Cyklisté z Hradce Králové zakryli matoucí semafory na křižovatce ulic Pilnáčkovy a Akademika Bedrny při protestní akci v červenci 2015. | foto: archiv Cyklisté sobě

Matoucí semafory v Hradci zůstanou, za nebezpečné je označil i primátor

  • 8
Semafory, které na několika místech Hradce Králové matou cyklisty natolik, že kvůli nim už několik kolařů vjelo přímo pod rozjeté auto, u přechodů zatím zůstanou. Představitelé radnice totiž s jejich výměnou počítají nejdřív za dva roky. Jednoduchému řešení podle primátora brání policie.

Město argumentuje především finanční náročností. Výměna semaforů za bezpečnější má totiž vyjít na miliony korun.

„Odhadnuté náklady se pohybují mezi třemi až čtyřmi miliony korun pouze za technologii. Spolu s tím je potřeba počítat ještě další náklady na zajištění instalace,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).

Radnice chce proto projekt zahrnout do dotačního projektu ITI, v němž mají v následujících letech do Hradce Králové a Pardubic přitéct miliardy korun, a to zejména na dopravní stavby. „Tento projekt bychom měli realizovat v letech 2018 až 2019,“ dodal Vedlich.

Nebezpečné semafory, které se nacházejí například na městském okruhu u Aldisu v Pilnáčkově ulici, u Tesly, Milety, Intersparu či v Lipkách, matou cyklisty „rafinovaným“ způsobem: světla pro chodce se nachází za přechodem, ale semafor pro cyklistu je už před ním. U dělených přechodů se tak v některých případech stává, že na středním ostrůvku vedle sebe svítí červená pro chodce na prvním úseku a zelená pro cyklistu na úseku druhém (kritikům dala za pravdu nová vyhláška, více zde).

Právě u Aldisu, kdy kolař vjel na přechod na červenou, protože ho zmátla zelená pro druhý úsek, už došlo k několika zraněním. I proto na nebezpečí loni v červenci upozornila hradecká cykloskupina v čele s primátorem Zdeňkem Finkem, a to tím, že cyklistické semafory zakryla.

„Byli jsme obviněni z trestného činu, což se později změnilo na přestupek. Zaplatili jsme pokutu. Nás ta situace skutečně dlouhodobě trápí, došlo tam ke smrtelnému úrazu, což moji cykloskupinu vyprovokovalo,“ uvedl primátor na včerejším zasedání zastupitelstva.

I jemu se dva roky čekání na změnu zdají jako příliš dlouhá doba.

„Cyklisti jsou lotři,“ brání řešení policie

„Existuje naprosto jednoduché řešení, a to zakrýt ten piktogram. Tam jsme ale narazili na fakt, že zakrytí semaforů je možné jen v případě rekonstrukce, nikoliv však dlouhodobě,“ uvedl Fink a zároveň upozornil na složité vztahy spojené s nebezpečnými semafory.

„Mohli bychom mít pocit, že vše napravíme jednoduchým způsobem, ale je nám v tom bráněno policií na majetku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Řadiče jsou totiž v našem majetku a pod naší správou, ale jsou umístěny na majetku ŘSD a rozhoduje o nich policie. A všichni víme, jaký názor má bývalý šéf dopravní policie na cyklisty. V Hradci Králové to ještě bohužel bude trvat,“ narážel primátor na dřívější prohlášení někdejšího dopravního komisaře Stanislava Blažka, který cyklisty označil za „neidentifikovatelné lotry, kteří nemají žádnou registrační značku, běžně jezdí po chodníku, v protisměru, na červenou, po přechodech a v podnapilém stavu“.

„Jestli existuje možnost, že se něco bude rekonstruovat a tehdy to bude možné zakrýt, měli bychom to zvážit,“ dodal Fink.

Jen v Pilnáčkově ulici, kde jedny takové nebezpečné semafory jsou, došlo v minulosti k několika nehodám se zraněním, dokonce i smrtelným. Podle informací z magistrátu to však policie vidí jinak.

„Z údajů, které máme od policie, vyplývá, že přestože policie statisticky nesleduje dopravní nehody na přejezdech pro cyklisty, ani po detailnějším zkoumání nebyla za posledních deset let na přejezdu pro cyklisty vybaveném semafory nalezena dopravní nehoda se smrtelnými následky,“ řekla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

20. dubna 2015