Pohled na požárem poničenou budovu plumlovského zámku, kde začalo hořet v noci...

Pohled na požárem poničenou budovu plumlovského zámku, kde začalo hořet v noci na úterý 11. října 2016. Oheň poničil zhruba třicet metrů střechy. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Plumlov sobě. Lidé se skládají na opravu požárem poničeného zámku

  • 5
Celý Plumlov na Prostějovsku se zapojil do sbírky na opravu střechy zámku, kterou nedávno zničil požár. Na konto již přispěly stovky lidí, konal se benefiční koncert, obyvatelé spoří do kasiček, peníze sbírají i žáci zdejší základní školy a další přináší prodej speciálních pohlednic.

Jedna z budov nízkého zámku začala hořet v noci na 11. října. Oheň poničil třicet metrů střechy poté, co se plameny rozšířily ze skladu palivového dříví. Požáru si krátce po půlnoci naštěstí všimli lidé z okolí, kteří zalarmovali hasiče. Podařilo se jim tak zabránit daleko větším škodám. Šest jednotek hasičů likvidovalo požár až do rána, celková škoda přesáhla tři miliony korun.

Požár plumlovského zámku

Vzápětí Plumlov zalila obrovská vlna solidarity. „Zjistili jsme tak, kolik lidí má k zámku dobrý vztah. Když vyhořel, měli jsme desítky telefonátů a spousta lidí nám psala, jak je jim to líto a jestli mohou nějak přispět a pomoci s obnovou. To nás vlastně motivovalo k tomu, že jsme vyhlásili veřejnou sbírku,“ vysvětluje místostarostka Plumlova Gabriela Jančíková.

„Odezva byla opravdu obrovská. Bylo to až neuvěřitelné, kolik lidí se přihlásilo. Byla jsem tím strašně mile překvapená. Ozvali se nejen přátelé, známí nebo pravidelní návštěvníci, ale i lidé, kteří tudy jen prošli nebo se na zámku pouze někdy zastavili. Všichni nabízeli pomoc,“ potvrzuje také Iveta Valentová, která na plumlovském zámku provozuje s manželem oblíbenou kavárnu, obchůdek a kamenný sál.

Místostarostka sdělila, že na kontě dobročinné sbírky je v současné době kolem 70 tisíc.

„Na podporu zámku se v Plumlově pořádá mnoho nejrůznějších akcí. Konal se benefiční koncert, jehož výtěžek šel na konto sbírky, a na každé akci máme kasičky pro dobrovolné příspěvky,“ vypočítává Jančíková.

Hořelo zřejmě kvůli nedbalosti, vyšetřování dosud neskončilo

Do pomoci se zapojili i žáci plumlovské základní školy. Napekli perníky a vyrobili magnetky ve tvaru plumlovského zámku. Budou je prodávat například na vánočním jarmarku a výtěžek poputuje na konto sbírky.

Zámek Plumlov

Plumlovský zámek postavil v letech 1680 až 1690 Jan Adam z Lichtenštejna v místech hradu Plumlov, který zde stával pravděpodobně od 2. poloviny 13. století. Lichtenštejnové chtěli původně vybudovat velkolepé čtyřkřídlé sídlo, ale nakonec se jim podařilo dokončit pouze první část, která se dnes tyčí nad Podhradským rybníkem.

„Ozdoby se jim velmi povedly. Máme i pohlednice, na kterých je nafocená shořelá střecha zámku. Kdo si je koupí, přispěje na obnovu. Vlastně se dá říct, že na opravy se nyní skládá celý Plumlov,“ oceňuje solidaritu místostarostka.

Přispějí i přespolní. Benefiční módní show na podporu zámku s názvem Zapáleni pro Plumlov plánují na začátek prosince střední školy a gymnázium v Prostějově. Vystoupí členové studentského divadla Point a hosté.

Při požáru shořela celá střecha nízkého zámku na levé straně. „Oficiální závěr vyšetřování zatím není k dispozici, ale příčinou požáru je s největší pravděpodobností nedbalost. Další okolnosti se stále vyšetřují,“ potvrdila mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Podívejte se, jak hasiči bojovali s požárem plumlovského zámku

11. října 2016

Peníze na zámek se shání těžko, není národní kulturní památkou

V sezoně zámek zájemcům nabízí několik prohlídkových okruhů nebo komentované či noční prohlídky, pořádají se zde koncerty, výstavy a například i svatby. Po sametové revoluci začalo město Plumlov zámek opravovat.

„Nyní dokončujeme projekt na opravy fasády vysokého zámku. Celková částka ovšem předčila všechny naše představy. Jde o 105 milionů korun,“ povzdechla si místostarostka Jančíková.

Na evropské peníze zámek nedosáhne, protože není národní kulturní památkou. Proto bude muset podle místostarostky hledat v tuzemských zdrojích.

„Byl tady náměstek ministra kultury, se kterým jsme mluvili o různých možnostech financování. Asi budeme hledat varianty, jak bychom fasádu mohli dělat po částech,“ uzavřela Jančíková.