Pět let od smrti Václava Havla. Pravdu a lásku měl od Ježíše, řekl Duka

  • 822
Na prezidenta Václava Havla, který zemřel přesně před pěti lety, vzpomínali v neděli lidé na několika akcích. V Praze se konalo čtení z jeho her, dopoledne sloužil kardinál Dominik Duka mši ve svatovítské katedrále a večer se uskutečnil pochod na Hrad. Politika a dramatika připomněly ale i krátké a ohrnuté kalhoty.

První polistopadový prezident zemřel v neděli 18. prosince 2011 ve věku 75 let ve svém oblíbeném venkovském domě na Hrádečku na Trutnovsku. Vzpomínkové akce se konají i v jiných městech. Někde se uskutečnily už během předchozích dnů týdne.

Od 10 hodin se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kterou sloužil kardinál Dominik Duka.

Přítomným věřícím, politikům i Havlově rodině řekl, že Havel zasvětil svůj život záchraně a obnově české svobody. Usiloval o suverenitu národa, vládu racionality, tolerance a úcty k druhému, neznal nenávist a závist, uvedl Duka.

„Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, to není fráze. To jsou slova, která převzal z Ježíšova poselství, poselství svatého Pavla, svatého Cyrila a Metoděje, svatého Václava a chcete-li od mistra Jana Husa či Jiřího z Poděbrad,“ uvedl Duka. Nad sídlem hlavy státu je také vztyčil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, poznamenal.

Modlitba za Havla i národy podmaněné totalitou či islamisty

Čechy Duka poprosil o to, aby milovali pravdu a slavili Vánoce jako čeleď svatého Václava, který je podle tradice jejich věčným vládcem. Věřící se při mši také modlili za národy podmaněné totalitními a islamistickými režimy.

„Nebyli bychom následovníky Václava Havla, kdybychom nenáviděli a pomlouvali své protivníky. Nepřineseme žádnou nápravu, kdybychom heslo roku 89 zesměšňovali a snažili se hledat chyby a selhání u toho, který nám otevřel dveře svobody a důstojnosti, který získal našemu národu po tolika létech úpadku celosvětový respekt,“ zdůraznil Duka. Na závěr mše zazněla státní hymna.

Na Havlovy poslední chvíle vzpomínala v katedrále i řádová sestra boromejka Angelika Pintířová, která jej na Hrádečku do posledních dnů ošetřovala. Havel byl podle ní velice otevřeným člověkem, jednal stejně tak s ministrem, dalajlamou, kardinálem, jako s trutnovským Romem nebo uvaděčkou v kině. Nikdy si na nic nehrál a vždy byl pořád sám sebou, přestože kolem něj byly kamery, řekla.

Vězeň Václav Havel

Budoucímu prezidentovi bachaři neodpouštěli

V centru Prahy na Jungmannově náměstí začala v 10 hodin akce Svíčka pro Václava Havla, kde se četly Havlovy hry.

Ukázky z nich přečetli a na prezidenta zavzpomínali jeho někdejší tajemník Vladimír Hanzel, herečka Jitka Smutná, herec Tomáš Hanák či muzikant Václav Koubek. Setkání skončilo v 18 hodin. Poté se asi tři desítky lidí vypravily v dešti na pochod s názvem Srdce na Hrad. Účastníci v čele průvodu nesli velké látkové srdce. Přes Národní třídu, nábřeží a Karlův most se dostali na Malou Stranu. Cílem bylo Hradčanské náměstí. Skupinu doprovázeli policisté.

Pořadatelé dnešní vzpomínkové akce na Jungmannově náměstí chtěli Havla připomenout jako dramatika, politika, disidenta i člověka. „Byl to neobyčejně obyčejný člověk. Měl skvělé myšlenky. Jeho slova jsou nadčasová. Zvlášť v dnešní společnosti, když vidíme, co se tady děje, je důležité na ně nezapomínat,“ řekla ČTK a Českému rozhlasu Kristýna Herejtová z pořadatelského týmu. Podle ní osobnost Havlova formátu v Česku nyní chybí. Organizátoři vzpomínkové akce nevidí teď v republice nikoho, kdo by stejně jako dřív Havel symbolizoval zemi v zahraničí a dělal jí tam dobré jméno.

Potřetí se také konala akce Čtení z Havla. V pražském divadle Alfred ve dvoře bylo možné mezi pátou odpolední a devátou večerní slyšet ukázky z Havlových prací. Zájemci si mohli také sami přečíst úryvky, které mají rádi a považují za podstatné. Knihy byly na místě k dispozici.

Svébytnou formou připomínky, kterou vyznávají někteří Havlovi stoupenci, pak je nošení krátkých či ohrnutých kalhot. Při své první prezidentské inauguraci měl totiž Havel nápadně krátké nohavice. Organizátoři, kteří k zapojení vyzývají na sociálních sítích, chtějí tak na hlavu státu vzpomínat s humorem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue