Plzeňský útočník Michal Ďuriš (vlevo) slaví gól do brněnské sítě, vedle něho je...

Plzeňský útočník Michal Ďuriš (vlevo) slaví gól do brněnské sítě, vedle něho je Milan Petržela. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň zvýšila náskok a je půlmistrem. Slavia přeskočila druhý Zlín

• 137
Plzeňští fotbalisté mají zpátky čtyřbodový náskok v čele tabulky, stali se půlmistrem a kolo před koncem podzimu je jisté, že na prvním místě zůstanou i před zimní přestávku. Dosud druhý Zlín totiž prohrál doma, dostala se před něj Slavia a o příčku si polepšila i Sparta, která je čtvrtá.

Ve fotbalové lize se změnilo pořadí v elitní pětce, ale lídr zůstal stejný. Plzeň po debaklu 1:4 v Evropské lize v Římě se dokázala stejně jako v předchozích případech zkoncentrovat na domácí soutěž. Brno porazila celkem s přehledem 2:0, když se po centrech trefili útočníci Krmenčík a Ďuriš.

Čtyřbodový náskok měla už po třináctém kole, větší rozdíl mezi prvním a druhým dosud nebyl.

Úřadující mistr ovládla první polovinu ročníku, nyní je otázkou, s jakým náskokem půjde do jara. Za týden ho čeká ještě zápas na Bohemians. Jeho nejbližším pronásledovatelem je Slavia, která si poradila s Mladou Boleslaví 2:1.

Tři body za stejný výsledek má i Sparta, která vydřela vítězství v Hradci Králové. Její hráči trefili dvakrát tyč a měli i další vyloženou šanci, ale soupeř sparťany jasně přehrával. Jenže i on měl problémy s koncovkou.

Sparťané, na kterých se projevil čtvrteční náročný pohárový zápas se Southamptonem (1:0), tak zlomili sérii čtyř zápasů bez výhry na hřištích soupeřů, vydřené vítězství je však vykoupené dalším zraněním, když v úvodu odstoupil Holzer. Sparta tak má bez dorostenců víc hráčů mimo než může nasadit k zápasu.

Další pohárový zástupce Liberec proti Slovácku smazal dvoubrankové manko během tří minut, když skóroval Komličenko z pokutových kopů. Penaltu proměnil i v poháru proti Karabachu. Oba penaltové verdikty sudího Nenadála však byly sporné, Slovácko zuří (čtěte Ten pán to nezvládl, zbláznil se snad?).

Na Slavii vypadla světla, šestnáct minut se nehrálo

Deset tisíc diváků, tři góly, penalta, červená karta, neproměněné šance, přerušení utkání na šestnáct minut kvůli výpadku světel. Souboj na Slavii měl všechno.

Právě neplánovaná přestávka Slavii prospěla. Jakmile se světla rozsvítila, vytvořili si domácí šanci, z ní pak byl roh a gól, který jde na vrub chybujícího brankáře Diviše.

Boleslavská defenzíva, která před týdnem uhlídala všechny plzeňské útoky, nebyla tentokrát pevná. Slávisté z několika možností využili pak až tu v 71. minutě, kdy se zblízkla po velkém závaru trefil Zmrhal.

Následně sudí Příhoda po druhé žluté kartě vyloučil hostujícího Matějovského, Boleslav přesto v závěru snížila, když po ruce Hušbauera proměnil penaltu Magera. Poslední minuty si slávisté pohlídali, udrželi sérii neporazitelnosti a jsou druzí.

„Je příjemné, že jsme druzí. I když vím, že je to dílčí výsledek. Ještě nás na podzim čeká jedno kolo, na které se musíme připravit. Musím se přiznat, že mě to až překvapilo, kolik jsme udělali bodů,“ řekl slávistický kouč Jaroslav Šilhavý.

Naopak Boleslav, která byla ještě před pár týdny první, už pět zápasů nevyhrála a po výhře Sparty v Hradci klesla na pátou příčku.

Nečekaný výsledek se zrodil ve Zlíně, velký favorit selhal. Zaskočila ho rychlá branka v úvodu po rohu. Dukla, která nezvítězila v předchozích šesti zápasech, dokázala ubránit nejlepší ofenzívu ligy, navíc celkem s přehledem. Moc příležitostí domácí neměli.

„Bohužel jsme prohráli v okamžiku, kdy jsme se mohli usadit na špici pevným způsobem. To ukázalo, že máme ještě rezervy,“ řekl zlínský trenér Bohumil Páník.

V Příbrami v souboji nejhorších týmů ligy gól nepadl. Jihlava měla obrovskou šanci, ale Dvořák ji nepochopitelně neproměnil. I domácí mohli skóroval. Příbram tak zůstává poslední, na Jihlavu dál ztrácí dva body.

„Nula nula pro nás nic neřeší,“ poznamenal příbramský trenér Petr Rada.

Nováček z Karviné v duelu dvou týmů ze středu tabulky jasně porazil Bohemians 3:0 a soupeře v pořadí přeskočil.

Trápení Boleslavi nekončí. Magera vzývá body, hrozný fotbal a výhru 1:0
Musíme zůstat na zemi a makat, říká slávista Zmrhal. Odejde v zimě?
Boleslav nevyhrává. Ale až Slavia byla lepší než my, řekl trenér
Slávista Šilhavý: Překvapilo mě, jak rychle jsme na druhé místo dosáhli
Ngadeu nebořil, ale tvořil a skóroval. Cítím se normálně, usmíval se

FASTAV ZLÍN - DUKLA PRAHA 0:1
Útok na první místo zatrhl OlayinkaChtěli jsme jít na první místo, ale nic nám nevycházelo, litoval Holík

PŘÍBRAM - VYSOČINA JIHLAVA 0:0