Ulice na Kubě Castrovo jméno neponesou, Fidel si nepřál kult osobnosti

  • 130
Kubánská vláda zakáže pojmenovávání ulic, parků, institucí a jiných veřejných míst po revolučním vůdci Fidelu Castrovi, který zemřel 25. listopadu ve věku 90 let. Na pietním shromáždění v druhém největším kubánském městě Santiagu de Cuba to v neděli uvedl Fidelův bratr a nynější prezident Raúl Castro.

Raúl Castro prohlásil, že nařízení je v souladu s přáním jeho bratra a má zabránit budování kultu osobnosti. „V souladu s rozhodnutím soudruha Fidela předložíme parlamentu... potřebné legislativní návrhy, abychom respektovali jeho vůli,“ řekl Raúl Castro. Podle něj má nový zákon také zakazovat vztyčování soch a dalších pomníků na počest Fidela.

Kubánský prezident rovněž slíbil, že bude bránit socialistické dědictví svého bratra. „Překonáme všechny překážky a hrozby při budování socialismu na Kubě,“ řekl pětaosmdesátiletý Raúl.

V centru Santiaga de Cuba se v sobotu večer místního času (v noci na dnešek SEČ) sešly desetitisíce lidí, aby vzdaly Fidelu Castrovi hold.

Obřadu se zúčastnili také představitelé levicových zahraničních vlád - bolivijský prezident Evo Morales, bývalí brazilští prezidenti Luiz Inácio Lula da Silva a Dilma Rousseffová, nikaragujský vůdce Daniel Ortega a venezuelský vůdce Nicolás Maduro.

S Castrem se loučily tisíce lidí, pohřeb bude soukromý

Pietním shromážděním končí devítidenní státní smutek, který vláda po smrti Castra vyhlásila. Urna s Castrovým popelem, přikrytá kubánskou vlajkou, cestovala na vojenské vozidle po stejné trase, po jaké se vydal Fidel Castro s revolucionáři v lednu 1959 informovat kubánský lid o čerstvém svržení diktátora Fulgencia Batisty. Tehdejší takzvaná Karavana svobody ale jela opačným směrem, tedy ze Santiaga de Cuba do Havany a trvala týden.

Na cestě Castra stejně jako tehdy vítaly tisíce příznivců, lidé ale nyní měli navíc kubánské vlaječky a mobilní telefony, jimiž si smuteční kolonu fotografovali. Někteří stejně jako před 58 lety volali „Ať žije revoluce!“.

Zemřel vůdce Kuby Fidel Castro

Zvláštní zastávkou bylo města Santa Clara, kde je pohřben další lídr kubánské revoluce Ernesto Che Guevara. Urna s Castrovým popelem byla přes noc v tamním Guevarově mauzoleu, kde se takto oba revolucionáři symbolicky naposledy setkali.

Cesta vedla i přes město Sancti Spíritus, kde Castro v roce 1959 ujišťoval, že nebude pronásledovat opozici, jako to dělal jeho předchůdce Batista. „Jestli zakážeme svobodu slova? Ne. Jestli zakážeme svobodu shromažďování? Ne,“ hřímal tehdy Fidel Castro, který záhy po nástupu k moci zrušil politické strany až na jednu, tu svou komunistickou.

V neděli budou ostatky Fidela Castra uloženy na hřbitově Svaté Ifigenie ve městě Santiago de Cuba, které je považováno za kolébku revoluce a kde Fidel chodil do školy. Na stejném hřbitově je pochována řada slavných Kubánců, včetně národního hrdiny Josého Martího, který byl koncem 19. století hlavní postavou kubánského boje za nezávislost na Španělsku. Nedělní pohřeb by ale měl být podle kubánských zdrojů soukromý, bez přístupu médií.

Poslední cesta kubánského vůdce Fidela Castra:

30. listopadu 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video