Papež František vzpomněl na oběti teroru a požehnal Městu a světu

  • 92
Papež František požehnal Městu a světu a popřál pokoj a mír lidem v Sýrii i dalším, které postihla válka nebo teroristické útoky. Připomněl útok v Berlíně a dobývání syrského Aleppa a vyjádřil naději na mír mezi Izraelci a Palestinci. Do svého požehnání zahrnul také uprchlíky.

„Mír všem, kteří ztratili své blízké při teroristických činech, jež zasely strach a smrt v tolika zemích a městech,“ prohlásil papež ve svém poselství, které zaznělo jen několik dní poté, co si teroristický útok na vánoční trh v Berlíně z 19. prosince vyžádal 12 obětí (vše o útoku v Berlíně zde). Tunisan Anis Amri, který je považován za pachatele útoku, byl zastřelen v pátek v Miláně.

Mimořádná opatření, která byla po atentátu přijata po celé Evropě, platila i na náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kam byli turisté i místní obyvatelé v neděli vpouštěni až po přísných bezpečnostních kontrolách. Kvůli nim se před papežovým projevem tvořily u náměstí fronty.

Na prvním místě papež vzpomněl na válčící Sýrii, především pak na město Aleppo, „kde bylo prolito tolik krve“. Vyzval při tom, aby v Sýrii „definitivně umlkly zbraně“ a aby byla poskytnuta pomoc vyčerpanému obyvatelstvu Aleppa, které minulý týden po čtyřletých bojích s povstalci znovu dobyly syrské vládní jednotky. Na mezinárodní společenství papež apeloval, aby co nejdříve prostřednictvím jednání dospělo k řešení syrského konfliktu.

Papež dále vyjádřil naději na mír ve Svaté zemi. Doufá, že „Izraelci a Palestinci budou mít odvahu a odhodlání napsat novou stránku dějin, kde nenávist a msta přenechají místo ochotě budovat společně harmonickou budoucnost“ (více o posledním vývoji na půdě OSN zde).

V poselství předneseném před asi 40 000 lidmi, kteří se shromáždili před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu, papež rovněž žádal ukončení „fundamentalistického terorismu v Nigérii, kde jsou i děti zneužívány, aby páchaly krutosti“. Papež tím poukázal na násilnosti páchané islamistickým hnutím Boko Haram, které během sedmiletého povstaleckého tažení připravilo o život 15 000 lidí a dva miliony dalších vyhnalo z domovů.

František, který je prvním papežem z oblasti Latinské Ameriky, také vyzval k ukončení napětí mezi vládou a opozicí ve Venezuele, k harmonii v Kolumbii, kde nedávno skončila občanská válka mezi vládou a ultralevicovým hnutím FARC. Apeloval na ukončení bojů v Barmě, v Kongu, ve Středoafrické republice, jakož i na usmíření na Ukrajině a na Korejském poloostrově.

Vánoce by rovněž lidi měly inspirovat k tomu, aby pomohli těm méně šťastným mezi námi, včetně migrantů, či dětí, které jsou obětí zneužívání, nenávisti a násilí, řekl papež.

Už v sobotu večer papež pronesl tradiční štedrovečerním poselství, v němž vyzval katolíky, aby soucítili s dětmi postiženými válkami a chudobou, ale i s těmi, kterým bylo zabráněno se narodit. Známý kritik interrupcí na Štědrý den promluvil k věřícím již počtvrté (více o štědrovečerním poselství čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video