130 let

Lidovky.cz

Sport

12:00
PLZEŇ - Tak tohle se jen tak nevidí. Fotbalisté Plzně prohrávali ve čtvrtečním zápasem Evropské ligy s Austrií Vídeň od 40. minuty 0:2, hráli bez vyloučeného Lukáše Hejdy a kvůli tomu museli hrát bez jediného stopera. Přesto po nezkutečné stíhací jízdě dokázali Austrii, které šlo o postup do play off, porazit 3:2 a protrhli bilanci 14 zápasů v evropských pohárech bez výhry.

Fotbalisté Plzně se radují ze senzačního postupu. foto: ČTK/AP

EL: Plzeň předvedla velkolepý obrat, Sparta prohrála na Interu, Liberec v soutěži končí

Kapitán Roman Hubník se zranil při rozcvičení, další stoper Jan Baránek byl ve stavu zraněných, stejně jako krajní beci David Limberský a Aleš Matějů. Trenérovi Viktorie Romanu Pivarníkovi tak ze stoperů zbyl jen Hejda.

Do středu obrany vedle něj se postavil krajní bek Radim Řezník a pozici beků plnili záložníci Milan Petržela a Jan Kovařík.

A když byl v 19. minutě vyloučen za faul v pokutovém území Hejda a na jeho místo se posunul záložník Jakub Hromada, dohrávala Viktoria zápas bez klasických stoperů.

Na Holzhauzerovu branku z penalty po Hejdově faulu navíc ve 40. minutě navázal gólem na 2:0 Rotpuller a s Plzní to začalo vypadat špatně.

Kontaktní branku však do šatny vstřelil po vyhraném hlavičkovém souboji Krmenčíka Tomáš Hořava. A o neuvěřitelný obrat se pak v druhém poločase postaral úspěšnými hlavičkami střídající útočník Michal Ďuriš.

„Ukázali jsme, že jsme mančaft a zvládli to. V šatně jsme říkali, že v celé obraně nehrál ani jeden stoper a jen jediný bek, jinak samí záložníci. Někdy si to sedne, že hráči, co nejsou zvyklí hrát, to nějak odkopou a dopadne to šťastně,“ smál se kapitán Petržela.

„Já to hrál beka už v Římě, proto to trenér vyřešil takhle. I když vlastně on nikoho jiného neměl. Ale myslím, že mám dost zkušeností, abych si s tím poradil,“ dodal fotbalista, který hrál celý zápas na postu pravého beka.

Se svou novou úlohou si však stejně jako další zastupující hráči poradil. „Nejhorší je, když to záložník navádí jeden na jednoho, v tom jsem měl trošku problémy, stejně tak nějaké vzdušné souboje. Ale herně se to dalo,“ ohlédl se za divokým utkáním.

Jediné, co ho mrzelo, je fakt, že si Plzeň na rozdíl od svého soupeře už nemohla zajistit postup, o čemž rozhodly výsledky v minulém kole.

„Nezvládli jsme zápasy s Astrou Giorgiu, tam se rozhodovalo. Na postup bylo, zklamání je velké,“ dodal třiatřicetiletý univerzál.