VIDEO: Český indiánský náčelník Miloslav Stingl slaví krásných 86 let

  • 5
Pozoruhodný český cestovatel, etnograf a spisovatel Miloslav Stingl slaví v těchto dnech krásné životní jubileum. Během svého života navštívil 152 zemí, v Akademii věd vedl výzkum mimoevropských národů, jejich kultur a umění, výrazně se zapsal do dějin světové literatury. A také se stal indiánským náčelníkem. V pondělí slaví 86 let. Gratulujeme.

Cestovatelským věhlasem se mu nejspíš v Česku vyrovná jen slavná dvojice Zikmund a Hanzelka. Světově uznávaný etnolog Miloslav Stingl je jediným Čechem, kterého přijal indiánský kmen Kikapú za svého náčelníka a dal mu jméno Okima – Ten který vede.

Na cestu kolem světa se vydal celkem čtrnáctkrát, mluví 17 jazyky (jeho oblíbeným jazykem je španělština) a napsal přes 43 knih.

O cestování snil už jako malý kluk. „Někdy ve čtyřech letech jsem psal ježíškovi, aby mi věnoval globus, mapy a asi 1 500 korun.“ říká Miloslav Stingl. „Ježíšek to tedy nesplnil, ale touha cestovat ve mně zůstala.“

Miloslav Stingl se svými papuánskými přáteli, Nová Guinea, 1968

Jmenování Miloslava Stingla indiánským náčelníkem kmene Kikapú, Strahovský klášter, 19. května 1971

A také toužil po setkání s indiány. Poprvé se s nimi potkal v polovině šedesátých let na Kubě, což on sám považuje za svůj cestovatelský objev.

Na jeho cestách mu šlo několikrát o život. Strach ovšem považuje za samozřejmou věc. „Kdo říká, že se ničeho nebojí, se buď vytahuje, nebo je sebevrah,“ říká v exkluzivním video rozhovoru pro iDNES.cz.

Unikátní vzpomínky

Miloslav Stingl je dlouhodobě jedním z vůbec nejpřekládanějších a v cizině vydávaných českých spisovatelů. Po celém světě prodal téměř 17 milionů výtisků.

„Nikdy ale nenapsal žádnou knihu o sobě a o svém životě,“ říká Adam Chroust, autor Stinglovy biografie, která se na pultech knihkupectví objevila v letošním roce.

„A právě tato kniha je založená na jeho vyprávěních, zážitcích a nikdy nepublikovaných textech a materiálech.“

V knize najdete také podrobný popis prvního setkání Miloslava Stingla s čtrnáctým dalajlámou, kterého navštívil už v roce 1974 a s nímž se potkal i při poslední návštěvě Jeho svatosti v České republice před několika měsíci.