Běženci na cestě do Evropy

Běženci na cestě do Evropy | foto: Emilio MorenattiAP

Libyjská města prosperují z pašování migrantů, ročně vydělají 9 miliard

  • 297
Města na libyjském pobřeží získávají každý rok z pašování lidí do Evropy nemalé příjmy - ročně až 8,8 miliard Kč. Uvedl to velitel unijní námořní operace ve Středozemním moři Enrico Credendino v důvěrné zprávě, kterou získala agentura AP.

Na nebezpečnou cestu do Evropy se z Libye letos vydaly desítky tisíc migrantů. Středozemní moře překonávají pouze na vratkých lodích, z nichž je často zachraňuje italská pobřežní stráž. Záchranářům následně běženci, pocházející povětšinou z Afriky, líčí, že pašerákům zaplatili stovky a tisíce eur, aby se na nebezpečnou cestu mohli vůbec vydat, píše The Independent.

Mladí běženci v Řecku se prostituují, vydělávají na cestu do Evropy

Credendino ve zprávě shrnuje činnost unijní námořní operace Sophia, jejímž cílem je především likvidace pašeráckých sítí. Credendino v ní uvádí, že pašování lidí je „hlavním zdrojem příjmů obyvatel libyjských pobřežních měst“. Jde přitom o částku ve výši téměř devět miliard korun. Admirál však v dokumentu určeném členským státům EU neupřesňuje, jak k tomuto číslu dospěl.

Kriminální a pašerácké gangy nevybírají od migrantů pouze peníze za cestu do Evropy. Často je nutí pracovat jako „moderní otroky“ nebo se prostituovat, dokud nemají dostatek peněz, aby se vykoupili ze zajetí.

Hlavní trasy z Libye jsou kontrolovány ozbrojenými skupinami a migranti se do vysněné Evropy mohou dostat pouze na vratkých člunech, které na moře vysílají pašeráci. Všichni počítají s tím, že pár kilometrů od afrického pobřeží lidi na palubě zachrání evropské lodě.

Dalším problémem je podle zprávy to, že pašeráctví částečně financuje činnost islamistických radikálů. Ti „finančně vytěžují“ trasy pašeráků přes Sahel (země táhnoucí se na jižním okraji Sahary) do Libye.

„Al-Káida a al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) podporovaná Tuaregy v jihozápadní Libyi využívá tyto pašerácké trasy pro svůj finanční profit,“ upřesňuje Credendino. Dodává ale, že neexistují žádné důkazy, že by islamisté do Evropy tímto způsobem vysílali své bojovníky.

Běženci, kteří do Evropy dorazili po námořních trasách v roce 2016. Fialové číslo značí počty lidí, kteří při cestě nepřežili:

29.listopadu 2016 v 15:15, příspěvek archivován: 02.prosince 2016 v 09:20

348,664 migrants incl refugees arrived by sea to Europe 4,690 dead/missing https://t.co/RSAA9fgGK1 #MigrationEurope https://t.co/tiZwxnW57T

Minulý týden úřady v Itálii oznámily rekordní počet uprchlíků, kteří se do země od začátku roku dostali libyjskou trasou. Do země přes Středozemní moře připlulo již 171 000 běženců, o tisíc víc než v dosud rekordním roce 2014. Zájem migrantů o cestu z Libye vzrostl poté, co se začátkem roku uzavřela takzvaná balkánská trasa (více o tom zde).

Letos ve Středozemním moři utonulo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už 4690 lidí. Z toho většina právě při cestě z Libye do Itálie.

30. dubna 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue