Sparta - Teplice 2:1, domácí skórovali po chybách, přezimují třetí

• 45
Fotbalisté Sparty přezimují na třetím místě tabulky. V posledním domácím utkání roku porazili Teplice 2:1. O góly domácích se po chybách soupeře postarali zkušení - v prvním poločase Michal Kadlec, po přestávce David Lafata. Za hosty snížil v závěru David Vaněček.

„Jsme rádi, že jsme zápas zvládli a přiblížili se týmům na první a druhé příčce. Všichni dobře víme, že se zraněními jsme se potýkali celý podzim a jen bych chtěl smeknout před hráči, kteří byli zdraví a drželi ten prapor,“ ocenil po utkání trenér Sparty Zdeněk Svoboda. „Díky nim jsme na pozici na jaké jsme.“

Disciplinární komise Dočkalovi neprominula zbytek třízápasového trestu, který dostal za červenou kartu proti Liberci, a tak Spartě v sobotu znovu chyběl. Na její hře to bylo znát. Záloze s Marečkem, Holkem či uzdraveným Čermákem dlouho chyběla kreativita i nápad.

Příležitosti tak pro spoluhráče tvořil nejčastěji pravý obránce Karavajev. Hned na začátku vlétl do vápna po rychlém autu Juliše, ale Ljevakovič finální přihrávku urazil na roh.

Přesně na hlavu kapitána Lafaty se po půlhodině snesl Karavajevův centr ze standardní situace, jenže Grigar byl u své pravé tyče včas.

Gólman Teplic chyboval až ve 37. minutě. Na malém vápně prohrál po rohovém kopu vzdušný souboj s Michalem Kadlecem, od kterého se míč odrazil za brankovou čáru. Český reprezentant dal ligový gól za Spartu po osmi letech. A asistence? Vjačeslav Karavajev.

Až po první brance, proti které hosté u rozhodčího Jílka bouřlivě protestovali a reklamovali domnělý faul, začaly Teplice hrát i dopředu. Slibně vypadala šance Hory, jenže teplický fotbalista hlavičkoval slabě přímo do Koubka.

Právě sparťanský brankář musel být pozornější také po startu druhé půle. Žádná přímá střela na něj sice neletěla, ovšem Tepličtí drželi míč a přitlačili Spartu k její šestnáctce. Věřili ve vyrovnání? Možná, jenže v 57. minutě je srazila další individuální chyba.

Na polovině hřiště ji spáchal Soungole, jehož nedůraznou zpětnou přihrávku vystihl Pulkrab, pohotově posunul míč na Lafatu a ten své sólo zakončil desátou trefou v sezoně.

Sparta v té chvíli znovu přebrala kontrolu nad zápasem a kdyby Juliš i střídající Mustedanagič ve velkých šancích na malém vápně nepřestřelili, mohla vyhrát i vyšším rozdílem.

Místo toho upravil výsledek minutu před koncem hostující Vaněček, jenž do prázdné brány uklidil přesnou přihrávku Kroba. Víc už ale Teplice na Letné nestihly, letos poprvé prohrály s pražským klubem a rok 2016 zakončí na šestém místě tabulky.

„Sparta byla fotbalovější a silnější na míči. Ve druhém poločase maličko couvla a hrála to, co potřebovala a my jsme měli problém se tam dostat,“ uvědomoval si hostující trenér Daniel Šmejkal. „Další gól jsme dostali po individuální chybě a i když se nám podařilo zápas zdramatizovat, tak Sparta vyhrála zaslouženě.“