ÚSMĚV VETERÁNA. Rozhodčí se musí poradit, ale Jaromír Jágr ví své. Slaví...

ÚSMĚV VETERÁNA. Rozhodčí se musí poradit, ale Jaromír Jágr ví své. Slaví floridský gól a svůj 1 888. bod v NHL. Branku si připisuje jeho dvorní centr Aleksandr Barkov. | foto: AP

Jágr přidal asistenci a osamostatnil se na druhém místě bodování NHL

• 77
Díky další přihrávce u branky Aleksandera Barkova zaznamenal Jaromír Jágr ve čtvrtek svůj celkový 1 888. bod kariéry v NHL a v historickém bodování se na druhé příčce odpoutal od Marka Messiera. Radost z osobního úspěchu mu však pokazila porážka Floridy 1:3 s Bostonem. V dalších duelech se díky jedné asistenci prosadili také Tomáš Plekanec a Roman Polák.

V úterý Jágr třemi přihrávkami u výhry 4:3 po nájezdech nad Buffalem s celkovými 1 887. body vyrovnal na druhé pozici historického bodování NHL legendárního Marka Messiera a o dva dny později jej při první další příležitosti hned překonal.

Florida hostila Boston a česká „68“ nechyběla u jediné trefy domácích z hole Aleksandera Barkova. Finský centr se prosadil v 54. minutě poté, co dorazil odražený puk po předchozí střele beka Michaela Mathesona. Ten pálil na Tuukku Raska a jeho dělovku před bránou tečoval právě Jágr (19:33, +/-: 0, 4 střely, 0+1).

1. Jakub Voráček (PHI) 36z. - 35b. (11+24)
2. David Pastrňák (BOS) 28z. - 26b. (19+7)
3. Radim Vrbata (ARI) 33z. - 22b. (8+14)
4. Jaromír Jágr (FLA) 34z. - 20b. (6+14)
5. David Krejčí (BOS) 35z. - 19b. (6+13)
6. Tomáš Plekanec (MTL) 33z. - 16b. (3+13)
7. Michael Frolík (CGY) 35z. - 15b. (6+9)
8. Ondřej Palát (TBL) 30z. - 13b. (4+9)
9. Radek Faksa (DAL) 34z. - 12b. (4+8)
10. Martin Hanzal (ARI) 28z. - 11b. (7+4)

Historické bodování NHL

1. W. Gretzky, 1 487z. - 2 857b. (894+1 963)
2. J. Jágr, 1 663z. - 1 888b. (755+1 133)
3. M. Messier, 1 756z. - 1 887b. (694+1 193)
4. G. Howe, 1 767z. - 1 850b. (801+1 049)
5. R. Francis, 1 731z. - 1 798b. (549+1 249)

Bruins si však ve druhé hrací části zásluhou Franka Vatrana a Patrice Bergerona vypracovali dvougólový trhák a tak po trefě Barkova Panthers museli i nadále dotahovat ztrátu. S ubývajícím časem se pokusili i o hru s šesti hráči v poli, což střelou do prázdné klece v 59. minutě potrestal třetím gólem David Backes.

V sestavě Bostonu po dvou vynechaných duelech kvůli chirurgickému zákroku na pravém lokti již nechyběl kanonýr David Pastrňák (17:21, -1, 3 střely), na kterého se s 19 zásahy po dobu jeho absence dotáhl finský mladík Winnipegu Patrik Laine. Vedoucím mužem střelecké hitparády i nadále zůstává Sidney Crosby. Kapitán Pittsburghu nastřílel 23 gólů.

Bez bodu tentokrát zůstal i centr vítězů David Krejčí (16:14, +/-: 0, 2 střely) a rovněž obránce Floridy Jakub Kindl (9:04, +/-: 0). Největší pozornost médií ovšem poutal nově druhý muž historické produktivity Jágr. K radosti měl ovšem po zápase kvůli nevydařenému výsledku daleko:

„Chtěli jsme vyhrát. Nejlepší bude se tím (posunem v historickém bodování, - pozn. redakce) dále nezabývat a soustředit celý tým jen na výhry. Hokej je týmový sport, jen výhry týmu se počítají. Přál bych si, aby ten náš gól padl už v první třetině nebo nás dostal do vedení.“

Stejně jako druhý v pořadí David Pastrňák vyšel ve čtvrtek na prázdno i vedoucí muž produktivity Čechů v letošní sezoně NHL - Jakub Voráček (19:26, -1). Jeho Philadelphia v utkání plném vyloučení padla na ledě New Jersey 0:4. Předčasně do kabin v samotném závěru zamířil bouřlivák Radko Gudas (18:17, +/-: 0), jenž v zápase posbíral celkově 14 trestných minut.

Naopak s vítěznými pocity po delší době odcházel nováček v útoku Devils Pavel Zacha (14:36, +/-: 0). K úplné spokojenosti mu chyběl jen bod do osobních statistik. Naprázdno vyšel, přestože dostal důvěru od trenérů zahrát si více než pět minut v přesilových hrách (druhý nejvyšší čas na ledě při dané herní situaci z celého týmu).

Gólman New Jersey, které ukončilo své sedmizápasové čekání na výhru, Cory Schneider na svou první nulu sezony potřeboval jen 16 zákroků. V ofenzivě se za Devils činili především Adam Henrique a P.A. Parenteau (oba 1+1).

Hokejisté Columbusu ve čtvrtek naplno dokázali, že jejich vítězná jízda NHL a nově vytvořený klubový rekord není dílem náhody. Svůj jedenáctý triumf za sebou si totiž připsali po drtivém skóre 7:1, kterým vyprovodili z ledu obhájce Stanley Cupu z Pittsburghu.

Pro tým Sidneyho Crosbyho, jenž vstřelil alespoň čestný úspěch Penguins a s 23 góly si upevnil vedení v tabulce střelců, byl hořkou pilulkou nejen vysoký rozdíl ve skóre avšak zároveň i ztráta první pozice v Metropolitní divizi. Právě Blue Jackets se stali jejím lídrem a s 48 body tak kralují nově i celé Východní konferenci. Průběžný vedoucí celek Západu - Chicago - má na kontě rovněž 48 bodů.

Na destrukci Pittsburghu měl největší zásluhy Scott Hartnell, jenž nastřílel svůj devátý hattrick kariéry. V sestavě Columbusu nechyběl ani český nováček Lukáš Sedlák (7:45, +1, 2 střely).

Podobně jako Columbus se vezou na vítězné vlně i hokejisté Minnesoty. Ve čtvrtek naplno bodovali už podeváté za sebou, když výsledkem 4:2 dobyli led silného Montrealu. V prostřední hrací části šli domácí Canadiens dvakrát do trháku. Asistencí u trefy Artturi Lehkonena z 31. minuty se na tom podílel i Tomáš Plekanec (17:26, +1, 2 střely, 0+1). Ve třetí třetině, do níž oba celky vstupovaly za smírného stavu 2:2, však Wild udeřili při hře v oslabení. Prosadil se Eric Staal a do prázdné klece výsledek v závěru ještě pojistil Jason Zucker.

To souboj v tabulce beznadějně posledního Colorada s talentovaným Torontem měl jasný vývoj od žačátku. Draví Maple Leafs už v zahajovací třetině nastříleli tři branky a nakonec si odvezli dva body po triumfu 6:0. Dvakrát skóroval Nazem Kadri a mezi střelci figurovala i jednička posledního draftu Auston Matthews, mladý Američan slavil už 16. trefu sezony. Jednou asistencí se připomněl i český obránce vítězů Roman Polák (17:20, +1, 1 střela, 0+1).

Buffalo - Carolina 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
46. Larsson - 2. Skinner, 18. Faulk, 60. Aho. Střely na branku: 23:34. Diváci: 18 863. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. Faulk (oba Carolina), 3. Reinhart (Buffalo).

New Jersey - Philadelphia 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
8. Parenteau, 14. Wood, 34. Henrique, 59. Palmieri. Střely na branku: 22:16. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Parenteau, 3. Henrique (všichni New Jersey).

Columbus - Pittsburgh 7:1 (1:1, 2:0, 4:0)
33., 43. a 47. Hartnell, 14. Atkinson, 31. W. Karlsson, 44. Saad, 44. Jenner - 3. Crosby. Střely na branku: 28:26. Diváci: 19 115. Hvězdy zápasu: 1. Hartnell, 2. Saad, 3. Savard (všichni Columbus).

Montreal - Minnesota 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)
23. Pacioretty, 31. Lehkonen (Plekanec) - 28. Schroeder, 36. Spurgeon, 44. E. Staal, 60. Zucker. Střely na branku: 34:27. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Grandlund, 2. E. Staal (oba Minnesota), 3. Petry (Montreal).

Tampa Bay - St. Louis 5:2 (0:2, 2:0, 3:0)
59. a 60. Drouin, 30. Boyle, 38. Bournival, 46. Killorn - 15. Perron, 15. Megan. Střely na branku: 32:23. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Killorn, 2. Boyle, 3. Drouin (všichni Tampa).

Florida - Boston 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
54. Barkov (Jágr) - 23. Vatrano, 26. Bergeron, 59. Backes. Střely na branku: 30:33. Diváci: 14 462. Hvězdy zápasu: 1. Krug (Boston), 2. Jágr (Florida), 3. Rask (Boston).

Nashville - Los Angeles 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)
7. Shore, 45. Dowd, 45. Carter, 52. Setoguchi. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17 156. Hvězdy zápasu: 1. Budaj, 2. Carter (oba Los Angeles), 3. Fiala (Nashville).

Colorado - Toronto 0:6 (0:3, 0:2, 0:1)
19. a 54. Kadri (na první Polák), 8. Matthews, 12. Brown, 27. Van Riemsdyk, 29. Gauthier. Střely na branku: 38:31. Diváci: 15 502. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Kadri, 3. Van Riemsdyk (všichni Toronto).

Ottawa - Anaheim 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
22. Dzingel, 65. Hoffman - 40. Silfverberg. Střely na branku: 18:25. Diváci: 17 125. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman, 2. Dzingel, 3. Condon (všichni Ottawa).

Vancouver - Winnipeg 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
4. M. Grandlund - 42. a 53. Ehlers, 40. Laine, 56. Little. Střely na branku: 23:25. Diváci: 18 865. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Laine, 3. Enström (všichni Winnipeg).