Kyrie Irving (vlevo) z Clevelandu doskočil míč před Stephenem Currym z Golden...

Kyrie Irving (vlevo) z Clevelandu doskočil míč před Stephenem Currym z Golden State. | foto: AP

Přehlídka toho nejlepšího: Cleveland zvrátil duel s Golden State

• 62
Byl to ten nejlepší vánoční dárek basketbalovým fanouškům. Cleveland doma v repríze letošní finálové série NBA zvrátil nepříznivě se vyvíjející duel s Golden State a zvítězil 109:108. Opět rozhodl Kyrie Irving, hrdina sedmého duelu v bojích o titul.

Duel nejlepších světových basketbalistů svedl dohromady první týmy obou konferencí NBA. Golden State padlo po sedmi zápasech, v tomto ročníku podlehlo teprve popáté, Cleveland zůstal na šesti nezdarech.

Vyhecovaný souboj s atmosférou play-off vrcholil v závěrečné dvanáctiminutovce. Nejprve se hosté z Kalifornie ujali vedení 94:80, náskok však poztráceli a po smeči LeBrona Jamese prohrávali 103:105. Jenže zareagovali pětibodovou sérií a znovu měli navrch.

Trojka Stephena Curryho však neměla být tou pravou pomstou za finále. Kyrie Irving nejprve snížil a 3,4 sekundy před koncem duel otočil na clevelandskou stranu. Naopak hostující Kevin Durant už šanci k dobré střele po výborné obraně Cavaliers nedostal.

Durant si však po zápase stěžoval na kontakt s bránícím Richardem Jeffersonem, když se ocitl na palubovce a míč na koš odhodil ze sedu a nepřesně. „Snažil jsem se mu vyhnout, udělat protisměrný pohyb. Rozhodně jsem neupadl vlastním přičiněním,“ postěžoval si Durant, že měl být odpískán faul.

Domácí tahoun LeBron James se dostal na 31 bodů a 13 doskoků, když double-double měl už po první půli.

Kyrie Irving ho po slabším začátku následoval 25 body, 10 asistencemi, sedmi zisky a šesti doskoky. „Ten kluk je mimořádný, o tom nikdy nebylo pochyb,“ chválil spoluhráče LeBron James

Kevin Love dodal vítězům 20 bodů. Zásadní byl i přínos 36letého matadora Jeffersona, který v poslední čtvrtině předvedl dvě fantastické smeče.

Nejlepším střelcem zápasu byla pofinálová akvizice Kevin Durant, autor 36 bodů a 15 doskoků. Klay Thompson zaznamenal 24 bodů, Draymond Green 16 bodů a Stephen Curry je doplnil 15 body, potvrdil však, že vánoční zápasy mu příliš nesedí.

Prvním vítězem ve vánočním programu NBA se stal Boston, z New Yorku si odvezl výhru 119:114.

Boston si dlouho v Madison Square Garden šel pro kontrolované vítězství, avšak domácí dokázali ve čtvrté čtvrtině rychle smazat třináctibodový odstup a po několika skvělých akcích Kristapse Porzingise a Carmela Anthonyho srovnali na 112:112.

Na ztrátu náskoku však zareagoval Marcus Smart úspěšnou trojkou a New York už odpovědět nedokázal. Boston duel dotáhl k úspěchu zásluhou trestných hodů.

Celtics táhl drobný rozehrávač Isaiah Thomas, autor 27 bodů. Jae Crowder s Kellym Olynykem ho podpořili 16 a Marcus Smart s Alem Horfordem 15 body.

Newyorský Carmelo Anthony neprodloužil svou sérii třicetibodových vánočních utkání, připsal si „jen“ 29 bodů (22 ve druhé půli) a k nim sedm doskoků. Derrick Rose nastřílel 25 bodů. Kristaps Porzingis dodal 22 bodů, 12 doskoků a čtyři bloky.

San Antonio doma slavilo výhru 119:100 a ukončilo desetizápasovou vítěznou sérii hostujícího Dwyanea Wadea ve vánočních utkáních. LaMarcus Aldridge vedl vítěze 33 body a devíti doskoky, Kawhi Leonard 25 body a 10 doskoky. Wade nastřílel 24 bodů a ve vánočních duelech jich má na kontě už 301 - stejně jako jeho někdejší parťák LeBron James.

Oklahoma City přehrálo Minnesotu 112:100, znovu ho táhl Russell Westbrook, tentokrát s 31 body, 15 asistencemi a sedmi doskoky, pomáhalo mu pivotmanské duo, Steven Adams nastřílel 22, Enes Kanter pak 20 bodů. Hostům nestačilo 26 bodů a osm doskoků Karla-Anthonyho Townse ani 23 bodů Andrewa Wigginse.

Russell Westbrook o Vánocích

Los Angeles Lakers v derby přehráli Clippers, uspěli 111:102. Ukončili tím sérii 11 porážek ve vzájemných soubojích. Hned sedm hráčů vítězného týmu nastřílelo přes 10 bodů, nejvíce - 19 - Timofej Mozgov a Nick Young. Clippers s musejí obejít bez Chrise Paula a Blakea Griffina, jejich nejlepšími střelci byli J. J. Redick a Jamal Crawford s 22 body.