V největším skříňovém betlému Česka mají slon i velbloud koňský ocas

  • 0
Figurky z betlému vyrobeného v roce 1859 byly desítky let očím veřejnosti skryty. Otec a syn Kůsovi ho nyní opravili, aby se zase mohl ukázat v celé své kráse v kostele svaté Markéty v Kašperských Horách na Klatovsku.

Truhlář a restaurátor Miroslav Kůs se synem Zdeňkem postavili pro betlém i skříň. Tu totiž autor Prokop Mack v 19. století už vyřezat nestihl, zemřel na Štědrý den.

Kašperskohorský betlém je se svými 4,5 metry na délku největším skříňovým v Česku. A shodou náhod se ten druhý největší nachází jen pár desítek metrů od něj, na radnici.

„Betlému chybělo to hlavní, svatá rodina,“ vzpomíná Miroslav Kůs na počátek čtyřměsíční práce. Se synem na internetu zkoumali fotky a obrázky ze všech možných betlémů. A uspěli. Svatou rodinu nalezli v tom zavlekovském. Jak se dostala zrovna tam, není jasné, zřejmě to ale souviselo s poválečným odsunem.

„Bohužel nám trojici nechtěli půjčit, ani nás nenechali se na ni podívat. Marie, Josef a Ježíšek vznikli jen podle obrázků z internetu,“ líčí s úsměvem Miroslav Kůs.

Místní řezbář figurky vyrobil, Kůsovi zajistili zbytek. Tedy především polychromii. „To je vrstva různých kříd a lepidel, které mají vytvořit hladší povrch. Díky tomu není na první pohled poznat, že se jedná o dřevořezbu,“ vysvětluje Zdeněk Kůs. Na tyto vrstvy se nanáší klihová barva s pigmentem.

Opravit barevné provedení bylo hlavním úkolem také u dalších figurek. „Kromě čtyř, které byly vystavené v muzeu, byly všechny ve velmi špatném stavu. Byly špinavé, omlácené,“ líčí Miroslav Kůs.

Další hodiny otec se synem věnovali restauraci „kašperskohorských kulis“. Pokud se totiž na betlém zadíváte pozorně, zjistíte, že „betlémské“ domy jsou ve skutečnosti místní.

„A co je taková perlička, je ocas velblouda a slona. Řezbář Prokop Mack zřejmě nevěděl, jaký ocas tato zvířata ve skutečnosti mají, a tak jim udělal koňský,“ ukazuje Miroslav Kůs.

V betlémě je šestadvacet figurek, včetně zvířat. Kůsovi ho opravovali od června do konce září. Značnou část této doby zabrala výroba samotné skříně. Poté, co ji ve své dílně vyřezali, museli ji rozebrat a složit opět až v kostele svaté Markéty, kde je betlém trvale k vidění. Miroslav a Zdeněk Kůsovi v minulosti pomáhali třeba s renovací unikátní „archy“, gotického skříňového oltáře z konce 15. století. Jejich úkolem bylo vyrobit repliku věkem zničené skříně a podstavce pro celý oltář. Ten se nachází v místním muzeu.