Merkelové CDU chce kromě zákazu burek také tvrdší azylovou politiku

  • 213
Německá nejsilnější strana CDU chce zpřísnit azylovou politiku, zakázat burky a je proti zvýšení daní. Usnesli se na tom její členové na sjezdu. Jednomyslně přijaté usnesení s názvem Orientace ve složitých časech ukazuje na témata, která budou hrát důležitou roli ve volební kampani před parlamentními volbami na podzim příštího roku.

Už v úterý se pro co nejširší zákaz úplného zahalování obličeje vyslovila německá kancléřka a staronová předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová (psali jsme zde).

Nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči, by podle představ křesťanských demokratů mělo být zakázané například ve školách a školkách, u soudů, na úřadech, při demonstracích nebo řízení auta.

CDU se v usnesení dále vyslovila pro zpřísnění azylové politiky a důslednější postup vůči odmítnutým žadatelům o azyl. Zároveň vyloučila zvyšování daní nebo zavedení daně z majetku, o které uvažuje třeba strana Zelených.

Nejsilnější německá parlamentní strana na sjezdu také vyzvala Turecko k dodržování migrační dohody mezi EU a Ankarou a kritizovala omezování občanských svobod po letním neúspěšném puči části turecké armády.

CDU dále požaduje vytvoření tranzitních zón pro běžence v blízkosti hranic nebo úpravu německé ústavy, v níž by podle představ strany měla stát věta, že jazykem spolkové republiky je němčina.

Největší spory se vedly o úpravu u dvojího občanství, která by se v praxi dotkla hlavně německých Turků. Dnes si v Německu narozené děti cizinců mohou ponechat občanství svých rodičů i to německé. Těsná většina delegátů ale schválila usnesení, aby se takové děti po dovršení plnoletosti musely rozhodnout pouze pro jedno z obou občanství.

Rozdělení strany v této otázce podtrhlo vyjádření kancléřky Merkelové, která přijatý závěr odmítla a prohlásila, že v současném volebním období se nic na věci měnit nebude.

Návrh má své kritiky

Případný návrh by totiž v parlamentu podle všeho nenašel v tomto směru dostatečnou podporu. Proti je sociální demokracie i opozice. Usnesení ve středu kritizovaly také turecké spolky v Německu.

Merkelová znovu kandiduje, věří jí většina Němců

Zatímco ve středu sjezd CDU řešil hlavně programové otázky, v úterý se zabýval i otázkami personálními. Do čela strany si již podeváté zvolil Angelu Merkelovou. Její zisk - 89,5 procenta - byl ale nejnižší za 11 let, kdy je kancléřkou. Pozorovatelé to přičítají zejména její dřívější uprchlické politice, s níž se část straníků nesmířila (více zde).

Média hlasování hodnotí různě, některá hovoří o studené sprše pro kancléřku, jiná o slušném a upřímném výsledku. Vesměs se ale shodují na tom, že Merkelová ve svém projevu k delegátům nenabídla zásadní vizi, kterou by se její strana odlišila od konkurence.

Šéfka CDU ve středu vyjádřila přesvědčení, že její strana jde do volebního roku 2017 v dobré kondici. Předpokládá, že volební program křesťanští demokraté schválí přibližně v polovině příštího roku. Za důležité má, aby v něm strana oslovila všechny lidi žijící v Německu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video