Nikdo nikoho nepohřešuje, další českou oběť nečekáme, oznámil Zaorálek

  • 67
Německé úřady zatím ještě neidentifikovaly dvě z 12 obětí pondělního teroristického útoku v Berlíně. Žádný další český občan se ale nepohřešuje a je pouze teoretická možnost, že by mohl být mezi mrtvými. Novinářům to v pátek v reakci na potvrzenou smrt Češky řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Politici rodině svorně vyjadřují soustrast a volají po účinnějším boji s terorismem.

Podle ministra je to první případ české oběti teroristického útoku v EU. „V tuto chvíli nejsou identifikovány poslední dvě oběti. V České republice nikdo své příbuzné a známé nepohřešuje, a tak předpokládáme, že mezi nimi není další občan naší země,“ řekl během páteční tiskové konference Zaorálek.

Teroristický útok v Berlíně

Nechtěl se vyjadřovat k tomu, proč identifikace české občanky mezi oběťmi útoku trvala několik dní. Česká diplomacie podle něj naléhala na německé úřady, aby práci urychlily. „Museli jsme respektovat, že policie i další instituce byly zavaleny podobnými záležitostmi,“ poznamenal.

Podle něj je nyní zásadní, aby byl dopaden pachatel útoku. Německá policie v této souvislosti podezřívá Tunisana Anise Amriho, pátrá po něm v Německu i v dalších evropských zemích. „Potrestat tohoto pachatele pokládám za nejdůležitější,“ řekl ministr. V pátek dopoledne agentura Reuters informovala, že podezřelý byl zastřelen v severoitalském Miláně (více najdete zde).

České občany Zaorálek vyzval, aby se podobnými teroristickými činy nenechali zastrašit. Zároveň připustil, že riziko útoků a jejich četnost se za poslední rok zvýšila, a lidé by proto měli být pozorní. „Člověk musí vyzvat k obezřetnost, která musí být větší. Dnes nemůžeme podobné události vyloučit,“ řekl.

Česká republika podle něj dělá vše, aby bezpečnost občanů byla maximálně zajištěna. „V této zemi děláme vše pro to, aby se po ní nepohybovali lidé, o kterých nevíme, odkud přišli, a kteří mohou páchat podobné věci, jako se staly v Německu,“ prohlásil. Nutná je podle něj součinnost s ostatními státy Evropy.

Politici vyjadřují soustrast rodině

Spolu se Zaorálkem vyjádřil soustrast rodině i premiér Bohuslav Sobotka a přislíbili jí podporu včetně pomoci při převozu těla do ČR. Manžel Nadi Čižmárové, která při berlínském útoku zahynula, podle Zaorálka uvedl, že pomoc bude potřebovat a že ji využije. Na zveřejnění plného jména oběti se ministr dle svých slov dohodl přímo s manželem, s nímž je v úzkém kontaktu.

„Zpráva o smrti paní (Nadi) Čižmárové je velkou lidskou tragédií a mé myšlenky patří především její rodině,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda ODS Petr Fiala. Boj proti terorismu je podle něj definitivně i válkou ČR. „Tato tragická událost nám znovu připomněla, že musíme chránit naše hranice a sami se suverénně rozhodovat o tom, kdo smí v naší zemi pobývat a komu poskytneme ochranu,“ řekl. ČR musí mít konkrétní plán, jak bránit hrozbám mezinárodního terorismu, dodal.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek sdělil, že cítí s rodinami všech pozůstalých. „Skutečnost, že jedna z obětí byla česká občanka, nám jen silněji připomíná, že útok v Berlíně byl útokem na nás na všechny,“ řekl. Místopředseda strany Marek Ženíšek v tiskovém prohlášení uvedl, že terorismus nezná hranic a obětí se může stát kdokoliv. „Čím rychleji se budeme učit s tímto rizikem žít, tím na něj pak budeme více připraveni a budeme hrozbám moci lépe čelit,“ dodal.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček na Twitteru uvedl, že ho zpráva o české oběti útoku v Berlíně zasáhla. „Upřímnou soustrast všem blízkým. Vláda musí pokračovat v tlaku na opatření, která prosazujeme - ochrana vnějších hranic, boj s nelegální migrací, spolupráce tajných služeb...,“ napsal na sociální síti.

Poslanci Úsvitu Marek Černoch a Martin Lank v prohlášení na Facebooku uvedli, že důsledky berlínského útoku, který má zatím 12 obětí, překročily české hranice. „Je povinností všech politiků udělat maximum pro to, aby žádná další rodina nemusela trpět takovouto ztrátou,“ uvedli poslanci.

Českou oběť potvrdily úřady v noci na pátek

Český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský předal zprávu o úmrtí, kterou dostal od operačního centra ministerstva zahraničí v Berlíně, rodině ženy ve čtvrtek večer (více zde).

Češka Naďa Čižmár podle čtvrteční zprávy Černínského paláce žila a pracovala v Německu. Její manžel ji pohřešoval a po atentátu se obrátil s žádostí o pomoc na českou konzulární službu v Berlíně. Německým úřadům poskytl identifikační údaje manželky, její fotografie a vzorky pro analýzu DNA.

Policie během několika dní zjistila, že žena je jednou z obětí útoku. Atentát, při němž najel kamion do lidí na vánočním trhu v centru německé metropole, si vyžádal 12 životů. Po pravděpodobném pachateli útoku, Tunisanovi Anisovi Amrim, stále pátrá policie v Německu a dalších evropských zemích.

Vedle zatím identifikovaných šesti Němců a české občanky je mezi oběťmi také řidič kamionu z Polska a turistky z Izraele a z Itálie (více zde).

Řidič natočil nákladní vůz vraždící na tržišti v Berlíně:

22. prosince 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue