banky a bankomaty na každém kroku, příjemné restaurace a samozřejmě krytý i otevřený trh s překvapivou nabídkou čerstvé zeleniny a očekávaným sortimentem čerstvých ryb z jezera Issyk-Kul.

Vyzkoušeli jsme lyžařské centrum Karakol v Kyrgyzstánu.

Za přepravu autem (až pět lidí) z Biškeku do Karakolu a zpět zaplatíte smluvních 9 000 somů (3 300 Kč).

Není Karakol jako Karakol

Město Karakol leží v rovině. Od dolní stanice lanovky je dělí 13 kilometrů po příkré horské silničce. Při volbě ubytování jsme řešili, jestli bydlet přímo na kopci, anebo zůstat ve městě a do střediska denně půl hodiny dojíždět taxíkem za 300 somů na osobu (120 Kč). Vrátit se můžete kdykoliv, protože šofér na vás celý den na parkovišti čeká.

Každá varianta má svá pro i proti. Městské hotely, penziony, airbnb nebo i tradiční jurty nabízejí podstatně nižší cenovou hladinu než čtyřhvězdičkový hotel Kapriz na kopci. Ten ale s několika horskými apartmány zase jako jediný nabízí ski-in/ski-out. Pohodlí, klid a dobře vybavený wellness a spa vyjde na 400 somů na hodinu (150 Kč). Když k ceně pokoje (při rezervaci předem 3 500 Kč/noc/pokoj) přidám „vysokohorskou“ přirážku za ty samé pokrmy a nápoje, vítězí z ekonomického hlediska město.

Na kopci

Vrátný a pokladník v jedné osobě konečně zvedá závoru uzavírající přírodní park Karakol. Cesta je volná. Ráz krajiny se najednou změní, jako když švihne kouzelným proutkem. Bílý poprašek nakyne v souvislou sněhovou pokrývku zvyšující se s každým ujetým kilometrem. Holé stráně střídá husté zalesnění vysokými jehličnany protkané bludnými kameny, nad nimi kdesi v oblacích bílé čepice ledovců. Tak nějak jsme si Ťan-šan v duchu představovali.

Vyzkoušeli jsme lyžařské centrum Karakol v Kyrgyzstánu.
Vyzkoušeli jsme lyžařské centrum Karakol v Kyrgyzstánu.

Samotná „Gornolyžnaja baza Karakol“ neboli lyžařská základna Karakol leží ve výšce 2 300 metrů nad mořem. Tady si můžete půjčit lyže nebo snowboard. Pokud jste si nepřivezli vybavení sebou, doporučuji upřednostnit půjčovnu v hotelu Kapriz, která je sice dražší, ale má novější modely a příjemnější obsluhu než půjčovna u základní lanovky. Půjčit lyže lze i dole ve městě.

Tu a tam jsem zahlédl sněhová děla, ale po většinu sezony, která začíná v půlce října a končí v dubnu, nemají využití. Zvláštní mikroklima přináší dostatek srážek po celý rok, v zimě napadne průměrně 1,5 až 2,5 metru sněhu. A tím se dostávám k hlavnímu a kromě exotiky snad jedinému důvodu, proč vážit dlouhou cestu do Kyrgyzstánu: záruka přírodního sněhu a velká pravděpodobnost, že vám každý den připadne pár centimetrů prašanu.

Dvousedačka vás vyveze do 3040 metrů nad mořem. Pod vámi 100–200 výškových metrů neposkvrněných plání, než vjedete do lesa, kde si sami hledáte cestu. Speciálně jsem se ptal na freeride. V lese je tady povolený, i když na vlastní nebezpečí. Proto šéf lyžařského střediska Valerij Buikov doporučuje jezdit milovníkům freeridu s lyžařským instruktorem. Aspoň prvních pár sjezdů. Na hodinu stojí 1000 somů (370 Kč). Získáte s ním pocit bezpečí a jistotu, že nezabloudíte do odlehlých míst, kde by vás museli hledat záchranáři. I když svážnou cestu na východní straně areálu při troše pozornosti nelze minout.

Červená jako modrá

Národním sportem v Kyrgyzstánu je zápas a s trochou nadsázky lze říci, že kdo nezápasí, jezdí na koni nebo v silném terénním automobilu 4x4. Hlavní klientelu lyžařských středisek proto tvoří mládež z Biškeku, Karakolu a pak hlavně turisté z okolních zemí a z Ruska.

Mapa lyžařského areálu Karakol v Kyrgyzstánu

S oslabováním rublu se ale snižuje i jejich návštěvnost. Ředitel Valerij Buikov odhaduje, že kdo dříve přijížděl i třikrát za sezonu, letos přijede jen jednou. Sníženou frekvenci zaznamenal i u lyžařů z Kazachstánu. Přesto očekává, že letos středisko navštíví kolem jednoho milionu turistů.

Většina z nich sem nejezdí za freeridem, ale za perfektně upravenými červenými sjezdovkami a školním svahem s lanovkou u dobře vybavené lyžařské školy. Říkám červenými, ale v Karakolu jsou z neznámých důvodů na mapách značeny modře. Nejdelší z nich měří takřka čtyři a půl kilometru s převýšením 740 metrů a maximálním sklonem 53 %.

Když už na lyžařskou základnu Karakol dorazíte, zažijete hezké lyžování a příjemné ceny. V týdnu stojí denní permanentka 900 somů (340 Kč) a o víkendu 1200 (450 Kč).

Navíc nemusíte příliš zkoumat ceník nápojů a jídel v místních café, jak tady říkají restauracím. Karakol je převážně ruské město v Kyrgyzstánu a tomu odpovídá i skladba jídelních lístků. Ruský boršč, soljanku, bliny, pelmeně či lagman střídají tradiční skopové nebo hovězí šašliky a bešparmak.

Lyžařské centrum Karakol

Délka sjezdovek: Různé zdroje uvádějí celkem kolem 20 kilometrů sjezdovek, v délce ovšem jsou započítané i černé sjezdovky, které nejsou značené. Délka dvou až tří denně upravovaných sjezdovek je zhruba 3,5 – 4,5 km. Ostatní jsou podle našich měřítek neznačené freeridy na vlastní nebezpečí.

Počet vleků: celkem čtyři lanovky cca 10 let staré dodané z Francie, které nahradily vleky z Transporty Chrudim. Ze čtyř během týdne fungují tři hlavní.

Ceny jídel:
polévky: 100-200 somů (cca 40-80 Kč)
saláty: 170-220 somů (65 Kč)
hlavní jídla: 150-350 somů (55-130 Kč)
např: Kurdak 300g vyjde na 130 Kč, Kebab na 130 Kč

Nápoje:
lahev vodky 0,5 litru: cca 550 somů (210 Kč)
pivo : 90-120 somů (max 45 Kč)
Žatecký gus: 90 somů (35 Kč)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Pěšky, na kole, po vodě. Horní Rakousko je utajený ráj nedaleko českých hranic

17. dubna 2024

Premium Rakousko jsem dosud znala jen pod sněhem, bylo pro mě vždy osvědčeným lyžařským cílem. Zajímalo mě...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...