V Liberci točí film o Miladě Horákové, hraje ji americká herečka z Izraele

  • 1
Je středa 10. března 1948. Milada Horáková se právě vzdává poslaneckého mandátu. Jen mluví anglicky a nestojí v parlamentu, nýbrž v obřadní síni liberecké radnice. Režisér David Mrnka tu natáčí několik scén do svého nového filmu Milada.

V obřadní síni se usazuje zhruba padesátka dobově oděných komparzistů. „Vy se zvedněte a posaďte se támhle a vy vezměte místo tady,“ rozdává pokyny jeden z filmařů.

Obřadní síň si za chvíli vyslechne složení mandátu z úst americké herečky izraelského původu Ayelet Zurerová, která Miladu Horákovou ztvárňuje. Nechybí jí žádné z typických poznávacích znamení - výrazné brýle, perfektní účes, výraz vzdoru ve tváři.

Hlavní herečka nemusí být divákovi podle jména příliš známá, vidět ji ale mohl i po boku Toma Hankse, se kterým se potkala v Andělích a démonech, nebo třeba současného představitele Jamese Bonda Daniela Craiga ve snímku Mnichov.

„Ticho, poprosím,“ umlkne síň na pokyn režiséra, „and action!“ Horáková pronese projev, načež opustí scénu.

Zkouška se vydařila a herce s komparzem obsypou kadeřnice a maskérky. „V Liberci natáčíme hlavní scény s Miladou Horákovou, když poprvé promluvila v parlamentu a když rezignovala,“ přibližuje dění na place Mrnka.

Na filmu režisér pracuje již devět let

Na filmu o životě ženy, která byla po vykonstruovaném procesu popravena a stala se symbolem boje za svobodu, pracuje už devět let.

Vedle Zurerové se ale ve filmu objeví i tuzemští herci, přestože je celý snímek natáčen v angličtině.

„Moje angličtina je tak silná, že vůbec nevím, co tam vykládám. Takže jdu po nějakém smyslu a snažím se to trefovat. Je to moje první a doufám že i poslední zkušenost, poučil jsem se,“ krčí rameny český herec Jiří Vyorálek, známá hlava rodiny z reklamy na mobilního operátora.

V Miladě ztvárňuje Klementa Gottwalda, postavu, se kterou sklízel úspěch už v cyklu České století. „Maskéři se na mně nemusejí moc vyřádit, jen mi přidělávají více šedin,“ nevylučuje podobnost s komunistickým předsedou vlády a pozdějším prezidentem.

To Jitka Smutná působí v kostýmku a s nakroucenými vlasy jako hodná babička. Alespoň do chvíle, než prozradí, že hraje Anežku Hodinovou-Spurnou, zápornou postavu, sokyni Horákové. „Neměly jiný vztah než jako politické soupeřky,“ vysvětluje Smutná.

V obřadní síni se mezitím přestavují rekvizity a zdroje umělého světla. U řečnického pultu jsou připraveny skleněné lahvičky s dobovým potiskem, na stole leží sbírka zákonů. Že není z roku 1948, ale o dvacet let mladší, je už pod rozlišovací schopnosti kamery.

Zmizely cedulky i hasicí přístroje

Na jednu z židlí usedá i Vladimír Javorský, držitel Českého lva. V Miladě se představí jako československý diplomat a sekretář Arnošt Heidrich.

Prvky ze současnosti, jako cedulky se jmény nebo hasicí přístroje, zmizely i z chodby, která vede ke kanceláři primátora. Na více místech se v Liberci nenatáčí, filmaři se zdrží jen den, který je zároveň posledním natáčecím dnem filmu.

Do města se ale začátkem příštího roku vrací tým jiného, věhlasnějšího režiséra. Ron Howard tu bude pracovat na svém seriálu Génius, který vypráví o Albertu Einsteinovi.

Možná, že si seriálový génius na Horákovou taky vzpomene, jako to udělal skutečný Einstein, který prezidenta Gottwalda žádal o milost odvážné političce, když jí hrozila oprátka.