Bývalý boss ODS skončil v kauze eurodotací ve vazbě, ostatní pustili

  • 261
Policie propustila kromě podnikatele Daniela Ježka všechny ze 24 obviněných lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Na svobodě je i exhejtmanka Jana Vaňhová, kterou policie zadržela odpoledne. Ježka soud poslal do vazby v noci na čtvrtek.

Soudce Martin Majchrák vazbu pro někdejšího vlivného člena ODS Ježka zdůvodnil obavou z toho, že by mohl ovlivňovat svědky. Státní zástupce žádal pro Ježka vazbu i kvůli obavám z útěku, s tím se ale soud neztotožnil. Jednání trvalo nezvykle dlouho, přes čtyři hodiny.

„Soud se musel poměrně podrobně zabývat rodinným zázemím pana obviněného, jeho majetkovými poměry, jeho vazbami do zahraničí a dalšími okolnostmi. Jistou roli hraje i skutečnost, že je jedinou z 24 osob, na kterou byl podán návrh na vzetí do vazby. Navíc jde o rozsáhlou a sofistikovanou trestnou činnost, která není běžná, s mimořádně vysokou škodou tvrzenou policejním orgánem,“ řekl Majchrák.

Policie Ježka odvezla do vazební věznice v Teplicích. Ježka označil bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz za toho, kdo o projektech rozhodoval.

Propuštění Vaňhové potvrdila iDNES.cz jedna z jejích advokátek, Marie Benešová.

Mezi obviněnými je také bývalý primátor Mostu a nynější ředitel odboru poštovních služeb a služeb informační společnosti ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Vladimír Bártl pověřený výkonem funkce náměstka ministra pro řízení sekce podnikání, digitální ekonomiky a spotřebitele. Hospodářské noviny napsaly, že si pro něj policie přišla v úterý ráno přímo na ministerstvo.

„Záležitost, o kterou v případě ředitele odboru Vladimíra Bártla pověřeného řízením sekce jde, se pravděpodobně týká jeho působení před nástupem na MPO. Proto ji MPO nebude komentovat. V závislosti na dalším vývoji a především oficiálních informacích, které dosud MPO nemá, se bude striktně držet zákona o státní službě,“ reagoval na dotaz MF DNES mluvčí ministerstva Roman Prorok.

Mezi obviněnými jsou dále starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD), exsenátor Alexandr Novák, bývalý pověřený ředitel ROP Severozápad Jiří Červinka, tehdejší předseda ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera, dva exnáměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák či Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní. Obviněni jsou také bývalý předseda ODS v Ústeckém kraji a ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala a exnáměstek ústecké hejtmanky Jany Vaňhové Pavel Kouda (dříve ČSSD).

Na Vaňhovou spoléhají jako na nejslabší článek, tvrdí zdroj

Podle informací MF DNES u exhejtmanky Vaňhové policie spoléhala právě na to, že právě ona se o pozadí rozdělování dotací rozmluví.

„Má šanci hodit všechno na svého mrtvého partnera,“ uvedl zdroj s odkazem na Romana Housku zastřeleného v listopadu 2013 (o vraždě více zde). „Policisté Vaňhovou považují za nejslabší článek mezi zatčenými, který by nemusel v okamžiku, kdy mu předloží policie svá zjištění, klást odpor,“ dodal.

„Klientka nechce v tuto chvíli nic komentovat. Nemám zproštění mlčenlivosti,“ reagoval ve středu Vaňhové právník Jaroslav Beneš.

Jde o starší případy

Podle předsedy Regionální rady regionu soudržnosti (ROP) Severozápad Milana Pipala se obvinění týkají starších případů, které souvisejí s kauzou exředitele úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze obviněného z poškozování zájmů Evropské unie už od loňského prosince (psali jsme o tom zde).

Kušnierz v ručně sepsaných dokumentech popsal manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Vypsal také seznam čtyřiapadesáti ovlivněných projektů.

Ukázal třeba na podnikatele Ježka či tehdejšího krajského radního Arna Fišeru (ČSSD). Ježka v únoru Kušnierz označil za člověka, jenž o projektech rozhodoval, za styčného důstojníka pro ROP Severozápad.

Kušnierz navíc tvrdí, že o ovlivňování projektů věděli politici. Ježkův advokát Michael Kis řekl, že jeho klient už podal proti svému obvinění stížnost.

Advokát chebského starosty Navrátila Jiří Schüller zase upozorňuje, že obvinění jeho klienta stojí jen na Kušnierzově výpovědi. Navrátil byl nejdřív hodnotitelem, a pak předsedou výboru ROP Severozápad (o situaci v Chebu zde).

Dlouhodobé potíže ROP

Spekuluje se též o obvinění ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Vladimíra Macholdy, který nedávno zaslal rezignaci na svůj post v příspěvkové organizaci kraje. Před třemi lety Macholda v ROP Severozápad působil jako hodnotitel projektů.

ROP Severozápad se potýkal s problémy už od roku 2010, čtyři roky po svém vzniku. Rozděloval eurodotace pro Ústecký a Karlovarský kraj. Soudy v této souvislosti ještě stále řeší několik trestních kauz.

V několika z nich se objevuje jméno Kušnierze, který dostal nejprve pět let za přijímání úplatků a zneužití pravomoci a před dvěma lety byl podmínečně propuštěný.

V letošním roce Kušnierze Krajský soud v Ústí nad Labem zatím nepravomocně potrestal sedmi lety vězení za ovlivňování projektů (více o tom zde).

, ,