Na letišti v Praze dosedá A320, začíná mu hořet motor. Tady vyzkouší vše

Kanadský simulátor složený ze 40 počítačů dokáže ve 3D simulovat provoz za jakýchkoli meteorologických podmínek na různých letištích světa. Uživatelé si na něm mohou vyzkoušet i krizové situace od požáru po teroristický útok.

Na dráhu 06/24 Letiště Václav Havla přistává ve směru od slánské rychlostní silnice R7 Airbus A320. Krátce po dosednutí mu začíná hořet levý motor. Řídící na věži má práci. Rychlé povely, po chvilce na dráhu vjíždí hasiči, oheň stihnou uhasit dřív, než se dostane do letadla, ostatní letadla jsou informována a udržována v bezpečné vzdálenosti. Řídící si oddychne, svůj úkol zvládl na výbornou.

Vítejte v jednom z nejlepších 3D simulátorů pro výcvik věžních řídících letového provozu na světě. Mají ho v Letecké škole Řízení letového provozu České republiky v pražské Ruzyni.

Jako na skutečné věži

V simulátoru je všechno jako doopravdy. V místnosti bez oken o rozměrech zhruba deset krát deset metrů vidíme do kruhu uspořádaný stůl a židle řídících přesně tak jako na skutečné věži, vzdálené jen pár set metrů odsud. Také všechny systémy jsou stejné jako v živém provozu na věži. Stejný hardware, stejný software, jen data o pozicích letadel či počasí sem posílá čtyřicítka počítačů podle navolených parametrů.

Administrátorem 3D věžního simulátoru pro výcvik věžních řídících letového provozu v pražské Ruzyni je ing. Petr Dvořák.

Fascinující je virtuální panoramatický 360° výhled na plochu letiště a přistávací a pojezdové dráhy. „Vidíte přesně to samé, co řídící na věži v Ruzyni,“ říká administrátor simulátoru Petr Dvořák, když nás uvede do místnosti. Okna věže představuje projekční plocha umístěná od podlahy ke stropu a kolem dokola celé hlavní místnosti simulátoru.

Na uvítanou nám simulátor předvede start A380 Emirates (včetně velmi realistického zvuku), krátce nato nastane situace popsaná shora. Zatímco hasiči a záchranáři se věnují A320, po ploše letiště pojíždí další stroje, a protože je momentálně nikdo neřídí (dostalo se nám výsady mít simulátor půl hodiny jen pro sebe), nahromadí se na taxiway jako Cimrmanovi horníci v dole. „Pardon,“ přiskočí s úsměvem Petr Dvořák k řídícímu pultu a uvede vše do pořádku. „Každá exkurze tu končí letištěm v ohni a hromadou popadaných letadel,“ směje se.

„Primárně je náš simulátor určen pro to, aby na něm cvičili řídící nebo budoucí řídící pro Prahu, ale umí i jiná letiště,“ vysvětluje. Cvičí se tu jak budoucí řídící letového provozu (žáci), tak již aktivní řídící. „Jednou za rok musí všichni projít udržovacím výcvikem,“ říká náš průvodce. Při něm jim nasimulují všechny možné situace, které mohou při leteckém provozu nastat. Nouzové situace, hustý provoz, špatná dohlednost, požár, dokonce teroristický útok.

„Řídící musí být připraveni na všechno, a protože naštěstí řadu situací ve své aktivní službě nezažijí, musí projít jednou za rok udržovacím výcvikem,“ říká Petr Dvořák a pro naše pobavení zapíná mód pro bouřku. Nebe začne na plochu před virtuálním 360° oknem metat blesky i s hromobitím a bičovat dráhu pruhy deště. „Nebo raději mlhu?“ nadhodí Petr Dvořák řečnickou otázku a odpoví si navolením příslušného módu. Blesky zmizí a rázem nevidíme nic, jen husté mléko všude kolem.

Mimochodem, ruzyňské letiště patří mezi ta světová mezinárodní letiště, kde lze ale přistát i za takovýchto podmínek. Disponuje totiž naváděcím systémem, jenž umožňuje dříve nemyslitelné – bezpečně přistát s letadlem plným cestujících při téměř nulové dohlednosti.

Kdo povolí vašemu letadlu start

Na věži, a tedy logicky i zde na simulátoru, provoz zabezpečuje čtveřice řídících plus jeden muž či žena jako záloha a supervize.

Výcvik věžních řídících letového provozu v pražské Ruzyni na 3D simulátoru.

Až tedy příště poletíte na pracovní cestu nebo na dovolenou, můžete si představit, že zatímco vás letušky školí, jak si zapnout pásy a co dělat, kdyby letadlo hodlalo přistát jinde než na letišti, posádka zrovna komunikuje s řídícími na věži letiště, z něhož právě odlétáte.

Až tedy zaslechnete, že vaše letadlo nahodilo motory, museli k tomu piloti dostat povolení z věže. Dává ho tzv. Clearance Delivery Dispatcher (CDD), tedy člověk, který sedí na věži na prvním křesle zprava. Ten s ohledem na předpokládaný odlet letadla podle letového plánu dává letadlu letové povolení a také povolení ke spuštění motorů.

Po nahození motorů CDD (zvaný Delivery) předá letadlo na pracoviště Ground (Ground Executive Controller – GEC), tedy pozemnímu řídícímu. Ten řídí letadla pojezdových drahách (taxiways) až k tzv. vyčkávacímu místu, kde letadlo čeká na povolení k vjetí na vzletovou a přistávací dráhu (runway, neboli ranvej) a startu.

Na vyčkávacím místě pozemní řídící předá stroj věžnímu řídícímu (Tower Executive Controller – TEC), jemuž se slangově říká věžka či věžník. Ten má na starost prostor vzletových a přistávacích drah a letadel ve vzduchu v těsném okolí letiště, tzv. řízený okrsek (Control zone – CTR). Právě jeho pokyn předchází tomu, čeho se někteří cestující děsí a jiní se téhož nemohou dočkat – onomu vzrušujícímu zatlačení do sedadel, když kapitán letadla dá plný plyn a vy víte, že už není cesty zpátky, protože za několik sekund se vznesete do vzduchu vstříc dalšímu dobrodružství s názvem Let tělesem těžším vzduchu...

Ve stejném pořadí, jen v opačném gardu, si vaše letadlo po několika desítkách minut či hodinách letu budou předávat řídící na věži letiště, na něž vás má posádka za úkol bezpečně a rychle dopravit. (Nutno podotknout, že na některých menších letištích nebo v případě malého provozu může být počet řídících na věži i menší.)

Letecká škola ŘLP ČR

(CANI - Czech Air Navigation Institute)

se řadí mezi světovou špičku v poskytování výcviku pro letecký personál.
CANI zajišťuje výcvik řídících letového provozu (ATCO) a specialistů technických systémů (ATSEP) včetně jazykových a specializovaných kurzů pro klienty z ČR i ze zahraničí.
Je součástí státního podniku Řízení letového provozu České republiky, sídlí naproti Terminálu 3 Letiště Praha.
Nabízí také služby kalibrační letky pro kalibraci pozemních navigačních zařízení.

Aby se tak dělo vždy spořádaně a především bezpečně, musí být věžní řídící dokonale připraveni. A od toho je tu Letecká škola ŘLP. Uchazeči o práci řídícího nejprve absolvují dvouleté studium právě na Letecké škole, a když ho úspěšně – včetně řady hodin na 3D simulátoru - absolvují, jednou ročně si nácvik na simulátoru zopakují. Nacvičují tu všechny již zmíněné pozice a kromě nich rovněž práci tzv. asistenta (Tower Planning Controller – TPC). Jeho hlavním úkolem je vše koordinovat, v případě potřeby komunikovat se sousedními sektory, s hasiči, na starost má také auta na ploše, ptáčníky apod. Na věži je s nimi ještě pátý člověk – supervizor (Senior Contoller – SC). Tedy záloha na pomoc a prostřídání v případě potřeby.

Všichni věžní řídící mají stejnou kvalifikaci – Approach/Tower (APP/TWR Praha), takže se na pozicích na věži střídají. Slouží nejen přímo na věži, ale i v národním integrovaném středisku řízení letového provozu v Jenči u Prahy (IATCC) na pozici Approach (APP), kde mají na starost letadla od převzetí z oblasti (ACC) do okamžiku, než si je převezmou řídící na věži (TWR) – o tom ale zase jindy.

3D simulátor za 30 milionů

3D TWR simulátor v Praze postavila kanadská firma Adacel, která v oboru patří ke světové špičce. Cena? Také špičková - přes 30 milionů korun, se započtením dodatečných integrací systémů skoro dvojnásobek.

3D TWR simulátor

3D TWR simulátor je založený na produktu MaxSim od kanadské firmy Adacel. Vedle hlavního 360° dómu nabízí pro výcvik věžních řídících také dvě menší pracoviště s omezeným výhledem z věže.

Celý systém je složený z cca 40 počítačů a 20 serverů na různých hardwarových i softwarových platformách, zapojených do oddělené počítačové sítě.

Kromě 3D TWR simulátoru má Letecká škola k dispozici také další simulátory pro výcvik řídících letového provozu:

- CANI SIM – simulátor pro výcvik oblastní, přibližovací a letištní (2D) služby řízení (10 zdvojených pozic),

- ROSE – simulátor pro oblastní a přibližovací službu řízení (5 zdvojených pozic),

- PAR – simulátor přesného přistávacího radaru – Precision Approach Radar (2 pozice).

Ruzyňský věžní 3D simulátor má integrovány živé systémy z ruzyňské věže a dalších systémů, takže řídící mají k dispozici přesně to, co v reálném provozu – přehledový radar, pozemní radar, informace o aktuálním počasí, ovládání světel na letišti, letové proužky (tzv. stripy) a samozřejmě systém pro hlasovou komunikaci s piloty a koordinaci. To je nezbytné pro výcvik. „K dispozici je také standardní nativní zobrazení, které se používá pro komerční výcviky,“ popisuje Petr Dvořák. Nasimulovat zde mohou cokoli. Den, noc, slunečno, bouři, sněhovou vánici, mlhu. „Vždy podle fáze výcviku, ve které se frekventanti právě nacházejí.“

Řídící na skutečné věži v reálném provozu komunikují s piloty. Výcvik na 3D simulátoru musí probíhat i v tomto směru realisticky. Ke komunikaci cvičeným řídícím slouží tzv. pseudopiloti. To jsou lidé, kteří sedí ve vedlejší místnosti, komunikují s řídícími a ovládají letadla. „Obvykle to nejsou skuteční piloti, ale třeba neúspěšní studenti na pozicí řídící letového provozu. Takže ovládají frazeologii a mohou pracovat v letectví, byť na jiné pozici, než kterou si vysnili,“ vysvětluje Dvořák.

Ve střední a východní Evropě je pražská letecká škola jedna z mála, kdo má takové zařízení k dispozici. Obdobné simulátory mají například v Německu, Švýcarsku nebo Rakousku. „Umíme připravit pro výcvik i nová cizí letiště. Flexibilitou jsme tedy poměrně bezkonkurenční,“ dodává Dvořák.

Článek vznikl pro Flying Revue a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Prodej byt 2 + 1, 83m2, Benátky nad Jizerou, Benátky nad Jizerou I
Prodej byt 2 + 1, 83m2, Benátky nad Jizerou, Benátky nad Jizerou I

Dr. Nováka, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou I, okres Mladá Boleslav
3 990 000 Kč

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...