Pohled na život vývojáře: Nezaplacené účty a stálá obava o budoucnost

  • 1
Mnoho lidí vnímá práci na videohrách jako ten nejlepší způsob obživy. Ve velkorozpočtovém vývoji je to však tvrdá dřina plná přesčasů a častého propouštění po dokončení projektu. A při tvorbě na volné noze musíte čelit ještě dalším překážkám.

Mezi nezávislými vývojáři se traduje, že pro generování stabilních příjmů stačí vydat několik her. Skutečnost však může být zcela odlišná a ani úspěšný první titul nutně nedává odpověď na otázku, z čeho příští měsíc zaplatíte účty. Teoretický dlouhodobý příjem z jednoho titulu totiž většinou jen těžko pokryje náklady pro vytvoření další hry.

A to ještě za předpokladu, že hráči o projekt jeví zájem. „Když vydáte první hru, která by si několik následujících let měla vést dobře, stále to neřeší vaši momentální situaci,“ vysvětluje na blogu Dave Toulouse.

Můžete navíc vydat i několik neúspěšných her, které několik týdnů po vydání upadnou v zapomnění. Toulouse například loni zveřejnil dva tituly, o které komunita zájem příliš neprojevila. „Už v době vydání nebyly úspěšné. Na moji stávající finanční situaci proto mají jen minimální dopad. Ještě pořád čas od času vydělají trochu peněz, ale není to nic, na co bych se mohl spoléhat,“ vysvětluje Toulouse.

March of the Living
March of the Living

Toulousova hra March of the Living

Prodeje jsou navíc nepředvídatelné, a vaše příjmy se tak každý měsíc liší. Toulouse proto upozorňuje, že je vždy nutné mít finanční polštář pro přežití slabých měsíců. S vytvářením rezerv mohou pomoci například různé slevové akce, během kterých si vaše výtvory mohou vést o poznání lépe.

Správa financí také závisí na individuální toleranci k riziku. Vsadíte vše na jednu hru a nenecháte si žádné rezervy pro případ, že by neuspěla? Nebo raději vydáte méně propracovaný počin a na bankovním účtě si ponecháte alespoň nějaké peníze?

„Ani úspěšní vývojáři si nemohou být jistí tím, jak se bude dařit jejich příští hře. Viděl jsem řadu lidí, kteří se škrábali na hlavě a přemýšleli nad tím, co se stalo. Měli hru, o jejíchž kvalitách byli přesvědčeni, a přesto dopadla bídně,“ popisuje Toulouse.

Počítat navíc nelze s žádnými externími faktory. Můžete mít například vcelku úspěšnou hru s tematikou ideální pro příští slevovou akci na Steamu a obchod mezi doporučované hry zařadí konkurenční titul, který se prodává o poznání hůře.

Často tak po vydání hry končíte v naprosto identické situaci, v jaké jste byli před jejím vývojem. Zaplatíte sice účty, nezbývají vám však rezervy nutné k práci na onom velkolepém projektu, který jste celou dobu zamýšleli.

Alternativou je uzavřít dohodu s vydavatelstvím, což pomáhá pokrýt průběžné náklady. Hra však ve výsledku musí prodat alespoň dvakrát více kopií. Peníze si totiž dělíte s vydavatelem, a vytvořit si finanční rezervu je tak ještě těžší.