Účtování „babišného“ se úřadům nelíbí, na porušení zákona zatím nepřišly

  • 97
Provozovatel Perníkové chaloupky Luděk Šorm na každé účtence pod 99 korun přidává desetikorunový poplatek za zaevidování do EET. Nelíbí se to ministerstvu financí, ani Finanční správě, ale zatím s tím zřejmě nemohou nic udělat.

Ministerstvo financí a finanční úřad se už dva týdny snaží zjistit, zda provozovatel Perníkové chaloupky v Rábech u Pardubic Luděk Šorm porušil zákon. Ten začal účtovat lidem za platby pod 99 korun „babišné“ - tedy poplatek za to, že musí jejich platbu zaevidovat. Úředníci zatím nebyli úspěšní, ale stále se nevzdávají.

Podle mluvčí Finančního úřadu pro Pardubický kraj Ivany Wasserbauerové zákon provozovateli nezakazuje si poplatek za službu doplnit.

„Zákon o evidenci tržeb tím neporušuje. Naši právníci ale v současné době řeší, zda nedochází k porušování nějakého jiného zákona. Určitě není dobře, že provozovatel toto dělá,“ řekla Wasserbauerová.

Ministerstvo financí zpoplatnění této služby kritizuje. „Zaevidovat tržbu a vystavit účtenku je zákonem stanovená povinnost - zákon o evidenci tržeb neumožňuje, aby bylo vydání účtenky zákazníkovi podmíněno zaplacením nějakého poplatku,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.

Provozovatel Perníkové chaloupky kritiku odmítá. „Rozhodli jsme plošně nezdražovat naše výrobky, zboží a služby, neboť pivo za EET nemůže. Ale jako součást smluvních podmínek každého prodeje jsme doplnili za tuto nově poskytovanou službu ‚zaevidování do EET‘ smluvní cenu ve výši 10 korun za účtenku. Když musím poskytnout tuto službu, mám nepochybně právo za to žádat nějakou cenu, pokud na to zákazníka včas upozorním,“ popsal restauratér.

Před Perníkovou chaloupkou skutečně stojí dvě cedule, které návštěvníky o tomto poplatku informují, další upozornění pak visí i přímo nad barem.

Mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová připouští, že je plným právem podnikatele promítnout jakékoliv náklady spojené s podnikáním do ceny prodávaného zboží nebo služby.

„A toto může nějakým způsobem proklamovat. Otázka je, jestli by stejným způsobem neměl proklamovat, i kolik z ceny zboží činí daň z příjmu, jeho náklady na zaměstnance nebo například náklady na benzin,“ uvedla Štěpanyová.

Babišné není zákonem zakázáno, hájí se podnikatel

Šorm se hájí tím, že účtenku vydává i nadále zdarma a pouze zpoplatňuje novou službu - tedy zaevidování do EET. „Je to velmi důležitá služba, která je poskytována pod sankcí půl milionu korun,“ řekl provozovatel.

Desetikoruna podle něj vyjadřuje část nákladů, které jsou spojené s EET, a míru odpovědnosti vyplývající ze zákonné sankce.

„Díky této službě došlo k zásadní změně účtenky. Zatímco doteď potvrzovala skutečnost, že došlo k nákupu a podnikatel to zaúčtoval do účetnictví, nová účtenka dostala úplně jinou užitnou hodnotu - hodnotu losu, protože je ze zákona slosovatelná,“ uvedl Šorm. Poplatek má tak podle něj zároveň zabránit účelovému rozdělování nákupu na více položek, aby lidé měli víc šancí ve slosování.

Státní účtenkovou loterii přitom chce ministerstvo financí spustit do konce června 2017. „To, jestli ke slosování dojde, není odpovědností podnikatele. Každý normální člověk by nejdřív připravil slosování, pak teprve začal distribuovat losy,“ řekl podnikatel.

Šorm i přes kritiku ministerstva financí i Finančního úřadu ustupovat nechce. „Ústava říká, že každý podnikatel může činit vše, co není zákonem zakázáno. Dokud nevznikne novela, která by jasně řekla, že tuto službu je podnikatel povinen naúčtovat státu nebo ji poskytnout na vlastní náklady, pak se přizpůsobím znění zákona,“ uvedl.

Většina zákazníků podle Šorma jeho přístup chápe. „Myslím si, že je to dobrý nápad. S EET jsou spojeny určité náklady. Jsem rozhodně proti tomu, aby lidi rozdělovali nákupy na více účtenek,“ uvedl jeden z návštěvníků Perníkové chaloupky Pavel Šálek.