David Pastrňák (vpravo) z Bostonu v šanci před gólmanem Chadem Johnsonem z...

David Pastrňák (vpravo) z Bostonu v šanci před gólmanem Chadem Johnsonem z Calgary. | foto: AP

Pastrňák je mezi elitními střelci NHL, gól dali i Faksa, Zacha a Palát

• 30
Po delší době se v hokejové NHL střelecky dařilo vícero českým hokejistům. V pátečním jedenáctizápasovém programu se prosadili hned čtyři borci. Kanonýr Bostonu David Pastrňák dal gól ve druhém startu za sebou a s celkovým součtem 12 zásahů je na sdílené druhé pozici celé soutěže. Mezi střelci pak figurovali také Radek Faksa z Dallasu, Pavel Zacha z New Jersey a Ondřej Palát z Tampy.

Pastrňák platil za jediného střelce Bostonu u čtvrtečního nezdaru 1:3 v Ottawě a podobná situace se opakovala i o den později, kdy pro změnu jako jediný skóroval při porážce 1:2 od Calgary. Bruins hrající bez zraněného kapitána Zdena Cháry tak padli už potřetí v řadě a počtvrté z posledních pěti startů.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI) 22z. - 17b. (7+10)
2. David Pastrňák (BOS) 16z. - 16b. (12+4)
3. Michael Frolík (CGY) 23z. - 14b. (6+8)
4. Radim Vrbata (ARI) 19z. - 13b. (6+7)
5. Ondřej Palát (TBL) 22z. - 12b. (4+8)
6. David Krejčí (BOS) 21z. - 12b. (2+10)
7. Tomáš Hertl (SJS) 17z. - 9b. (4+5)
8. Jaromír Jágr (FLA) 20z. - 9b. (2+7)
9. Radek Faksa (DAL) 22z. - 8b. (2+6)
10. Martin Hanzal (ARI) 14z. - 7b. (3+4)

Český útočník se prosadil v 26. minutě, když jinak bezchybného Chada Johnsona překonal dorážkou z bezprostřední blízkosti brány a upravil průběžný stav na 1:1. Pro rodáka z Havířova, jenž se o den dříve vrátil do sestavy po vynechaných třech zápasech kvůli zranění v horní části těla, to byla už 12. trefa sezony, což jej řadí na sdílenou druhou pozici mezi ligovými kanonýry.

Na stejný počet branek zatím dosáhli ještě Alex Ovečkin z Washingtonu, 18letá kometa Patrik Laine z Winnipegu a překvapení sezony Michael Grabner z Rangers. Lídrem tabulky střelců je Sidney Crosby z Pittsburghu s 14 zásahy.

O výhře Calgary, za které nastoupil i Michael Frolík (17:58, -1, 4 střely), rozhodl krátce po zásahu Pastrňáka (21:52, +1, 3 střely, 1+0) útočník Alex Chiasson. Mezi nejaktivnější zakončovatele Bostonu patřil s pěti pokusy David Krejčí (21:00, -1, 5 střel), do statistik se ale nezapsal.

Dva bodové zápisy Ondřeje Paláta (19:03, +/-: 0, 1 střela, 1+1) nepomohly hokejistům Tampy Bay k bodovému zisku, když se po výsledku 3:5 radovali hostující hráči Columbusu s Lukášem Sedlákem v sestavě (7:51, +/-: 0, 2 střely).

Prvně jmenovaný rodák z Frýdku-Místku své v pořadí čtvrté branky sezony docílil v 44. minutě při signalizované výhodě, kdy střelou mezi betony Sergeje Bobrovského zakončil elegantní souhru po přihrávkách Hedmana s Kučerovem a srovnal tak na průběžných 3:3.

Jen o pouhých 57 vteřin později ovšem vrátil Blue Jackets vedení Brandon Saad a v 52. minutě při hře v oslabení stvrdil triumf hostů Cam Atkinson. Domácí obránce Andrej Šustr (17:18, -1, 3 střely) nebodoval.

Počtvrté za sebou a z dlouhodobějšího hlediska dokonce poosmé z posledních devíti zápasů nastoupili hokejisté Detroitu od úvodní minuty s brankářem Jimmym Howardem na místo českého reprezentanta Petra Mrázka. Ten se však nakonec v pátek do akce podíval poté, co si Howard v průběhu první třetiny proti New Jersey přivodil zranění v dolní části těla.

Střídání gólmanů nastalo ve 12. minutě za průběžného vedení Red Wings 2:1. Mrázek ve zbytku zápasu třikrát z inkasoval z 16 střel a mezi úspěšnými střelci Devils byl i český nováček Pavel Zacha (14:13, -3, 1 střela, 1+0). Své druhé trefy kariéry v NHL docílil v 26. minutě při přesilové hře, kdy jej perfektně uvolnil Beau Bennett.

V řádné hrací době se oba celky nakonec rozešly za smírného stavu 4:4. O vítězi tak rozhodla až 64. minuta, ve které se prosadil ofenzivní obránce Detroitu Mike Green.

Centr Radek Faksa (16:43, +1, 3 střely, 1+0) se podílel na gólovém obratu Dallasu v domácím utkání proti Vancouveru. Hosté vedli od 6. minuty po zásahu Jaysona Megny. Stars se podařilo vymazat nulu na svém kontě až v 30. minutě, kdy Faksa umně tečoval střelu Esy Lindella. Finský obránce domácích navíc neřekl své poslední slovo, když v 36. minutě vypálil znova a tentokrát již bez teče puk prošel za záda gólmana Millera - 2:1 pro Dallas.

Hodně vidět byl také zkušený Radim Vrbata (18:53, +/-: 0, 4 střely, 0+1). Nejprve se asistencí přičinil o remízu Arizony s Edmontonem z řádné hrací doby 2:2 a po bezgólovém prodloužení ukázal své kvality v penaltovém rozstřelu. Ve druhé sérii totiž vymazal předchozí trefu hostujícího Marka Letestua. O zisku druhého bodu pro Coyotes nakonec rozhodl ve třetí dvojici ofenzivní bek Oliver Ekman-Larsson.

Svůj druhý bod začínající kariéry v NHL za další asistenci si v pátek připsal mladý útočník Ondřej Kaše (14:21, +1, 1 střela, 0+1), kterého si Anaheim vytáhl z farmy v nižší AHL. V domácí partii proti silnému Chicagu se asistencí podílel alespoň na zmírnění prohry na 2:3. Mnoho nechybělo a český mladík mohl figurovat i mezi střelci, sudí mu ovšem první trefu neuznali kvůli sražení puku ze vzduchu rukavicí.

Naopak slabší období prožívá Jakub Voráček. V soukromém životě se těší z nedávného narození syna, na ledě se však v poslední době nedokáže prosadit. Se 17 body z 22 startů nejproduktivnější Čech úvodu sezony NHL nebodoval po pátečním startu už pošesté za sebou.

Jeho Philadelphia v předehrávaném duelu pátečního programu nevyužila výhody domácího ledu a podlehla v konfrontaci nejofenzivnějších celků soutěže favorizovaným Rangers 2:3. Tým z New Yorku tak odčinil dva dny starý debakl 1:6 od Pittsburghu a s průběžným součtem 31 bodů se přiblížil vedoucímu celku Východní konference a zároveň i celé soutěže - Montrealu s 32 body.

Rangers poslali do trháku už v zahajovací třetině útočníci Derek Stepan a Matt Puempel. V prostřední části navýšil náskok Kevin Hayes, domácí se prosadili až při stíhací jízdě ze závěrečné části. V 42. minutě vykřesal naději Chris VandeVelde a ze závěrečného tlaku bez brankáře vytěžil alespoň kontaktní branku Shayne Gostisbehere. Na vyrovnání již ale Flyers s Jakubem Voráčkem (20:39, +/-: 0, 6 střel), jenž celkem šestkrát vyzkoušel pozornost Henrika Lundqvista, a Radko Gudasem (20:19, -1, 1 střela) v sestavě nedosáhli.

Výsledky NHL

Philadelphia - New York Rangers 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)
42. VandeVelde, 58. Gostisbehere - 14. Stepan, 15. Puempel, 33. K. Hayes. Střely na branku: 42:23. Diváci: 19 981. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Stepan (oba Rangers), 3. Voráček (Philadelphia).

Minnesota - Pittsburgh 6:2 (3:1, 2:0, 1:1)
1. a 20. Coyle, 9. Brodin, 36. Parise, 39. Granlund, 52. Niederreiter - 14. Kessel, 46. Rust. Střely na branku: 36:36. Diváci: 19 212. Hvězdy zápasu: 1. Brodin, 2. Coyle, 3. Parise (všichni Minnesota).

Anaheim - Chicago 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
36. Ritchie (Kaše), 49. Silfverberg - 12. Anisimov, 27. P. Kane, 36. Hartman. Střely na branku: 36:25. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane (Chicago), 2. Silfverberg, 3. Kesler (oba Anaheim).

San Jose - NY Islanders 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
26. Pavelski, 26. Burns, 60. Marleau - 4. Lee, 60. Leddy. Střely na branku: 28:28. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Marleau, 2. Martin, 3. Burns (všichni San Jose).

Washington - Buffalo 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
6. Winnik, 34. Johansson, 57. Connolly - 50. Reinhart. Střely na branku: 32:33. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Connolly, 3. Johansson (všichni Washington).

Nashville - Winnipeg 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)
26. a 43. Wilson, 27. a 49. Johansen, 38. Neal - 15. Byfuglien. Střely na branku: 30:23. Diváci: 17 192. Hvězdy zápasu: 1. Johansen, 2. Wilson, 3. Fisher (všichni Nashville).

Boston - Calgary 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
46. Pastrňák - 9. Bennett, 48. Chiasson. Střely na branku: 36:29. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Bennett (oba Calgary), 3. Schaller (Boston).

Tampa Bay - Columbus 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)
29. Kučerov (Palát), 39. Garrison, 44. Palát - 4. Wennberg, 9. Foligno, 30. Anderson, 45. Saad, 52. Atkinson. Střely na branku: 28:38. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Werenski (oba Columbus), 3. Kučerov (Tampa Bay).

New Jersey - Detroit 4:5 v prodl. (1:2, 2:1, 1:1 - 0:1)
7. Moore, 25. Cammalleri, 26. Zacha, 55. Henrique - 8. a 11. Nielsen, 40. Larkin, 41. Mantha, 64. Green. Střely na branku: 19:33. Petr Mrázek odchytal za Detroit 51:47 minuty, inkasoval tři branky z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 81,25 procenta. Diváci: 15 612. Hvězdy zápasu: 1. Green (Detroit), 2. Henrique (New Jersey), 3. Nielsen (Detroit).

Dallas - Vancouver 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
30. Faksa, 36. Lindell - 6. Megna. Střely na branku: 28:31. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Lindell, 2. Niemi (oba Dallas), 3. Megna (Vancouver).

Arizona - Edmonton 3:2 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)
18. Domi (Vrbata), 49. Doan, rozhodující sam. nájezd Ekman-Larsson - 2. McDavid, 18. Larsson. Střely na branku: 41:34. Diváci: 14 950. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. Smith, 3. Doan (všichni Arizona).