Veselý zářil, jeho 22 bodů a 10 doskoků však na Olympiakos nestačilo

• 0
Jan Veselý prožil svůj nejlepší večer v současném ročníku basketbalové Euroligy, ani jeho 22 bodů a 10 doskoků však Fenerbahce Istanbul na palubovce Olympiakosu Pireus nestačilo. Turecký šampion v 15. kole podlehl 62:71.

Turecký celek prohrál potřetí z posledních čtyř zápasů, po polovině soutěže má na kontě devět vítězství proti šesti porážkám a dvoubodový náskok na nepostupové pozice.

Šestadvacetiletý český reprezentant odehrál bezmála 31 minut, během kterých si zlepšil sezonní střelecké maximum a proměnil deset ze třinácti střel i oba trestné hody. Za osobním rekordem zaostal o jediný bod. Doskočil také po pěti míčích v útoku i v obraně a poprvé v sezoně má double-double.

Žádný ze spoluhráčů se však k Veselému dlouho výrazněji nepřipojil. Mezi pátou a 20. minutou český hráč dokonce zůstal jediným úspěšným střelcem svého týmu. Gigi Datome s Kostasem Slukasem zaznamenali po 10 bodech, posledně jmenovaný k nim připojil šest asistencí.

Fenerbahce zklamalo především v první půli, během které nastřílelo pouhých 21 bodů a dostalo se do devatenáctibodové ztráty. Ve druhé dvacetiminutovce už ztrácelo dokonce 25 bodů, přesto se jeho hráči nevzdali a pokusili se o velký obrat.

Dvě minuty před koncem to po trojkách Bobbyho Dixona a Gigiho Datomeho bylo jen 61:65, dvě akce kapitána řeckých mistrů Vassilise Spanulise ale nápor zchladily.

„Když jsem pohlédl na zápis z prvního poločasu, tak bylo neskutečné, že kromě Jana Veselého zbytek hráčů trefil dvě z 23 střel z pole. Takže vlastně nebylo divu, jaký byl výsledek,“ řekl kouč hostů Željko Obradovič. „Ve druhém poločase jsme se snažili probudit a vrátit se do zápasu. Z takových utkání si člověk vždy bere pozitivní a negativní věci. Měli jsme spoustu negativních a trochu těch pozitivních,“ dodal.

V dresu Olympiakosu byl nejlepším střelcem Američan s belgickým pasem Matt Lojeski, na tuto pozici mu stačilo 14 bodů. Jannis Papapetru ho podpořil 12 a Erick Green 11 body, kanadský pivotman Khem Birch přidal 10 bodů a 13 doskoků.

Do druhé poloviny sezony vstoupí jako lídr CSKA Moskva, třebaže se se starým rokem rozloučil dvěma porážkami. Nejprve doma nestačil na Fenerbahce, teď neuspěl na palubovce Crvené zvezdy Bělehrad. Odvezl si prohru 67:78, když úvod ztratil 0:11 a pak se dokázal přiblížit jen na pětibodový odstup.

Ruský obhájce titulu nastoupil v Bělehradě s uzdraveným Nandem De Colem, jeho šest bodů za 16 minut však nemělo na výsledek velký vliv. Druhý z tahounů Miloš Teodosič zůstal na šesti bodech a šesti asistencích. V dresu poražených zazářil pivotman Andrej Voroncevič s 21 body.

Jeho výkon však přebil srbský dlouhán Ognjen Kuzmič, který Crvené zvezdě přispěl 16 body a 10 doskoky. Marko Simonovič ho následoval se 14 body a Charles Jenkins připojil 11 bodů, šest doskoků a šest asistencí.

Real Madrid uspěl na palubovce Anadolu Efes Istanbul 80:78 především zásluhou Luky Dončiče. Sedmnáctiletý rozehrávač překonal předvánoční zranění a se 17 body, devíti asistencemi a pěti doskoky byl hrdinou zápasu. V koncovce otočil skóre pěti body v řadě.

Dončič a jeho dva koše v koncovce

„Luka má nejenom velký talent, ale také basketbalové myšlení. Je obtížné odhadnout, kde jsou jeho meze, když dokáže jako sedmnáctiletý odehrát takovéto zápasy,“ chválil pak Dončiče jeho kouč Pablo Laso, který postrádal Sergia Llulla.

Druhou klíčovou postavou Realu se stal mexický pivot Gustavo Ayón, který nejprve poslal svůj tým do vedení 80:78 a poté zblokoval závěrečný nájezd Thomase Heurtela.

Blok Ayóna na Heurtela

Anadolu táhl Brandon Paul se 16 body, který se ukazuje jako povedená prosincová posila. Derrick Brown a Bryant Dunston poraženým dodali po 14 bodech.

Ainars Bagatskis nezažil povedenou premiéru coby trenér Maccabi Tel Aviv, jeho celek si veze porážku 88:101 z arény Baskonie Vitoria. Rozhodlo se ve čtvrté čtvrtině, kdy domácí odskočili zásluhou bodového úseku 15:3.

Baskonia se mohla spolehnout hlavně na pivoty, Johannes Voigtmann dodal 23 bodů a devět doskoků, Toko Šengelija 22 bodů. Rozehrávač Shane Larkin je podpořil 13 body a 13 asistencemi. Hostům nejvíce pomáhal dvacetibodový Victor Rudd.

Žalgiris Kaunas má výhru 78:70 ze hřiště Olimpie Milán. Přelom třetí a čtvrté části zvládl v poměru 18:4 a definitivně odskočil. Litevské mistry táhl Arturas Milaknis se 16 body (trojky 4/4). Také na straně domácích je nejlepším střelcem Litevec, Mantas Kalnietis rovněž zaznamenal 16 bodů, Ricky Hickman a Rakim Sanders se dostali na 15 bodů.

Euroliga basketbalistů - 15. kolo

Anadolu Efes Istanbul - Real Madrid 78:80
Crvena zvezda Bělehrad - CSKA Moskva 78:67
Olympiakos Pireus - Fenerbahce Istanbul 71:62 (za hosty Veselý 22 bodů a 10 doskoků)
Olimpia Milán - Žalgiris Kaunas 70:78
Baskonia Vitoria - Maccabi Tel Aviv 101:88.