Ministr Brabec prošel haly plné jedů ve Lhenicích. Odpad zmizí díky dotaci

  • 4
Z areálu ve Lhenicích na Prachaticku začnou mizet stovky tun jedovatých látek, které v něm leží už od 90. let. V pátek si haly plné sudů prohlédl ministr životního prostředí Richard Brabec a přivezl certifikát o přidělené dotaci.

Na první pohled působí opuštěný zemědělský areál na okraji Lhenic nenápadně. Cedule na plotech sice odrazují od vstupu, že ale sklady skrývají tuny jedovatých látek, není hned patrné. Vstoupit dovnitř je ale jen pro otrlé.

Kam oko dohlédne, zabírají prostor rozlehlých temných hal stovky a možná tisíce sudů označených lebkou se zkříženými hnáty, akumulátory, nádoby s pesticidy a další odpad.

„Tady je sklad s oleji s obsahem polychlorovaných bifenylů. Pod zemí jsou ale i nádrže s dalšími jedovatými látkami. Ty jsou navíc umístěné i v nádržích před halou,“ ukazuje starostka městyse Marie Kabátová.

Bývalý zemědělský areál, který je majetkem Panství Bechyně, místní obyvatele děsí už řadu let. Na konci 80. let se v něm míchala hnojiva. V 90. letech tam firma Enviro Technolog Today nechala navozit tisíce tun kontaminované zeminy, sudy s transformátorovým olejem a další jedovatý odpad, který měla likvidovat.

Jenže firma zanikla a Panství Bechyně, jež vlastní podnikatel Josef Šťáva, známý z kauzy Diag Human, situaci dál nijak neřešilo. V roce 2014 navíc Nejvyšší soud konstatoval, že ekologickou zátěž nikdo nevlastní.

Z areálu však mohou jedy unikat. Ohrožené jsou navíc i podzemní vody, nádrže s odpadem se totiž pomalu rozpadají.

Fond přispěje 20 miliony na první etapu likvidace

Lheničtí se skládku snaží zlikvidovat už dvanáct let. Až letos se jim podařilo dohodnout s ministerstvem životního prostředí, které přislíbilo městys podpořit v jeho snahách ekologickou zátěž odstranit.

„Podobných skládek jsou v republice desítky, ale jen málokterá je v horším stavu než tato. Býval jsem ředitelem chemičky. Kdybych tam měl něco podobného, byl bych už dávno zavřený,“ konstatoval v pátek na místě ministr životního prostředí Richard Brabec.

Do Lhenic přivezl certifikát o dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která na první etapu likvidace odpadů přispěje 20 miliony korun. Zbývajících pět milionů potom městysi ministerstvo poskytne formou bezúročné půjčky.

„Jednáme s majitelem pozemků o jejich odkoupení, cena za areál je 300 tisíc korun. Vypsali jsme už i výběrové řízení na firmu, která sanaci provede. Tohle je za ta léta první reálný krok k tomu, abychom se odpadů zbavili,“ uvedla starostka Kabátová.

Odpad ze Lhenic by mohl začít mizet už na jaře. V první etapě přijdou na řadu právě sudy ze skladů, nádrže plné oleje a část kontaminované zeminy - podle prvních odhadů celkem 720 tun nejjedovatějších látek.

„Už jsme začali jednat i s novým vedením Jihočeského kraje, doufáme, že se k tomu postaví čelem a pomohou nám s druhou etapou,“ podotkla starostka. Až dosud se totiž kraj stavěl k řešení problému odmítavě.

Podle ministra Brabce by v ideálním případě mohla druhá etapa navazovat na tu první, a areál by se tak mohl jedů zbavit v následujících dvou letech.

„Zároveň by se ale neměla zavřít voda nad pozadím celého případu a měl by se dál hledat viník problému,“ upozornil ministr.

Ve druhé fázi, kterou z většiny zaplatí zřejmě evropské peníze, by měly být sanovány i vnitřky skladů a dalších budov v areálu, nádrže s kontaminovanou vodou a zbylý odpad.

„Ve chvíli, kdy všechny jedy zmizí, bychom dali areál k dispozici jako zázemí pro technické služby,“ přiblížila starostka.