V době prosperity má být rozpočet přebytkový, řekl Zeman poslancům

  • 543
Rozpočet České republiky na příští rok, který vláda sestavila se schodkem 60 miliard korun, budou ve středu definitivně schvalovat poslanci. „Máme dost hlasů, aby rozpočet prošel,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. „V době hospodářské prosperity má být přebytkový,“ řekl v projevu před poslanci prezident Miloš Zeman.

Deficitní rozpočet je podle něj na místě v době hospodářské recese. Za jednu z nejhloupější vět, která kdy zazněla, označil prezident Zeman vyjádření: „Zdroje jsou.“

„Jedna z nejhloupějších vět, která mohla být v ekonomické politice kdykoli a v jakékoli zemi vyslovena. Pak se ukázalo, že tímto zdrojem je státní dluh, a protože tehdejší vláda nebyla vázána žádnou dohodou, vesele utrácela a zvyšovala deficit státního rozpočtu dokonce i v podmínkách, kdy ekonomický růst se pohyboval mezi pěti až šesti procenty hrubého domácího produktu,“ řekl poslancům prezident Zeman.

Kritizoval tak fakticky svého nástupce v čele ČSSD a bývalého premiéra Vladimíra Špidlu, který také napomohl k tomu, aby se Zeman nestal prezidentem již v roce 2003. Ale také Sobotku, který byl ve Špidlově vládě ministrem financí.

Prezident vtipkoval, že navrhne Babiše na Nobelovu cenu

Zeman ale také ve Sněmovně ocenil ministra financí Andreje Babiše za přebytek v letošním rozpočtu. „Ještě je prosinec, těch padesát pět miliard vykazovaného rozpočtového přebytku se může rozplynout. Počkáme si na leden, ale kdyby se nerozplynuly, již dnes vám sděluji, že pátrám po adrese nobelovského výboru,“ uvedl Zeman.

Premiér Sobotka ve Sněmovně ještě před Zemanovým projevem řekl, že jeho vláda změnila hospodářskou politiku tak, že prioritou není pouze snižování schodku. „Vyšší hospodářský růst umožňuje, abychom to promítli do zvyšování životní úrovně lidí a fungování veřejného sektoru,“ uvedl premiér.

Zmínil dohodu koalice o valorizaci penzí či zvyšování platů zaměstnanců veřejného sektoru. Další prioritou vlády jsou podle něj výdaje na bezpečnost. Odmítl kritiku pravicové opozice, že schodek 60 miliard korun je příliš vysoký.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala se podivil tomu, proč Zeman, když mluví o potřebě přebytkového rozpočtu v době růstu, chválí vládu za letošní přebytek, když navrhuje pro příští rok schodek 60 miliard. Zeman k tomu novinářům řekl, že důležitý je konečný výsledek rozpočtu, důležitější než návrh.

07.prosince 2016 v 09:29, příspěvek archivován: 07.prosince 2016 v 10:11

Podle M.Zemana ma být rozpočet v době hospod.růstu přebytkový. Souhlasím. Jen nechápu, proč chválil ten současný-s deficitem 60mld.

„Rozpočtujeme rozumně, rozhodující bude výsledek,“ řekl také ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka i Babiš upozornili na to, že očekávaný výsledek hospodaření státního rozpočtu, který skončí zřejmě přebytkem, bude dán výrazně lepším čerpáním prostředků z EU, což podle Babiše nelze předem přesně odhadnout.

Zeman kritizoval podporu obnovitelných zdrojů i sociální dávky

Prezident Zeman už dříve vládu za připravovanou podobu rozpočtu hospodaření země na příští rok pochválil. Ve středu jí ve Sněmovně vytkl, že letošní rozpočet skončí přebytkem za cenu příliš velkého omezení investic.

Vytkl vládě dva „baťohy“, které podle něj zbytečně zatěžují rozpočet - jednak podle něj příliš velkou podporu obnovitelným zdrojům energie. „Já vím, že tato nesmyslná bursíkovská politika byla založena někdy v roce 2005, ale to současnou vládu neomlouvá, aby s ní něco nedělala,“ kritizoval Zeman.

Jako druhý „baťoh“, který stát tíží, zmínil některé sociální dávky. „Měli bychom omezit sociální dávky těm, kdo odmítají pracovat a kdo se posmívají těm, kdo poctivě každý den chodí do práce, neboť téměř čtyři sta tisíc nezaměstnaných je většinově fiktivně nezaměstnaných. Ne proto, že by museli, ale proto, že si to sami přejí,“ řekl v projevu k poslancům prezident. Jako dávky, u nichž by škrtal, zmínil doplatek na bydlení, příspěvek na bydlení i podporu v hmotné nouzi.

Ministři z ČSSD se proti kritice sociálních dávek ohradili

„Výdaje, které jsou spojeny s hmotnou nouzí, zejména pokud se týká o doplatky, které souvisí s existenčním minimem, už tři roky po sobě klesají. To není rozpočtové riziko. Celkově my na tu oblast hmotné nouze vynakládáme zhruba kolem deseti miliard korun. To je z hlediska státního rozpočtu spíše menší částka. A ten trend je pozitivní. To znamená díky hospodářskému růstu, díky vyšší zaměstnanosti výdaje na hmotnou nouzi klesají,“ ohradil se Sobotka.

„Od doby mého nástupu na resort jsme ušetřili na dávkách v hmotné nouzi 2,5 miliardy. A ty úspory určitě budou pokračovat,“ reagovala na Zemanova slova ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Neplatí podle ní ani to, že všichni lidé evidovaní na úřadech práce by mohli pracovat, ale nemají o to zájem. „Třeba 60 tisíc z nich jsou lidé se zdravotním postižením. To jsou lidé, kteří bez nějaké podpory hledají uplatnění velice těžko na klasickém trhu práce,“ řekla novinářům Marksová.

Rozpočet přispívá k soudržnosti společnosti, hájil schodek Sobotka

Očekává se, že koalice rozpočet díky své početní převaze ve Sněmovně prosadí. Opoziční strany už deklarovaly, že pro něj ruku nezvednou.

Vládní strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodly, že podpoří celkem dvanáct pozměňovacích návrhů (více čtěte zde). Je mezi nimi třeba to, aby byly prostředky na platy vysokoškolských pedagogů posíleny o 100 milionů korun či aby na mzdy pro sociální pracovníky a sociální organizace, jež působí v regionech, šlo navíc 200 milionů. Koalice si také plácla na to, že podpoří návrh, aby bylo v rozpočtu přidáno 100 milionů na opravu památek.

Při druhém čtení státního rozpočtu navrhli poslanci přesuny peněz v objemu asi 46 miliard korun. Úpravy v souhrnu zhruba za dalších 1,5 miliardy korun doporučil rozpočtový výbor. Jeden z největších přesunů peněz kvůli posílení výdajů obranu a plnění závazků vůči NATO navrhla Jana Černochová z opoziční ODS (podrobnosti čtěte zde). Koalice ale její návrh podpořit nehodlá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video