Rozpadající truhlárna, která stojí od roku 1882 ve vnitrobloku smíchovských činžáků v Praze 5, byla přesně to, co Lukáš s Jakubem hledali. V letošním roce v ní otevřeli kavárnu. | foto: Dan Materna, MAFRA

VIDEA ROKU: Číňané otočili most a Češi proměňovali staré interiéry

  • 2
Češi stále častěji objevují kouzlo starých domů a netradičních prostor, pouští se do originálních projektů, zatímco v Číně stěhují mosty.

Zanedbaný 166 let starý Pustovětský mlýn poblíž Křivoklátu se letos dočkal rekonstrukce. Stojí za ní Karolína Leitnerová, maminka ročního syna a milovnice historie. Nejprve prodala domek, peníze dostala předem a do 60 dnů musela do stavení přivést vodu, udělat odpady a suchý záchod s kohoutkem na chodbě nahradit splachovacím WC a koupelnou. Jak se jí rekonstrukce podařila? Posuďte sami.

V Číně se podařilo otočit část mostu o 82 stupňů. Přesun byl o to bizarnější, že most vážil téměř 25 tisíc tun. Celá akce trvala čínským stavbařům pouhých 90 minut. Jednalo se o dálniční nájezd dlouhý 238 metrů. Ten je teď součástí více než dvoukilometrového nadjezdu přes železniční trať v provincii Šan-tung.

Ze staré truhlárny vznikla úspěšná kavárna. Opuštěný objekt si na jaře 2015 Lukáš s Jakubem pronajali od městské části a vrhli se na rekonstrukci. Za rok otevřeli kavárnu s galerií a promítacím sálem.

Z ošuntělého paneláku luxusní a originální bytový dům. Za touto téměř zázračnou proměnou stojí studio GutGut. Realizace netradičního nápadu ve slovenské Rimavské Sobotě ale dopadla na výbornou.

Pasivní dům roku 2015 vznikl ve Vraném nad Vltavou. Bydlí v něm tříčlenná rodina a za energie platí tisícovku měsíčně. O vytápění celého domu se starají tepelná čerpadla a solární panely.