Omáčkoví jedlíci už si nášup nedají. Kvůli EET podnik vyvěsil parte

  • 975
Kvůli elektronické evidenci tržeb po pětadvaceti letech ukončila provoz restaurace Šedlbauer v Čachrově na Klatovsku. Nad vchodem visí černý flór a na dveřích je parte, které uvádí, že podnik končí kvůli aroganci státní moci.

Pro mnoho lidí projíždějících šumavským Čachrovem byla hospoda Jana Ježka jasnou volbou. Věděli, že dostanou třeba ke svíčkové za rozumnou cenu tolik knedlíků, kolik sní. Výjimkou nebyly ani dvacetiknedlíkové porce a omáčky bylo i na nášup. To vše bez příplatku. A když všechny knedlíky hosté snědli, dostali i dárek - čokoládovou minci.

Restaurace Šedlbauer v Čachrově je 1. prosince v černém hávu. Na dveřích visí...

Od čtvrtka je restaurace kvůli elektronické evidenci tržeb zavřená. Dům u hlavního tahu z Klatov na Železnou Rudu je potažený černým flórem a na dveřích je parte, kde je napsáno, že hospoda končí kvůli aroganci státní moci.

„Spousta lidí mi volá a vyjadřují mi soustrast, že jsem pohřbil své podnikání,“ uvedl Jan Ježek, který restauraci zavřel po 25 letech.

„Vadí mi rozeštvávání národa a kampaň proti živnostníkům. Jejich dehonestace je strašná, to je pro mě problém, proto končím,“ uvedl Ježek, který podnikat nebude, pokud se EET nezruší.

Poprvé po letech má majitel restaurace dovolenou

Svěřil se, že po pětadvaceti letech má poprvé dovolenou. Redaktorka MF DNES ho ve čtvrtek zastihla při cestě na úřad práce.

Restaurace Šedlbauer v Čachrově je 1. prosince v černém hávu. Na dveřích visí...

„Když mě státní sektor dohnal k tomu, abych nepodnikal, tak si vezmu poprvé dovolenou. Pan Babiš se o mě teď chvíli postará,“ připomněl podnikatel.

Vysvětluje, že nekončí kvůli tomu, že by se s EET nebyl schopen naučit pracovat. „Ale zdržovalo by mě to, narušovalo by mi to podnikání,“ uvedl muž, který má vystudovanou vysokou školu. Je to stavař a nejspíše tedy bude pracovat v tomto oboru.

Hospodu prý zavřel ze zásady. „Pan Babiš o mně a dalších podnikatelích říká, že neplatíme daně. Ale já je platím. Jen na nepřímých daních se tato malá hospoda ročně podílela 330 až 350 tisíci, patří tam zdravotní a sociální pojištění, DPH, spotřební daň, na té jsem u piva ročně zaplatil 160 tisíc korun,“ popsal podnikatel.

O tyto peníze podle něj nyní státní rozpočet přijde. „A to jsem malinkatý podnikatel, který pracuje jako OSVČ,“ doplnil čtyřiapadesátiletý muž, který se teď chce věnovat vnoučeti a porozhlížet se po práci.

Na otázku, jestli restauraci pod jiným názvem neotevře v Čachrově nebo jinde zanedlouho znovu, odpověděl, že se to očekávat nedá. Tak to totiž praktikovali někteří podnikatelé v Chorvatsku, odkud Česko EET odkoukalo.