Řidiči to ani nemusejí zaregistrovat, že na kraji Velkého Meziříčí přejeli přes...

Řidiči to ani nemusejí zaregistrovat, že na kraji Velkého Meziříčí přejeli přes takzvanou dynamickou váhu. Ta odešle data o zatížení automobilu a jeho náprav na odbor dopravy městského úřadu. A odtud pak majiteli vozu může přijít rovnou složenka na zaplacení několikatisícové pokuty. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Váhy lapající přetížené kamiony se do roka zaplatily. Další však chybí

  • 13
Už před pěti lety plánovali na kraji, že zabudují do silnic padesát vah na přetížené kamiony. Zatím ale funguje pouze jediné místo u Velkého Meziříčí, kde se kamiony váží za jízdy. A místní radnice si ho moc pochvaluje. Za rok meziříčské váhy „vydělaly“ bezmála čtyři miliony korun.

Čtyři miliony stály vysokorychlostní váhy u Velkého Meziříčí. Před rokem je uvedli do provozu. „Za těch dvanáct měsíců už se téměř zaplatily,“ uvedl Jiří Pospíchal, šéf odboru dopravy na velkomeziříčské radnici.

Měsíčně tam „načapají“ dvanáct až patnáct přetížených kamionů. Jeden takový dokáže poškodit silnici stejně jako 35 tisíc osobních aut. „Jsme s váhami spokojení. Městu se hodně ulevilo od náklaďáků. Už jich tu nejezdí tolik, což je zcela nepochybné,“ shrnul Pospíchal.

Uvíznout „v pasti“ váhy, když je na korbě například o tři tuny víc, vyjde firmu na 28 tisíc korun. Řidiče to stojí tři body a ještě dostane pokutu.

Váhy zaplatilo hejtmanství a dostává 85 procent ze sankcí, město má zbytek. Chybující dopravci se můžou jen těžko vytáčet. „Co je naměřeno, většinou ve finále sedí s jejich dodacími listy,“ poznamenal vedoucí Pospíchal.

Snímací zařízení přečte i značku vozu a údaje odešle na úřad

Některým řidičům se stává, že celkovou hmotnost nákladu sice mají v pořádku, ale mají ho špatně rozložený a tím neúměrně zatěžují jednu nápravu.

Součástí váhy je rampa se snímacím zařízením, které zaznamená značku přetíženého auta. Elektronicky odešle data na městský úřad do Velkého Meziříčí. Tam jsou vyčlenění úředníci, kteří pak vedou správní řízení.

6. května 2015

Bývalý náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) již před pěti lety plánoval, že podobných vah se nakoupí až padesát. To by znamenalo investici kolem 200 milionů korun.

Jenže k tomu stále ještě nedošlo. Jouklův nástupce Jan Hyliš (ČSSD) už není tak optimistický. „To byla představa mého předchůdce. Uvedení do provozu je trochu složitější. Je ale potřeba v tom pokračovat, bereme to jako jednu z priorit,“ uvedl Hyliš.

Hejtmanství si chce především ochránit svoje silnice

Podle něj by se mohly nové váhy instalovat příští rok, rozhodně jich ale zatím nebude víc než deset. Kraj v současné chvíli stále tají, kde se bude vážit, aby na to dopravci nemohli reagovat objížděním. Systém rozmístění by měl znemožnit, aby se řidiči váhám vyhýbali.

„Připravuje se více lokalit podle toho, kde jsou největší problémy. Je to velice potřebné,“ dodal Hyliš. Spekuluje se o tom, že půjde o silnice v blízkosti dálničních sjezdů. Hejtmanství si tak chce chránit svoje silnice. Třeba oprava krajské silnice od Jihlavy po Velké Meziříčí stála půl miliardy korun.

Hejtmanství také letos koupilo policii speciálně upravený vůz Mercedes Benz (více se o něm dočtete zde). Stál 3,2 milionu a je určen pro kontrolu kamionů. Kromě jiného vybavení má i mobilní váhy pro nákladní auta.

Policie i díky tomuto daru od kraje vybrala na kaucích od řidičů 6,3 milionu korun. „Je to o dva miliony víc než loni,“ uvedla Dana Čírtková, policejní mluvčí. Předloni to bylo celkem 2,6 milionu.

24. května 2016