Žaloba na mě kvůli Opencard je jako pouťový balonek, řekl Bém v Rozstřelu

  • 242
Bývalý pražský primátor Pavel Bém označil žalobu kvůli Opencard, jejíž podání před týdnem odsouhlasil pražský magistrát, za nesmysl. „Je to jako nafouknutý pouťový balonek,“ uvedl ve středu v pořadu Rozstřel na iDNES.tv. Divákům také řekl, že úspěch se v „české kotlině“ neodpouští.

Současné vedení města Bém zkritizoval. Podle něj se nemá zabývat žalobami na své předchůdce, ale snažit se o zlepšení života v metropoli. „Každý, kdo má elementární právnické vzdělání, ví, že je to nesmysl. Je to jako nafouknutý pouťový balonek,“ komentoval exprimátor žalobu pražských radní na představitele města z jeho éry.

Podle něj v době jeho odchodu z funkce stála Opencard 780 milionů korun a byla nastavena na více jak třicet funkcí. „Najednou tady máme kartu za 1,8 miliardy a karta neexistuje,“ říká Bém s tím, že chyby udělali jeho nástupci Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda. Nová pražská karta Lítačka je podle něj pouhou tramvajenkou, navíc vytvořenou bez výběrového řízení.

Od projektu Opencard se dnes Bém distancuje. „Já jsem ji nevymyslel. Jen jsem byl primátorem, když zastupitelstvo schválilo projekt,“ uvedl. Určitou spoluodpovědnost sice připouští, ale dodává, že sám nic nepodepsal a technické záležitosti karty nechal na posouzení odborníků.

Pražští radní schválili podání žaloby na někdejší představitele hlavního města včetně Béma o náhradu škody v případu Opencard minulý týden v úterý. Prozatím není jasné, jakou částku bude město vymáhat (více čtěte zde).

Opencard

Elektronická karta Opencard vznikla v době, kdy byl Bém v letech 2002 až 2010 primátorem, stála 1,74 miliardy korun. Pro Pražany měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží v podstatě jen jako tramvajenka. V březnu letošního roku ji začala postupně nahrazovat Lítačka.

Rada se začala případem znovu zabývat poté, co Česká pirátská strana v polovině listopadu upozornila na to, že ubíhá lhůta na projednání odpovědnosti Béma za Opencard (více o lhůtě čtěte zde). Pokud by radní nepodali žalobu do 5. prosince, nebylo by již možné nárok na škodu uplatnit. Podle pirátů je občanskoprávní žaloba jediná možnost, jak Béma potrestat. „Piráti patří spíš do Karibiku, než do rady města,“ řekl v Rozstřelu bývalý primátor.

Jeden z čtenářů se zeptal, jaké rozhodnutí považuje ve funkci primátora za nejhorší. Bém se dlouho zamýšlel a poté řekl, že klíčová rozhodnutí by udělal stejně. „Například jsem podcenil třístupňový systém kontroly čerpání finančních prostředků na Blance,“ uznal nakonec exprimátor.

„Myslel jsem, že stačí technický dozor investora, že je tady odbor městského investora a myslel, že stačí, když se rada dozvídá o průběhu stavby v měsíčních či dvouměsíčních intervalech. Ukázalo se, že to nestačí,“ řekl. Dodal, že v tomto ohledu by nastavil ještě přísnější pravidla.

Úspěch se v Česku neodpouští, míní Bém

Moderátor Jaroslav Plesl se Béma také zeptal, proč se nestal předsedou ODS, když k tomu měl v roce 2008 nakročeno. Bém uvedl, že ve volbách do Sněmovny v roce 2006 ODS v Praze výrazně uspěla, stejně tak v komunálních volbách.

„Takové úspěchy se v české kotlině neodpouští,“ uvedl Bém a připomněl jeho rivalitu s tehdejším předsedou strany Mirkem Topolánkem. Ten podle něj spojil svoji budoucnost s vytvořením TOP 09, s čímž Bém nesouhlasil. Jako premiér navíc mohl Topolánek „rozdávat pašalíky“, míní bývalý primátor.

Naznačil i souvislost mezi působením Ivana Langera v čele ministerstva vnitra a zveřejněním odposlechů jeho rozhovorů s lobbistou Romanem Janouškem. Dodal však, že nechce nikoho obviňovat, ani celou věc po deseti letech řešit.

„Mě není možné řídit,“ uvedl k Janouškovi, který jej označoval za kamaráda. „Myslím, že česká veřejnost podceňuje jeho zranění. Je to závažný, život ohrožující stav,“ řekl bývalý primátor a dodal, že Janouška dva roky neviděl.

„ANO povýšilo spolužití stran a lobbistů na maximální úroveň“

K tématu takzvaných politických podnikatelů Bém uvedl, že „všechny české politické strany žijí s lobbisty“. Výjimkou je podle něj hnutí ANO. „ANO povýšilo spolužití stran a lobbistů na maximální možnou transparentní úroveň, kdy lobbismus a lobbistické zájmy přišly do formálních struktur vlády,“ myslí si Bém. I když to podle něj může být čitelnější, neznamená to, že je více férové.

„Říkám si, to by mě zajímalo, co by řekl pan redaktor Plesl Bémovi v roce 2007, kdyby se snažil formálně lobbing jako institut zakomponovat do rozhodování rady nebo zastupitelstva hlavního města Prahy,“ rýpl si do moderátora pořadu. „Politika se hodně změnila,“ doplnil.

Bém vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a působil jako psychiatr a expert na drogovou problematiku. Této činnosti se věnuje i po odchodu z politiky. „Léčím, učím a měním svět v oblasti protidrogových politik,“ prozradil. Jeho přáním je změnit směr protidrogových strategií. „Represe nefunguje, musíme to dělat jinak,“ vyslovil se pro legalizaci některých drog. Návrat do politiky Bém nechystá.

Po odchodu z čela hlavního města zastával v letech 2010 až 2013 funkci poslance. Za sebou má i několik horolezeckých úspěchů, kdy se mu podařilo zdolal vrcholy tří osmitisícovek (Manaslu, Mount Everest a K2).

Diskusní pořad Rozstřel

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video