V Chanově jdou k zemi dva paneláky, sutiny se použijí na jinou stavbu

  • 62
Na mosteckém sídlišti Chanov začala demolice vybydleného paneláku, do deseti dnů by se pak měl strhnout i druhý dům. Už v minulosti nechalo Most zbourat dva jiné paneláky, který kvůli svému mimořádně špatnému stavu ohrožovaly okolí.

Současné demolice jsou možné i díky penězům, které uvolnilo ministerstvo pro místní rozvoj.

„Bouráme rozřezáváním a stříháním. Dům se dá rozstříhat za dva dny, pak budeme recyklovat a drtit,“ popsal rychlý postup prací Petr Březina, spolumajitel firmy APB Plzeň, která demolici v Chanově provádí.

Pokud vše půjde dobře, za deset dní se začne bourat druhý panelák.

„Předpokládáme, že do konce prosince vše stihneme zbourat a do konce ledna uklidit,“ dodal Březina. Na místě obou domů bude na jaře tráva a keře.

Součástí demoličních prací je rozdělení sutin na beton a železo. Nic z toho firma nehodlá vyvézt na skládku. Zatímco v Chanově bourá, v Prunéřově na Chomutovsku pracuje na stavbě jiného areálu. Právě tam použije roztříděné sutiny z Chanova na zpevnění komunikací. I díky dalšímu využití materiálu je cena za demolici obou paneláků na sídlišti jen tři miliony, což je čtvrtina původně předpokládaných nákladů.

Na bourání je potřeba 5 miliard, k dispozici je pouze 300 milionů

Podobně veřejné zakázky ušetřily peníze i na dalších demolicích v Česku, které dotacemi podpořilo ministerstvo pro místní rozvoj. Z připravených 100 milionů pro letošek tak ministerstvo ušetřilo 30 milionů, které obcím na bourání zničených budov v sociálně vyloučených lokalitách nabídne příští rok - k dispozici bude 130 milionů.

Ani to ale zdaleka nepokryje potřebu obcí a měst v Česku.

„Podle našich analýz je potřeba pět miliard korun, my máme 300 milionů na tři roky. Nejsme tedy schopni uspokojit ani nároky na demolice domů, které jsou ve vlastnictví obcí,“ uvedla v Chanově ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která se bourání zúčastnila.

Reagovala tak na dotaz, zda není možné, aby obce dostaly příspěvek i na výkup domů, které je potřeba zbourat, ale nejsou v jejich majetku.

I kdyby ovšem peněz bylo dost, nebylo by to možné. „Stát nemůže uhradit výkup majetku, který obec prodala v rámci privatizace, to je proti rozpočtovým pravidlům. Nicméně uvažujeme o půjčce ze Státního fondu rozvoje bydlení,“ slíbila Šlechtová obcím aspoň nějakou podporu.