Americké jednotky na cvičení „Anakonda 16" v Polsku | foto: DO RSZ

Tisíce amerických vojáků se brzy vylodí v Evropě, pak zamíří do Polska

  • 1319
Spojené státy o několik týdnů urychlí rozmístění své plně vyzbrojené obrněné brigády, která má v Evropě působit v rámci opatření na odstrašení Ruska. Už počátkem ledna se v Německu vylodí přes 4 000 amerických vojáků i s technikou. Většina zamíří pak na západ Polska, další do Pobaltí a do Rumunska.

Americké jednotky přistanou v německém přístavu Bremerhaven už 6. ledna, potvrdil velitel amerických pozemních sil v Evropě generál Ben Hodges. Podle původního plánu to přitom mělo být až koncem měsíce. „Jsem přesvědčen, že Spojené státy tímto vyšlou velmi silný signál o svém závazku k odstrašení,“ prohlásil Hodges.

Americké síly v Evropě

Od roku 2017 budou v Evropě tři americké takzvané brigádní bojové týmy (ABCT - Army Brigade Combat Teams). K dosavadní výsadkové brigádě a jednotce vyzbrojené obrněnci Stryker přibude jedna obrněná brigáda s těžkou technikou.

V roce 2013 americká armáda stáhla z Evropy prakticky všechny tanky a obrněnce. Měla tak skončit sedmdesát let trvající poválečná éra masivní americké přítomnosti v Evropě. V době svého vrcholu během takzvané studené války bylo především v Německu rozmístěno až 20 amerických obrněných divizí, tedy 6 000 tanků. Ještě v roce 1980 bylo v Evropě 200 tisíc amerických vojáků. Loni to bylo po posílení kvůli chování Ruska zhruba 33 tisíc.

Většina z plně vyzbrojené bojové jednotky označené jako ABCT (Armored Brigade Combat Team) zamíří do Polska, do města Żagań na jihozápadě země. Menší skupiny pak do Rumunska a do Pobaltí.

Rozmístění amerických sil je součástí opatření operace „Atlantic Resolve“ k odstrašení Ruska a k ujištění spojenců na východním křídle, že jsou Spojené státy připraveny je bránit.

Jednotka s domovskou základnou ve Fort Carson v Coloradu do Evropy připluje i těžkou technikou včetně tanků a obrněnců. Další obrněná americká brigáda, která přicestuje v září 2017 jednotku vystřídat, už připluje do několika různých přístavů a bude se muset co nejrychleji shromáždit na jiném místě.

„Myslím, že to bude skutečný poučný test. Zjistíme, jak rychle jsme schopni se pohybovat,“ konstatoval americký generál během své návštěvy Polska, kde s polskými představiteli dolaďoval technické podrobnosti amerického nasazení.

Američané ohlídají oblast Suwalki

„Projednali jsme praktické problémy týkající se pohybu amerických vojsk na polském území,“ uvedl polský ministr obrany Antoni Macierewicz s tím, že od dubna by se měla americká bojová skupina přesunout k městu Orzysz na severovýchodě země.

Tato oblast kolem města Suwalki patří z pohledu obrany Polska i pobaltských republik ke strategickým. Asi stokilometrový hraniční koridor z Polska do Litvy zároveň odděluje Bělorusko a silně militarizovanou ruskou exklávu Kaliningrad.

Americká armáda podle Hodgese plánuje letos v Evropě asi 90 cvičení se spojenci z NATO i s partnerskými zeměmi. Řada z nich bude zaměřena především na schopnosti rychlé reakce v případě ohrožení. Například připravované manévry „Swift Response“ budou koncipovány tak, aby jednotky reagovaly na krizovou situaci do 18 hodin.

Severoatlantická aliance se kvůli politice Ruska po anexi Krymu rozhodla posílit svou přítomnost na své východní hranici. V Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku mají být od počátku příštího roku rozmístěny celkem čtyři vícenárodní prapory NATO. Každý bude působit na rotační bázi a bude mít až 1 000 vojáků.

Spojené státy povedou prapor v Polsku, Německo v Litvě, Británie v Estonsku a Kanada pak v Lotyšsku.

V Estonsku Američané cvičili přistávání na silnici:

3. srpna 2016

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue