Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé nechápou autonomní auta. Podpora od „ajťáků“ tomu nepomůže

Jako každá nová technologie mají samořiditelná auta své příznivce a odpůrce. Příznivci se rekrutují hlavně z řad nové generace, která vyrůstá na chytrých telefonech. To, že jsou auta čím dál více IT záležitostí, tomu ještě pomáhá. Jenže tahle slepá podpora pramení i v určité nepochopení a to na více frontách.

Tesla Model S 85D | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Na technologickém serveru Techcrunch vyšel článek, ve kterém se autor Jack Dashwood podivuje nad tím, jak někteří lidé autonomní auta nechápou a nechtějí je přijmout (článek k přečtení zde - anglicky). Argumentuje, že zatímco dnes by si téměř nikdo nekoupil auto bez ABS, airbagů a stabilizačního systému (a opomíná, že to vlastně ani není legislativně možné), autonomní technologie bývají některými lidmi zatracovány jako příliš nebezpečné. Daswhood píše, že i ABS, airbagy a další bezpečnostní technologie přitom mají na svědomí řadu úmrtí, ať už v rané fázi svého vývoje nebo i z poslední doby. A je podle něj logické, že u aut s autonomními funkcemi tomu bude stejně tak. Říká, že samořiditelná technika je logickým vývojem stávajících bezpečnostních systémů a že vlastně nejde o tak zásadní krok, jak se mnozí snaží upozorňovat.

Dashwoodův pohled ovšem ukazuje příklad zásadního nepochopení problematiky autonomních aut. Onen IT pohled, kdy jsou chytré systémy jen pouhou (a často hlavně softwarovou) evolucí stávajících bezpečnostních systémů, je totiž zcela chybný. Zásadním problémem je právě ono nepochopení rozdílu mezi bezpečnostními systémy a opravdu autonomním vozem. Ačkoli se může opravdu zdát, že technicky jde o přirozenou evoluci, prakticky jde o zásadní přelom, který zcela mění filosofii fungování aut.

První mrtvý řidič tesly v Evropě

Hasičům pak trvalo několik hodin, než se do vozu dostali, protože měli strach ze zasažení elektrickým proudem.

Záchranáři nemohli vytáhnout muže z Tesly, auto bylo pod proudem

ABS, airbag, stabilizační systém i všechny ty další bezpečnostní a asistenční systémy tu totiž jsou proto, aby pomáhaly snížit následky případných lidských chyb za volantem. Mají zachraňovat životy v moment, kdy někdo něco pokazí. Pomiňme teď fakt, že současné polo-autonomní systémy a další asistenty mnohdy dělají opak. Některé jedince totiž lákají k tomu zkoušet, jaké jsou jejich schopnosti a tím vznikají nebezpečné situace. Jako třeba tolik diskutované „první úmrtí v samořiditelném voze“ u Tesly s funkcí Autopilot. Kdyby onen nešťastník, který ve voze seděl, dělal to, co měl a nepokoušel osud, k žádné nehodě by nedošlo.

Systémy autonomního řízení ale mají zcela odlišný účel. Nemají za úkol eliminovat následky lidských chyb, mají za úkol z celého procesu eliminovat onoho chybujícího člověka.

Když selže v kritické situaci ABS, airbag nebo třeba stabilizační systém, je sice často za toto selhání popotahována i automobilka, ale nic to nemění na tom, kdo za nehodu může. V drtivé většině případů je to člověk, který nějakým způsobem přecenil své řidičské schopnosti. Bezpečnostní systémy, pokud správně fungují, pak mohou v takové situaci zabránit tomu nejhoršímu.

Jenže autonomní auta mají fungovat jinak. Mají vlastně zabránit tomu, aby vůbec člověk jakoukoli chybu udělal. A to jednoduše tím, že ho jakožto nespolehlivý článek z řízení vozu zcela vyloučí. A v tom tkví celý problém autonomní mobility, který často zastánci moderních technologií nechápou. Zatímco dnes lidé do auta usedají s (pravda, trochu falešným) vědomím, že mají život v podstatě ve svých rukou, svěřit svůj osud stroji bude pro mnohé alespoň z počátku nepředstavitelné.

Rozdíl je totiž v tom, že když při havárii selže airbag, lidé tak nějak přijmou fakt, že pasažéra nezabil airbag, ale nehoda samotná. Airbag ho jen nezvládl zachránit.

Jenže když selže autonomní auto, toto vnímání se otáčí. Je to vidět i na onom nesmyslném příkladu nehody Tesly a Autopilotem. A to i když v tomto případě primárně selhal člověk. Když selže autonomní vůz, nebude to člověk, kdo způsobil ono úmrtí. Bude to stroj a tahle představa nedá mnohým spát. Nemluvě o tom, že vedle sebe budou po nějakou dobu muset existovat inteligentní autonomní auta a nevyzpytatelné vozy v rukou lidských řidičů.

Autonomní auto tak bude muset být nejen spolehlivější než dnešní řidič (což nebude tak těžké), ale bude muset být vlastně spolehlivější, než většina současné techniky. Teprve pak mu začnou lidé věřit. A tahle důvěra nemá vůbec nic společného s tím, jak se za nástup autonomních aut bijí jejich příznivci a technologičtí nadšenci.

Až si důvěru samořiditelná auta jednou vybudují, bude to nejspíš ten opravdový konec motorismu, jak jej dnes známe. Bude to konec nevyhnutelný a nastane navzdory tomu, zda se to někomu líbí a někomu jinému ne. Tohle je ovšem ten přirozený vývoj, ne hloupý boj za to, že tu samořiditelná auta už měla dávno být a namísto jejich rychlého zavedení jim někteří hází klacky pod nohy.

  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Vypadá jako motorka, ale motorka to není. I když se tak chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K...

Sraz vytříbených bavoráků přivítal žraloka, botu i nejlepší M všech dob

17. dubna 2024

Rekordní. Tak se dá shrnout letošní setkání majitelů a příznivců vozů BMW divize M. Na trať...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze nové alfy. Smí Milano do Milána? A je zakázáno vyrábět ji v Polsku?

15. dubna 2024

Tak bizarní start kariéry umí autu nalinkovat jen Italové. Zní to jak komedie z pera nobelisty...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

Šviháky lázeňské déšť nezastaví. Italové vyrazili na promenádu na kolonádu

23. dubna 2024

Už po pětadvacáté si dali italští frajeři sraz na kolonádě v Poděbradech. Tradiční sraz spojený s...

Autoatlas Itálie. Opel, ferrari a fordy vzdaly hold známým městům a místům

22. dubna 2024

Potomci Leonarda da Vinciho dali světu skvělé těstoviny, fantastická vína, skvostný parmazán,...

Cestovatelský speciál Harley-Davidson mění po padesáti letech tvář

22. dubna 2024

Úplně předělat legendární design, který se jen s minimálními změnami vyráběl víc než padesát let,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...