Nadšenci přivezli z Německa do Liberce tramvaj s volantem z wartburgu

  • 11
Spolek tramvajových nadšenců Boveraclub přivezl do Liberce historický unikát - dvounápravovou tramvaj ET-62 známou jako Gotha - podle východoněmecké vagónky, kde je v letech 1956 - 1975 montovali. Přestože šlo o nejrozšířenější starý typ tramvaje v bývalém NDR, je zatím jedinou v Česku.

Liberečtí chtějí vozidlo z roku 1964 co nejdřív usadit na koleje a jezdit s ním na historické jízdy po Liberci a Jablonci nad Nisou.

„Je v dobrém stavu, na svůj věk. Postačí sehnat a přeložit k ní dokumentaci a získat schválení k provozu u drážního úřadu,“ líčí Tomáš Krebs, předseda Boveraclubu.

Tramvaj si nadšenci přivezli z města Jena. Zaplatili za ni šest tisíc eur, dalších zhruba 30 tisíc korun stála doprava. Celkem 70 tisíc přispěl na koupi Jablonec nad Nisou.

„Je to typická východoněmecká tramvaj, můj oblíbený typ. Pamatuji si ji z dětství, kdy jsme s rodiči jezdili do Berlína, tenkrát byly úplně všude,“ chválí vozidlo člen Boveraclubu Michal Ročňák.

Tramvaj je unikátní tím, že v 90. letech, kdy přestala jezdit na běžných linkách, ji předělali na školní tramvaj k výuce nových řidičů. Instruktor mohl řidiči navolit na svém panelu různé závady, například že tramvaj nebrzdí, a sledovat pak reakci řidiče.

Tramvaj má dva volanty

Tramvaj má tedy dokonce dva volanty, aby řízení mohlo být zdvojené. Stejné volanty se dávaly do automobilů značky Wartburg.

„Tyto samozřejmě neslouží ke změně směru. Volant je kontrolér, kterým se zadávají jízdní a brzdové stupně. Mění se tím rychlost jízdy,“ vysvětluje Tomáš Krebs.

Tramvaje typu Gotha byly sice německé, ale jejich výroba ve společnosti VEB Waggonbau Gotha skončila v roce 1967. V dalších letech tyto tramvaje montovalo pražské ČKD, na základě dohody mezi podniky zahraničního obchodu z NDR a ČSSR o tom, že veškeré tramvajové vozy pro NDR se budou vyrábět v Praze.

Celkem zde bylo vyrobeno 117 hnacích a 116 vlečných vozů převážně pro metrový rozchod. Vesměs skončily v německém městě Halle. Česká Gotha vypadala stejně, pouze se změnilo označení na T2D.

Motorový vůz o hmotnosti 12,5 tuny měl délku 11 620 mm, šířku 2 200 mm a výšku (bez pantografu) 3 115 mm. Oficiálně činil počet míst k sezení 20 a ke stání 70.

Tramvaje Gotha začaly být nahrazovány legendárními a na svou dobu moderními tramvajemi ČKD T4 a T3 a poslední ranou pro ně bylo sjednocení Německa, kdy dopravní podniky díky státním dotacím modernizovaly vozový park nízkopodlažními tramvajemi.