Jaromír Jágr z Floridy přijímá od spoluhráčů na střídačce gratulace ke...

Jaromír Jágr z Floridy přijímá od spoluhráčů na střídačce gratulace ke vstřelenému gólu. | foto: AP

Jágr gólem přispěl k výhře, Plekanec bodoval v utkání proti Mrázkovi

• 52
Jaromír Jágr svou třetí brankou sezony NHL otevřel skóre sobotního duelu mezi Floridou a Columbusem, který skončil výhrou domácích 2:1 po samostatných nájezdech. Centr Montrealu Tomáš Plekanec v 52. minutě asistoval u vyrovnávací trefy na 1:1, v prodloužení pak lídr tabulky celé soutěže překonal Petra Mrázka v bráně Detroitu ještě podruhé a odvezl si oba body.

Minulou sobotu u výhry Floridy 4:1 nad Ottawou Jágr zazářil třemi body (1+2) a ukončil své třináctizápasové čekání na vstřelený gól v NHL. Po druhé nejdelší brankové prodlevě své bohaté zámořské kariéry pak na další trefu již tak dlouho nečekal.

Přišla další sobota a „česká 68“ slavila třetí branku sezony u domácí výhry 2:1 po nájezdech nad Columbusem. Běžela 17. minuta utkání, když po pasu Aleksandera Barkova zpoza brány Jágr (17:58, +1, 3 střely, 1+0) v levém kruhu přetlačil mladšího krajana Lukáše Sedláka (5:39, -1) a překonal brankáře Sergeje Bobrovského.

Domácí gólman Roberto Luongo držel naději na čisté konto až do 53. minuty, kdy srovnal na 1:1 Brandon Saad. Po bezgólovém prodloužení pak přišly na řadu nájezdy, v nichž opět prokázal své kvality Barkov. Finský centr se prosadil jako jediný z pěti exekutorů a navázal tak na předchozí víkend, kdy v nájezdech rozhodl pro změnu proti Rangers.

Florida, za kterou kromě Jágra v posledních dnech pravidelně nastupuje i z farmy povolaný bek Jakub Kindl (18:36, +/-: 0), uspěla už popáté z posledních sedmi startů a s 23 body aktuálně figuruje na deváté pozici Východní konference.

V pátek nastoupil Detroit na ledě New Jersey a odvezl si výhru 5:4 po prodloužení, na které se po zranění Jimmy Howarda podílel i střídající gólman Petr Mrázek. O den později český reprezentant nastoupil v domácím prostředí proti lídrovi soutěže z Montrealu už od úvodní minuty a dával o sobě hodně vědět.

Zákrok z první třetiny, kdy v leže vymrštil lapačku proti Artturi Lehkonenovi mířícímu do zcela odkryté brány, bude s velkou jistotou kandidovat na nejlepší počin brankáře celé sezony.

Ostravský rodák držel nulu na svém kontě v konfrontaci s jedním z nejlepších gólmanů současnosti, Kanaďanem Carey Pricem, až do závěrečné třetiny. Nejprve v 44. minutě poslal Red Wings do vedení Justin Abdelkader, v 52. minutě ale Canadiens vrátil do hry Brendan Gallagher tečí střely Tomáše Plekance (18:42, +/-: 0, 1 střela, 0+1).

Za stavu 1:1 se tedy prodlužovalo a rozhodnutí přinesla 64. minuta, kdy se na Mrázka vyřítili v brejku 2 na 1 dva Alexové. Po přihrávce Radulova zápas ukončil střílející Galčenjuk. Lídr Východní konference a zároveň i celé NHL tak opět naplno zabodoval (34 bodů) a uhájil své postavení před dotírajícími Rangers (31 bodů).

„Podařil se nám úvod zápasu, ale Mrázek chytal fantasticky. Oba gólmani chytali dobře a díky nim vydržel stav 0:0 až do začátku třetí třetiny,“ vysekl domácímu brankáři poklonu i kouč Montrealu Michel Therrien. Mrázek pochytal 22 z 24 střel a byl zvolen druhou hvězdou.

Slabší období prožívají hokejisté New Jersey. Sobotní nezdar 3:4 po nájezdech v Pittsburghu byl pro Devils už pátou prohrou z posledních šesti představení. Domácí Penguins svého soupeře zavalili 49 střeleckými pokusy a v závěrečné třetině dokázali umazat nejtěsnější ztrátu gólem na 3:3 od kapitána Sidney Crosbyho až z času 59:46. Kanadský útočník oslavil svou 15. trefu sezony a upevnil si vedení v tabulce střelců.

U všech branek Pittsburghu ze hry figuroval Jevgenij Malkin, jenž byl se třemi asistencemi zvolen první hvězdou před hostujícím dvougólovým útočníkem Michaelem Cammallerim. U jeho druhé branky večera z přesilovky v 30. minutě mu asistoval i český nováček Devils Pavel Zacha (12:13, -1, 1 střela, 0+1). V samostatných nájezdech se pak z pěti exekutorů dokázal prosadit jen ofenzivní obránce Pittsburghu Kris Letang.

Po vynechaném zápase proti New Jersey se vrátil do sestavy Toronta český reprezentační obránce Roman Polák (16:53, +1) a svým výkonem v sobotu přispěl k výhře Maple Leafs 4:2 nad Washingtonem. Rozdílovou trefu obstarala v 41. minutě jednička posledního draftu Auston Matthews.

Návrat do akce o víkendu zažil i útočník Andrej Nestrašil (10:58, +/-: 0), jenž mezi nehrajícími náhradníky Caroliny figuroval šestkrát v řadě. Na ledě Ottawy však se svými spoluhráči nezabránil těsné prohře 1:2. Kanadský celek slavil díky brance útočníka Kyla Turrise z 57. minuty.

Z výhry se naopak mohl radovat Dmitrij Jaškin (15:04, +1, 1 střela), jehož St. Louis na domácím ledě udolalo Minnesotu 4:3 po nájezdech. V nich jako jediný z osmi střelců uspěl forvard Blues David Perron. Vítězné pocity zažíval i mladík Ondřej Kaše (12:20, +/-: 0), který si s Anaheimem odvezl dva body za výhru 3:2 ze San Jose.

V obraně lídrů Západní konference z Chicaga zkušeného Michala Rozsívala po pár zápasech opět nahradil krajan Michal Kempný (14:53, +/-: 0, 1 střela). Ze souboje s Los Angeles brali Blackhawks nakonec jen bod za remízu 1:1, v prodloužení přiřkl druhý zápis do tabulky domácím Kings útočník Jeff Carter.

Výsledky NHL

Toronto - Washington 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky: 3. Martin, 24. Van Riemsdyk, 41. Matthews, 52. Kadri - 50. Bäckström, 57. Johansson. Střely na branku: 37:35. Diváci: 19 051. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Marner (oba Toronto), 3. Bäckström (Washington).

Ottawa - Carolina 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
27. Phaneuf, 57. Turris - 12. Aho. Střely na branku: 24:33. Diváci: 18 042. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Turris (oba Ottawa), 3. Aho (Carolina).

Detroit - Montreal 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
44. Abdelkader - 52. Gallagher (Plekanec), 64. Galchenyuk. Střely na branku: 33:24. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval dva góly z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procenta. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk (Montreal), 2. Mrázek (Detroit), 3. Price (Montreal).

Florida - Columbus 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
17. Jágr, rozhodující sam. nájezd Barkov - 53. Saad. Střely na branku: 23:37. Diváci: 13 573. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Luongo (oba Florida), 3. Bobrovskij (Columbus).

Pittsburgh - New Jersey 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:2, 1:0 - 0:0)
22. Guentzel, 23. Kühnhackl, 60. Crosby, rozhodující sam. nájezd Letang - 4. a 30. Cammalleri (na druhou Zacha), 24. Fiddler. Střely na branku: 49:30. Diváci: 18 615. Hvězdy zápasu: 1. Malkin (Pittsburgh), 2. Cammalleri (New Jersey), 3. Crosby (Pittsburgh).

St. Louis - Minnesota 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
44. a 45. Schwartz, 28. Stastny, rozhodující sam. nájezd Perron - 12. Koivu, 30. Haula, 59. Coyle. Střely na branku: 38:31. Diváci: 19 396. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz, 2. Perron (oba St. Louis), 3. Koivu (Minnesota).

Colorado - Vancouver 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
32. Grigorenko, 44. Iginla - 4. Eriksson, 42. Burrows, rozhodující sam. nájezd Granlund. Střely na branku: 35:31. Diváci: 15 511. Hvězdy zápasu: 1. Markström (Vancouver), 2. Pickard, 3. Tjutin (oba Colorado).

Los Angeles - Chicago 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
21. Martinez, 62. Carter - 12. P. Kane. Střely na branku: 29:19. Diváci: 18 435. Hvězdy zápasu: 1. Martinez, 2. Budaj (oba Los Angeles), 3. Darling (Chicago).

San Jose - Anaheim 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
9. Couture, 30. DeMelo - 10. Garbutt, 14. Rakell, 33. Getzlaf. Střely na branku: 23:26. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Perry (oba Anaheim), 3. DeMelo (San Jose).