Trump: Za hackerskými útoky stálo Rusko, přízeň Putina je bonus

  • 475
Budoucí americký prezident Donald Trump poprvé od loňského vítězství ve volbách vystoupil před novináři. Připustil, že Rusko stálo za hackerskými útoky během amerických voleb, do výsledků však prý nezasáhlo. Útoků se navíc podle něj dopouštěly i jiné země. Vřelý vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem pokládá Trump za výhodu.

Trump zahájil brífink poděkováním těm médiím, která se podle něj postavila proti zveřejnění nepodložené zprávy o ruských špionech shromažďujících kompromitující materiály na budoucího amerického prezidenta. „Přestože o mě v minulosti příliš pozitivně nereferovala, teď si u mě trochu polepšila,“ dodal Trump na adresu médií.

Reagoval tak na dokumenty zveřejněné stanicí CNN a serverem BuzzFeed, které popisovaly některé údajné Trumpovy prohřešky či pochybné styky, mimo jiné také hovořily o setkání Trumpova právníka Michaela Cohena s ruskými představiteli v Praze. Novináři však zároveň připustili, že jsou důvody pochybovat o pravdivosti obsahu odhalených materiálů.

Americké tajné služby podle médií také varovaly, že ruská rozvědka shromáždila na Trumpa kompromitující materiály osobní i finanční povahy. Kreml sběr kompromitujících dat odmítl jako nesmysl a Trump zprávu označil za politický hon na čarodějnice (více o kauze čtěte zde).

„Je to absolutně odporné,“ konstatoval Trump a znovu prohlásil, že publikované informace jsou smyšlené a dala je dohromady skupina jeho „nemocných odpůrců“. Nic takového se podle něj nemělo dostat do novin.

Když se jeden z novinářů zeptal na údajné ruské hackerské útoky, Trump připustil, že Spojené státy se staly terčem hackerských útoků různých zemí, například Ruska nebo Číny. Při pokusu ruských hackerů nabourat volební systém se však útočníkům podle Trumpa nepodařilo zasáhnout do výsledků.

Trump také řekl, že přízeň Putina nepovažuje za chybu, ale za bonus. Doufá, že se s šéfem Kremlu dohodne, zatím to však nemůže vědět určitě. „Netvrďte mi, že někdo z vás v téhle místnosti skutečně věří tomu, že by (Hillary) Clintonová postupovala ve vztahu k Rusku tvrději než já,“ dodal.

Obří clo má zamezit přesunu výroby

Trump rovněž potvrdil, že se po nástupu do funkce oddělí od svého rozsáhlého majetku. Podle jeho právníka převede prezident všechna aktiva do fondu, který budou řídit jeho dva synové. Trump si chce také najmout poradce pro etické záležitosti, aby se vyhnul dalším otázkám o potenciálním konfliktu zájmů mezi jeho podnikáním a vykonáváním prezidentského úřadu. Veškerý zisk, který bude pocházet ze zahraničí z Trumpových hotelů, bude prý darován americkému ministerstvu financí.

Trump v čele USA

Nadcházející prezident dále prohlásil, že se postará o to, aby americké společnosti nepřesouvaly výrobu do zahraničí. Plánuje zavést vysoká cla, která podle něj odradí firmy od propouštění domácích pracovníků a stěhování produkce za hranice, třeba do Mexika.

Trump nakonec zopakoval, že dodrží slovo a hned po inauguraci začne jednat s Mexikem o postavení pohraniční zdi, kterou má navíc jižní soused zaplatit daněmi nebo hotovostí. Co nejdřív po nástupu hodlá Trump také zrušit svým předchůdcem zavedený systém všeobecného zdravotního pojištění.

Zatímco Trump hovořil před novináři, v Senátu vystoupil jeho kandidát na ministra zahraničí Rex Tillerson. Bývalý šéf ropné firmy Exxon Mobile prohlásil, že ruská anexe Krymu je porušením mezinárodního práva a Spojené státy potřebují mít v ruce nástroj, aby zabránily podobnému použití síly v budoucnu. Washington podle něj hodlá dodržovat závazky ke spojencům obávajícím se expanzivní ruské politiky (více čtěte zde).

Včera se konalo také poslední veřejné vystoupení Obamy v roli americké prezidenta. Odcházející hlava státu udělala pomyslnou tečku za osmiletým působením v Bílém domě a rozloučila se s příznivci při projevu v Chicagu. Obama mluvil o úspěších své vlády a apeloval na Američany, aby pamatovali na základy demokracie (psali jsme zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video