Rusové našli další těla ze zříceného letounu, objevili také kusy trupu

  • 553
Ve vodách Černého moře v pondělí pokračuje pátrání po obětech nehody ruského letounu. Na palubě cestovalo 92 lidí. Záchranářům se podařilo najít nejprve dvě další oběti, později nalezli část trupu s tělem kapitána a desítky dalších lidských ostatků. Podle ruského ministra dopravy za pád stroje může chyba pilota či technická závada.

Podle serveru BBC v Černém moři nedaleko města Soči operuje 3 500 lidí. Po troskách a obětech pátrají lodě, letouny, helikoptéry i ponorky. Tým 139 potápěčů pracoval podle ruských médií přes noc. „Operaci jsme nezastavili ani na minutu,“ prohlásil v pondělí mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Havárie letounu s Alexandrovci

Z Černého moře dosud záchranáři vyzvedli čtrnáct těl obětí včetně kapitána a desítky dalších fragmentů, které je potřeba identifikovat. Deset obětí přepravilo vojenské letadlo do Moskvy ke zjištění totožnosti.

Záchranáři pátrají na ploše víc než deseti čtverečných kilometrů. Agentura Interfax odpoledne uvedla, že jedné z lodí se podařilo lokalizovat část trupu letounu, která se nacházela 1,8 kilometru od pobřeží a měřila asi pět metrů.

Později potápěči vyzdvihli velký kus střední části trupu letadla. „Při zvedání velké části trupu se našlo další tělo. Zjistilo se, že jde o kapitána letadla Romana Volkova,“ cituje TASS úřední zdroj.

Na pondělní tiskové konferenci ruský ministr dopravy Maksim Sokolov potvrdil, že za zřícením stroje je pravděpodobně chyba pilota nebo technická závada. S variantou teroristického útoku vyšetřovatelé stále počítají, považují ji však za vysoce nepravděpodobnou, píše agentura TASS.

Stejný názor má také ruská tajná služba FSB. „Indicie a skutečnosti svědčící o možnosti spáchání teroristického činu nebo diverze na palubě letounu nejsou v současné době k dispozici,“ uvedla v prohlášení. Hlavními pracovními verzemi tak zůstává, že se do motoru mohl dostat nějaký předmět, dále nekvalitní palivo, které mělo za následek ztrátu tahu a zastavení motorů, chyba v pilotování a technická porucha letadla, dodala FSB.

Bezproblémový let

V ruských médiích se objevil audiozáznam poslední komunikace řídící věže a posádky letounu. Vyplývá z něj, že letoun neměl krátce před nehodou žádné problémy. Hlas posádky byl při komunikaci klidný až do chvíle, kdy letoun zmizel z radarů. V místě pádu bylo podle řízení letového provozu dobré počasí.

Podle některých teorií může stát za leteckým neštěstím špatný technický stav letounu. Stroj byl uveden do provozu v roce 1983. Konašenkov tvrdí, že pravidelně procházel technickými kontrolami. Poslední absolvoval v září letošního roku. V prosinci 2014 letoun prošel generální opravou.

Stroj zmizel z radarů asi dvě minuty po startu z letiště v Soči v neděli v 5:25 ráno místního času (více zde). Směřoval do syrského města Latakíja. V Soči stroj dotankovával po letu z Moskvy.

Na palubě cestovalo 64 členů slavného pěveckého sboru Alexandrovci (více o nich zde). Ti měli v Sýrii vystoupit při novoročních oslavách na ruské vojenské základně. Syrský prezident Bašár Asad rovněž potvrdil, že soubor měl vystoupit také ve válkou zmítaném syrském městě Aleppu.

Zahynulo i devět novinářů, osm vojáků, osm členů posádky či dva aktivisté, kteří se angažovali v oblasti lidských práv. Na pondělí ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil den smutku.

Ministerstvo obrany v pondělí vydalo prohlášení, že příbuzní každého vojáka a civilního zaměstnance ministerstva, kteří při neštěstí zahynuli, dostanou odškodné 5,8 milionu rublů (2,5 milionu korun).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video