VIDEO: V Olomouci soutěžili roboti, o úspěchu rozhodovaly milimetry

  • 0
Roboti v různých provedeních postavení z Lego kostek, napínavé chvíle i fandění jako při každém jiném sportovním klání. To vše bylo k vidění v Olomouci při moravském finále České ligy robotiky, ve kterém se utkalo dvanáct týmů ze základních a středních škol o dvě postupová místa na evropské mistrovství.

Robot přijíždí k páce ovládající mechanismus nad ní. Zastavuje ale o moment dřív, než by měl, a jeho rameno tak páku o pár milimetrů míjí a pak už se jen naprázdno zvedá nahoru a dolů. Někteří členové týmů se nevěřícně chytají za hlavu, jak málo mu chybí ke splnění úkolu.

I takové momenty byly k vidění na olomoucké přírodovědecké fakultě během moravského finále České ligy robotiky, která je součástí po celém světě hrané První Lego ligy, anglicky First Lego League. Tedy soutěže pro děti, které mají zájem o sestavování a programování robotů z Lego kostek.

Robot musí na hracím poli plnit různě obtížné úkoly které jsou různě bodované. Jejich součástí je například překonání překážky, doručení nákladu nebo naopak jeho vyzvednutí na ploše a přivezení, či dokonce schopnost „vyšplhat“ na překážku.

Je na každém týmu, které úkoly se v časovém limitu 150 vteřin pokusí splnit a na základě toho musí svého robota postavit z povolených součástek a naprogramovat. Obsluhovat ho lze přitom pouze ve vymezeném prostoru v rohu herního plánu. Každé robotovo sáhnutí mimo, například pokud se někde zasekne a nedokáže se sám vrátit, je penalizováno.

Podle jednoho z rozhodčích Miroslava Dvořáka bývá při soutěžení minimum sporných situací.

„Pravidla jsou dobře napsaná a při sporných situacích jdou obvykle ve prospěch týmů. Letos jsou navíc úkoly postavené tak, že je všechno jasné. Jediné potíže byly v minulých letech s vícenásobnými úkoly, kdy robot musel nejprve splnit něco, aby potom mohl udělat něco jiného, a občas vznikly spory jestli tu první část řádně splnil. Ale byly to opravdu výjimky,“ shrnul.

Děti musí zvládnout práci v týmu i prezentaci odborné práce

Týmy o třech až deseti členech ve věku 9 až 16 let ale soutěž nutí naučit se i jiné dovednosti.

„Kromě samotné Robotgame jsou součástí soutěže ještě tři další disciplíny. Při Robot Designu popisují, jak robota stavěli a programovali, aby bylo vidět, jak moc celé problematice rozumí. Další disciplínou je Týmová spolupráce, kde děti ukazují, jak tým funguje a jak umí spolupracovat,“ popisuje Zuzana Trizmová z olomouckého domu dětí a mládeže, který moravské finále pořádá.

„Poslední je pak výzkumný úkol s prezentací, který je každý rok zaměřený na různé oblasti. Letos jsou to zvířata a příroda, loni to bylo třídění odpadů a předtím třeba také starost o seniory. Děti se tedy učí také prezentační dovednosti, přípravu odborné práce i fungování v týmu. Nejatraktivnější je samozřejmě práce s robotem, ale soutěž zdaleka není jen o ní,“ dodává.

K soutěžení jsou potřeba peníze na robota i ochotní učitelé

Na přípravu měly týmy tři měsíce, zadání soutěžních úkolů včetně hracího pole a překážek se dozvěděly na konci srpna. V Česku se o tomto víkendu odehrálo české a moravské finále, z něhož nejlepší postupují na mistrovství Evropy a případně dál na mistrovství světa. Postupující týmy tak čeká mimo jiné to, že veškeré své prezentace budou muset dělat v angličtině.

V moravském finále si nakonec první dvě postupová místa vybojovaly dva týmy z jesenického gymnázia a tamního Střediska volného času Duha - R.U.R. Team a Team CO3. Musí tak mimo jiné vyřešit, jak pokrýt pokračování v soutěži i finančně.

„Celkově nejde o úplně levnou záležitostí, kromě zaplacení startovného, jehož součástí je soutěžní hrací pole s překážkami pro daný ročník, je samozřejmě nutné koupit si především součástky samotného robota,“ nastínila Trizmová.

„My máme letos už čtyři kroužky Lego robotiky. Snažíme se podporovat děti, které o to mají zájem, protože spousta škol na to nemá peníze ani učitele ochotné se tomu věnovat,“ dodala.