Obyvatelé Pchjonjangu můžou vzdát hold Kim Ir-senovi (vlevo) a Kim Čong-ilovi.

Obyvatelé Pchjonjangu můžou vzdát hold Kim Ir-senovi (vlevo) a Kim Čong-ilovi. | foto: Reuters

Kim přišel o výnosný byznys se sochami, exportoval je hlavně do Afriky

  • 40
Organizace spojených národů uvalila sankce na export soch z KLDR. Mimo uhlí a několika dalších nerostných surovin šlo o jeden z mála severokorejských artiklů, o který byl zájem i v zahraničí. Umělecký průmysl zaměřený na výrobu monumentů v tuhé diktatuře zaměstnává čtyři tisíce lidí. Zakázky se hrnuly hlavně z Afriky.

Monumentální, strohé, obvykle bronzové sochy a památníky patří mezi severokorejské speciality. Právě na ně si ale minulý měsíc posvítila Rada bezpečnosti OSN a přidala je na seznam zakázaných artiklů, které KLDR nesmí pod hrozbou sankcí vyvážet do zahraničí.

Zákaz je součástí řady trestů, kterými OSN reagovala na zářijové testy jaderných zbraní (psali jsme zde). Pro znalce severokorejského vývozu však nešlo o přílišné překvapení, poznamenává agentura AP. Sochy jsou totiž jedním z mála severokorejských produktů, o které je zájem i v zahraničí. Dalším je uhlí a nerostné suroviny; možnosti jejich vývozu jsou však rovněž silně omezeny sankcemi.

Veškerou uměleckou produkci v zemi od akvarelů přes obrovské mozaiky až k pomníkům a sochám má na starosti umělecké studio Mansudae, které sídlí v oploceném komplexu v srdci Pchjongjangu. Studio nijak nezahálí a za dobu své více než padesátileté existence podle odhadů vytvořilo 38 000 soch a 170 000 různých monumentů. Studio v současnosti zaměstnává kolem čtyř tisíc lidí.

Zájemce má KLDR hlavně v Africe

Mansudae má i svůj zahraniční odbor a zastánci zákazu upozorňují, že právě skrze něj KLDR, kterou jinak její jaderný program dostal do mezinárodní izolace, udržovala a rozvíjela vztahy s některými zeměmi.

Hlavním odbytištěm Severokorejců je tradičně Afrika. Sochy tam od nich v minulosti nakoupilo už 17 států. Známá je například socha Zrození Afriky umístěná v Senegalu. KLDR s exportem na černý kontinent začala už v šedesátých letech, kdy se mnoho afrických států osvobodilo od koloniální nadvlády.

KLDR toho využila pro rozšíření svých diplomatických styků. Nejdříve africkým státům dodávala sochy a jiná umělecká díla zdarma. Zhruba od roku 2000 si za ně už nechala platit.

V červenci se studiem Mansudae přerušila styky Namibie, která jeho služeb využívala posledních osm let. Pozorovatelé OSN totiž tvrdili, že studio spolupracuje i na několika vojenských projektech v KLDR.

Příjem Severní Koreje z vývozu soch je odhadován na částku mezi 10 a 160 miliony dolarů (258 milionů až 4,1 miliardy korun). Pro srovnání: sankce na vývoz uhlí by podle odhadů Spojených států měly KLDR způsobit ztrátu až 700 milionů dolarů (18,1 miliard korun).

Umělecké studio Mansudae bylo založeno v roce 1959 Kim Ir-senem. Sochy a vyobrazení zakladatele KLDR a jeho syna Kim Čong-ila jsou v zemi takřka na každém rohu; narazíte na ně ve vesnicích i továrnách.

Letos dokonce současný severokorejský vůdce Kim Čong-un vydal příkaz, aby se úřady ujistily, že má každá provincie sochu jeho otce a děda stojících bok po boku. On sám se objektem severokorejských sochařů zatím nestal. Zástupci Mansudae uvedli, že Kim Čong-un „je na to příliš skromná osobnost“.

Rod Kimů vládne v KLDR už desítky let:

29. února 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue