Schilb mužem zápasu. Dotáhl Galatasaray k výhře nad FC Barcelona

• 2
Český basketbalový reprezentant Blake Schilb odehrál své nejvydařenější utkání v tomto ročníku Euroligy. Jeho Galatasaray Istanbul porazilo doma v devátém kole Barcelonu 78:64 a Schilb se blýskl 18 body, navíc si připsal osm doskoků a šest asistencí.

Schilb se nakonec podělil o pozici nejlepšího střelce vítězného celku se svým kapitánem Sinanem Gülerem. Vlado Micov je podpořil 15 body. S 30 body v kolonce užitečnosti však Schilb na istanbulské palubovce nenašel sobě rovného.

Schilbovi dosud nejlépe střelecky vyšel zápas proti Žalgirisu Kaunas, v němž dal 12 bodů. Sezonním maximem jeho reprezentačního spoluhráče Jana Veselého z Fenerbahce v Eurolize je 20 bodů.

Galatasaray se v úvodu sezony trápilo, ale díky třetí výhře v soutěži, druhé v řadě, konečně opustilo poslední pozici tabulky. Za výhrou s obdobně utrápenou Barcelonou (před týdnem doma podlehla Realu Madrid o 39 bodů) vykročilo ve třetí čtvrtině, kdy si získalo dvouciferné vedení.

Katalánskému velkoklubu nepomohlo ani 22 bodů z ruky Tyreseho Rice, jediného dvouciferného střelce poražených. Bilance Barcelony spadla na 4-5.

I bez Nanda De Cola ukázali hráči CSKA Moskva svou sílu, Baskonii přehráli 112:84 a vrátili se do čela soutěže. Hosté ze Španělska přitom zaznamenali prvních sedm bodů zápasu a první čtvrtinu vyhráli 27:17. A stejně nedostali šanci.

Najít nejlepšího muže na palubovce není obtížné: hvězdný rozehrávač Miloš Teodosič táhl vítěze 34 body a 10 asistencemi. Jedna z nich byla jeho tisící v Eurolize, v 29 letech je stále blíž řeckému duu Dimitris Diamantidis a Vassilis Spanulis.

V kolonce užitečnosti se u jména Teodosič skví dokonce číslo 43. O nejužitečnějším muži kola je rozhodnuto.

Teodosičovi sekundovali Vitalij Fridzon se 14 body a James Augustine se 13 body a 10 doskoky. Všech dvanáct hráčů dokázalo při rekordním bodovém večeru CSKA skórovat (dosavadním maximem bylo letošní první kolo s Galatasaray a 109 bodů).

Na straně poražené Baskonie nejlépe zastříleli Rodrigue Beaubois (19 bodů), Shane Larkin (18 bodů) a kapitán Ádám Hanga (12 bodů).

Panathinaikos Atény doma zdolal Darüssafaku Istanbul 86:80. Velkou měrou se o to postaral pivotman Jannis Burusis, když si připsal 18 bodů, z toho 14 padlo z trestných hodů. Hráči istanbulského týmu jej zastavili faulem hned třináctkrát.

Střelcem zápasu byl hostující Will Clyburn s 26 body, který odehrál celých 40 minut. Brad Wanamaker ho doplnil 19 a James Anderson 16 body.

Euroliga basketbalistů - 9. kolo

CSKA Moskva - Baskonia Vitoria 112:84
Galatasaray Istanbul - FC Barcelona 78:64 (za domácí Schilb 18 bodů, 8 doskoků a 6 asistencí)
Panathinaikos Atény - Darüssafaka Istanbul 86:80