Jakub Voráček z Philadelphie se chystá k útoku v utkání s Detroitem.

Jakub Voráček z Philadelphie se chystá k útoku v utkání s Detroitem. | foto: AP

Kaše asistoval u výhry Anaheimu, Philadelphia uspěla podeváté v řadě

• 22
V nedělním programu hokejové NHL se bodově prosadil jediný český zástupce. U triumfu Anaheimu 5:1 nad Ottawou se jednou asistencí připomněl nováček Ondřej Kaše. Lídr produktivity krajanů a aktuálně třetí muž v pořadí celé ligy, Jakub Voráček, tentokrát vyšel naprázdno, jeho Philadelphia však prodloužila sérii vítězství na devět zápasů. Naposledy uspěla 1:0 po prodloužení v Detroitu.

Už na devět zápasů (naposledy byli Flyers takto dlouho úspěšní v únoru roku 1995) se prodloužila vítězná série hokejistů Philadelphie. Čtvrtý tým v tabulce Východní konference naposledy prodal svou formu v neděli na ledě Detroitu, kde uspěl po fotbalovém výsledku 1:0 díky brance Braydena Schenna z prodloužení.

1. Jakub Voráček (PHI) 31z. - 32b. (11+21)
2. David Pastrňák (BOS) 24z. - 24b. (18+6)
3. Radim Vrbata (ARI) 27z. - 18b. (8+10)
4. David Krejčí (BOS) 29z. - 17b. (4+13)
5. Jaromír Jágr (FLA) 29z. - 15b. (6+9)
6. Michael Frolík (CGY) 31z. - 15b. (6+9)
7. Ondřej Palát (TBL) 29z. - 13b. (4+9)
8. Tomáš Plekanec (MTL) 28z. - 13b. (2+11)
9. Martin Hanzal (ARI) 22z. - 10b. (6+4)
10. Tomáš Hertl (SJS) 17z. - 9b. (4+5)

Stejný útočník o den dříve nastřílel za Flyers hattrick proti Dallasu po asistencích Jakuba Voráčka. Český reprezentant (22:33, +/-: 0, 3 střely) tentokrát vyšel naprázdno a přerušil tak svou bodovou sérii z předešlých čtyř startů, během nichž nastřádal deset zápisů (3+7).

Bodová exploze ryšavého vousáče katapultovala na nejvyšší příčky produktivity celé ligy. Před nedělními zápasy byl druhý s 32 body za jasným lídrem s 39 zápisy, Connorem McDavidem z Edmontonu. Do nového týdne však nakonec vstupuje jako třetí muž bodování poté, co jej přeskočil díky vyššímu počtu branek rovněž 32bodový Vladimir Tarasenko ze St. Louis.

V sestavě vítězů nechyběl rovněž obránce Radko Gudas (15:50, +/-: 0, 2 střely). Domácí Detroit hrál druhé utkání v posledních třech dnech. Po nevydařeném pátečním startu s Columbusem, ve kterém po třech inkasovaných gólech předčasně střídal Petr Mrázek, tentokrát od úvodní minuty nastoupil uzdravený Jimmy Howard a pochytal 35 z 36 střel. Zámořští novináři jej zvolili první hvězdou i před hostujícím Anthony Stolarzem, jenž díky 28 zásahům uhájil svou premiérovou nulu kariéry v NHL.

Na pravém křídle třetí formace Anaheimu v neděli nastoupil český nováček Ondřej Kaše (12:48, +1, 1 střela, 0+1) a u výhry 5:1 nad Ottawou přidal v rámci svého 13. startu v soutěži do sbírky pátý bod (1+4) za jednu asistenci.

21letý talent se ve druhé třetině podílel na v pořadí čtvrté trefě Ducks z hole Nicka Ritchieho. Anaheim tak zvítězil potřetí v řadě a v tabulce Západní konference se drží na třetí pozici.

Se 17 zásahy třetí hráč ve statistice nastřílených gólů Patrik Laine z Winnipegu (lepší jsou zatím jen 18gólový David Pastrňák z Bostonu a lídr dané statistiky s 20 zásahy Sidney Crosby z Pittsburghu) bude chtít nedělní zápas v Edmontonu co nejrychleji vymazat z paměti.

Puk z jeho hokejky sice opět skončil v síti, bohužel pro fanoušky Jets ale jeho vlastní branky. Vše se navíc odehrálo v samotném závěru a akce rozhodla o vítězství Oilers 3:2.

Běžela 52. minuta utkání, když 18letý mladík nechtěně překonal spoluhráče Connora Helleybucka. Gólman Winnipegu ve směru k Lainemu vyrazil předešlou tvrdou střelu a finský nováček ve snaze odehrát v rychlosti puk do rohu kluziště trefil vlastní bránu.

Gól byl připsán na konto Marka Letestua, jenž o pár minut dříve zařídil za asistence lídra bodování soutěže Connora McDavida i vyrovnání na 2:2.

Útočník Jakub Vrána (11:23, +/-: 0, 4 střely), jenž v pátek proti Buffalu otevřel své střelecké konto začínající kariéry v NHL, nechyběl v sestavě Washingtonu ani v neděli. Proti Vancouveru sice nebodoval, potěšila jej ovšem výhra 3:0. Po delší době se výrazněji prosadil kapitán Capitals Alex Ovečkin (1+1), jenž vyšel střelecky naprázdno v předešlých sedmi startech. Proti Canucks svou 13. trefu sezony zaznamenal už ve 14. minutě při přesilové hře. Gólman Braden Holtby na čisté konto potřeboval 20 zákroků.

Po Stolarzovi z Philadelphie a Holtbym z Washingtonu třetím gólmanem nedělního programu NHL s čistým kontem byl Antti Raanta, jenž pochytal 19 puků od New Jersey a podílel se tak na triumfu Rangers v „newyorském“ derby po jasném výsledku 5:0. Finský gólman Blueshirts, jenž díky skvělé formě z posledních dní posadil na střídačku hvězdného Henrika Lundqvista, neinkasoval už podruhé za sebou. V pátek totiž vychytal pro změnu výhru 1:0 z prodloužení v Chicagu.

Den po debaklu 1:10 z ledu Montrealu hokejisté Colorada zabrali a odčinili hrozivý výsledek výhrou 3:1 v Torontu. O úspěchu Avalanche rozhodl ve třetí třetině využitou přesilovkou útočník Nathan MacKinnon. V obraně Maple Leafs v zápase nechyběl český reprezentant Roman Polák (15:04, +/-: 0, 2 střely, 6 hitů).

Po dlouhé nemoci se poprvé od 1. listopadu objevil na ledě český útočník Jiří Hudler (14:17, +/-: 0, 2 střely). Letní posila Dallasu společně s centrem Radkem Faksou (17:30, +/-: 0) však nezabránili prohře 1:3 v Chicagu. V jeho dresu se z Čechů představil jen Michal Rozsíval (16:21, -1), Michal Kempný nadále plní roli nehrajícího náhradníka a mohl tak jen sledovat góly svých spoluhráčů Hossy, Panarina a Anisimova.

Anaheim - Ottawa 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)
3. Cramarossa, 13. Perry, 20. Vermette, 31. Ritchie (Kaše), 48. Vatanen - 8. Dzingel. Střely na branku: 32:22. Diváci: 15.714. Hvězdy zápasu: 1. Lindholm, 2. Ritchie, 3. Fowler (všichni Anaheim).

Detroit - Philadelphia 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka: 63. Schenn. Střely na branku: 28:36. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Howard (Detroit), 2. Stolarz, 3. Schenn (oba Philadelphia).

Washington - Vancouver 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 14. Ovečkin, 46. Justin Williams, 60. Wilson. Střely na branku: 29:20. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Ovečkin (oba Washington), 3. Markström (Vancouver).

Edmonton - Winnipeg 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
43. a 52. Letestu, 22. Klefbom - 15. Perreault, 33. Thorburn. Střely na branku: 30:31. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Letestu, 2. Klefbom (oba Edmonton), 3. Perreault (Winnipeg).

Chicago - Dallas 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
23. Hossa, 33. Anisimov, 51. Panarin - 22. Shore. Střely na branku: 27:24. Diváci: 21.451. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Darling, 3. Hartman (všichni Chicago).

Toronto - Colorado 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky
: 58. Gardiner - 19. Rantanen, 48. MacKinnon, 59. Comeau. Střely na branku: 52:29. Diváci: 18.875. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. Gardiner (Toronto).

NY Rangers - New Jersey 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
17. Kreider, 37. Miller, 40. Skjei, 47. Pirri, 59. Vesey. Střely na branku: 31:19. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Kreider, 3. Skjei (všichni Rangers).

Minnesota - St. Louis 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
21. Dumba, 28. Niederreiter, 60. Granlund - 36. Tarasenko. Střely na branku: 25:23. Diváci: 18.363. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Niederreiter (oba Minnesota), 3. Allen (St. Louis).