Velký test malých akčních kamer. Nejlevnější proti nejdražší

  • 41
Zajeli jsme na opuštěnou bobovou dráhu a v rychlosti přes 50 kilometrů v hodině otestovali tři akční kamery. Nejlevnější Lamax, nadějnou novinku od Xiaomi a nejnovější GoPro. Podívejte se na sadu testů na pěti videích. Jak dopadl test Full HD, 4K, stabilizace a zvuku.

Test outdoorových kamerek. Zleva Lamax X8 Electra, GoPro HERO5 Black, Xiaomi YI.

Kvalita obrazového výstupu akčních kamer je velké téma. Nejviditelnějším hráčem na trhu je GoPro, ale čas od času se objeví nová kamera od jiných výrobců s přízviskem „GoPro killer“. Vše vypadá nadějně většinou jen na začátku. Do testu jsme vybrali tři kamery. Nejnovější a nejdražší GoPro, novinku od Xiaomi, která by chtěla GoPro porazit cenou i kvalitou, a nejlevnější a v současnosti jednu z nejpopulárnějších levných akčních kamerek Lamax.

O bikerovi a spoluautorovi

Richard Gasperotti

nar. 20.3. 1977

  • první Evropan na RedBull Rampage
  • držitel rychlostního rekordu 211,5 km/h na horském kole
  • autor a hlavní postava dokumentárního projektu ZAM
  • organizátor Bike Eventů
  • propagátor jízdy na kole ve volné přírodě v Čechách i v zahraničí
  • aktivní uživatel outdoor kamer, zejména značky GoPro
  1. GoPro HERO5 Black: 11 990 Kč
  2. Xiaomi YI 4K: 7 499 Kč + kryt 1 190 Kč
  3. Lamax X8 Electra: 3 000 - 3 490 Kč (podle prodejce)

Všechny účastnice zájezdu se chlubí 4K záznamem videa, jsou outdoorové (jedna z nich ne tak docela) a mají v nabídce někdy více a někdy méně příslušenství.

Jako lokaci pro náš test jsme využili starou a opuštěnou bobařskou dráhu na kraji Klášterce nad Ohří, průvodcem a hlavním testerem nám byl Richard Gasperotti, známý MTB biker a protagonista freeride ježdění u nás i ve světě. Kamery nám zapůjčili distributoři značek Xiaomi a GoPro. Lamax jsme zakoupili.

Richard se dva dny seznamoval se všemi kamerami, než jsme se vydali na natáčení ostrého testu a tady je jeho představení včetně rychlých dojmů:

Pravidla testu

Kamery jsou outdoorové, proto jsme je testovali v odolném provedení (ve voděodolných krytech, GoPro bez krytu, protože jej nepotřebuje). Všechny měly v sobě stejný typ karty SanDisk micro SDHX Extreme V60 doporučené pro 4K video.

Xiaomi YI 4K

Kamery byly uchyceny vedle sebe na řídítkách kola. Pro natáčení jsme využili standardního nastavení každé kamery tak, jak by to pravděpodobně udělal běžný uživatel. U žádné z kamer jsme nepoužili pokročilé nastavení expozice.

Lamax X8 Electra

Do výsledného videa nebylo zasahováno, což si můžete ověřit stažením originálních souborů s metadaty - odkaz najdete na konci článku.

GoPro HERO5 Black

Disciplíny testu

  1. Základní rozlišení 1080p, 60fps.
  2. 4K, 30fps (ač Lamax uvádí 4K video záznamem, zvládá pouze 4K se snímovací frekvencí 15fps).
  3. Zvukový test.
  4. Test stabilizace v obtížném terénu.
  5. Foto test – výsledné .jpg formáty + GoPro RAW photo. Zdrojové soubory ke stažení.

Následuje test Full HD rozlišení. Bez stabilizace a se stabilizací.

Testujeme kamery v základním rozlišení 1080p 60ps

Toto je nejpoužívanější nastavení. U všech kamer jsme použili stejné. Na dolní části trati přistála na GoPro čočku kapka vody, což se také někdy stane a my jsme si toho všimli až při postprodukci.

Test Full HD se stabilizací v lehkém terénu:

Hodnocení redakce: GoPro o chlup vyhrává díky kvalitě obrazu a práci stabilizace před Xiaomi, kde nás zarazil nekvalitní zvuk z kamery v pouzdře (viz samostatný test). Lamax na první pohled poskytuje poněkud přeostřený obraz, podání barev nepatří k nejvěrnějším, chybí stabilizace.

Následuje test 4K

Test 4K rozlišení při 30fps

4K rozlišení je nový trend. Ne každý ho využije, ale když je na co a na čem se dívat, výsledek je skvělý. U GoPro jsme také vyzkoušeli novinku, kterou ostatní v testu nemají - zobrazení GPS telemetrie přímo do obrazu videa.

Test 4K:

Zobrazení GPS telemetrie v obrazu:

Hodnocení redakce: GoPro a Xiaomi jsou téměř nastejno. Rozdíly najdete stěží. Lamax 4K zcela nezvládá (snímkovací frekvence je pouze 15 snímků za sekundu). Obraz je trhaný a tedy nepoužitelný.

Následuje test záznamu zvuku.

Zvukový test

Výsledek tohoto testu nás hodně zajímal. Dříve bylo samozřejmostí, že akční kamery měly v odolné pouzdře příšerný zvuk. Jak čas pokročil, GoPro už se pouzdra zbavilo, protože je samo o sobě vodotěsné.

Hodnocení redakce: Výsledek je na prvních poslech jasný. První je GoPro, chvíli nic a poté Xiaomi. Potom dlouho dlouho nic a nakonec Lamax. U tohoto testu jsme ještě zkusili u Xiaomi a Lamaxu v postprodukci normalizovat zvuk. U Lamaxu jsme dosáhli alespoň toho, že je hlas slyšitelný.

Následuje test stabilizace v těžkém terénu.

Test stabilizace v obtížném terénu

Na začátek nutno poznamenat, že Lamax stabilizaci nemá. Ostatní ano. Některé recenze uvádějí, že má Xiaomi stejně výkonnou ne-li lepší stabilizaci než GoPro. Jednotným prvkem těchto testů vždy byla jízda po asfaltu a to nás přimělo k myšlence vypustit kamery do opravdového terénu, výsledek je zde:

Hodnocení redakce: Tohle byl těžký test pro všechny kamery. Kdyby byly upevněné na těle jezdce, rázů od povrchu by bylo daleko méně. V testu jsme ale záměrně nechali všechny na řídítkách. GoPro jednoznačně zvítězilo. Xiaomi má občas problém, obraz plave (nejlépe je to vidět na nebi). Obraz z Lamaxu se nepřijatelně třese.

Foto test a vyhodnocení celého testu

Všechno jsme fotili ze stejného místa, u všech kamer jsme použili stejné nastavení (12 MPix, širokoúhlé foto). Pouze u GoPro jsme si navolili, ať při standardním snímku zapíše také soubor do formátu RAW (.GPR).

Fotografie z Xiaomi.

Fotografie z GoPro - převod z RAW.

Fotografie z GoPro.

Fotografie z Lamaxu.

Porovnání fotografií necháváme na vás. Rozdíl je patrný. Slunce nám příliš nesvítilo, takže podmínky nebyly ideální a konstantní. Přidáváme upravené foto z RAW formátu kamery GoPro.

Závěr testu: Zázrak se nekoná

Zázrak, to jest levná a výkonná akční kamerka, zatím neexistuje. Xiaomi udělalo velký kus práce a nabízí spotřebiteli skutečnou alternativu ke GoPro. Cenový rozdíl však není tak výrazný a pokud si ještě pořídíte vodotěsné pouzdro (které nová GoPro nepotřebuje), ještě se sníží.

GoPro stále vede. Drží si svou pozici i cenu. Letos s novým modelem HERO5 Black přivedlo na svět tolik funkcí (například praktické ovládání hlasem, redukci šumu větru, vložení telemetrických dat do obrazu, atd.), že to vydá na samostatný test (připravujeme).

Lamax může být variantou pro někoho, kdo nikdy nebude natáčet ve 4K (zvládá pouze 15 fps), nepotřebuje stabilizaci obrazu a už vůbec mu nejde o kvalitu zvuku. Zásadní při jeho volbě bude jednoznačně nejnižší cena v jejímž rámci odbdržíte i vodotěsné pouzdro, řadu příslušenství (nejrůznější úchyty) a náhradní baterii.

Abyste si sami mohli ověřit, jak test dopadl, stáhněte si zdrojové soubory (uloženo na Google Drive, velikost souboru 5,2 GB). Zazipovaný soubor obsahuje všechna natočená videa a fotografie z jednotlivých testů. Vše je rozděleno do adresářů podle jednotlivých kamer a disciplín.

Kameru Xiaomi zapůjčil společnost Xiaomimobile.cz.