Ludvík: Ať je to docent, nebo zedník, zdravotní péči musí mít stejnou

  • 537
Budoucí ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík z ČSSD se chce ve funkci zaměřit na to, aby zamezil růstu spoluúčasti pacientů. Novinářům to řekl po úterní schůzce s prezidentem, který posléze jeho předchůdce Svatopluka Němečka k 30. listopadu formálně odvolal. Ke stejnému dni má být jmenován Ludvík. Ten rovněž uvedl, že se hodlá zasadit o prosazení protikuřáckého zákona, který skončil ve Sněmovně fiaskem.

Za prioritu považuje Miloslav Ludvík zachování lékařské péče, která je dostupná pro všechny bez ohledu na jejich finanční situaci. „Přijdete k lékaři a máte jistotu, že ať jste docent, nebo zedník, dostanete úplně stejnou péči. To musí zůstat,“ zdůraznil. „Pod mým vedením bude ministerstvo zdravotnictví ministerstvem pacientů. Musím zamezit tomu, aby plíživě vzrůstala ekonomická spoluúčast pacientů. První se musí vymést černá zákoutí, která tam jsou,“ řekl.

Ludvík: Bez protekce a fingovaných tendrů to nejde

Šéf Motola Miloslav Ludvík se do povědomí veřejnosti zapsal zejména kvůli videu, které se v roce 2011 objevilo na webu. V něm své podřízené nabádá k lepší péči o protekční pacienty (tzv. kulichy) a promlouvá i o zmanipulovaných výběrových řízeních.

Zákon o hospicové péči je podle budoucího ministra jedna z norem, které velmi chybí. „Je to velmi rozumná norma, kterou budu tlačit,“ řekl. Vyjádřil přesvědčení, že se zákon podaří do voleb na podzim příštího roku schválit. „Máme 11 měsíců, budeme se snažit, ale myslím, že tohle je téma, které nebude konfliktní průřezově politickým spektrem,“ uvedl Ludvík.

Budoucí ministr také prohlásil, že musí projít protikuřácký zákon, jímž se nyní zabývá Sněmovna. „To je zákon proti kouření, kouření je zlozvyk. Je to klasifikovaná nemoc a ministerstvo zdravotnictví bojuje proti nemocem,“ uvedl. Poslední projednávání zákona skončilo fiaskem a hádkou mezi koaličními partnery, kteří na sebe vzájemně svalovali vinu (více o fiasku protikuřáckého zákona čtěte zde).

Ludvík je také přesvědčen o tom, že převzetí úřadu po dosavadním ministru Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD) bude bezproblémové. „Nepředpokládám, že by naše komunikace jakkoli vázla,“ řekl. Zatím nechtěl spekulovat o tom, jaké budou jeho vztahy s vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO), který Němečka v minulosti kritizoval. „My se uvidíme víceméně poprvé na vládě, tak se poznáme a uvidíme,“ řekl.

Ludvík také zopakoval, že po nástupu na ministerstvo opustí vedení motolské nemocnice. Pokud by ale po volbách v ministerské funkci nepokračoval, chtěl by se do Motola vrátit. O svém setrvání v pražském zastupitelstvu zatím není rozhodnutý.

Chvojka: Lidská práva náleží všem, v tom se shodneme

Za Zemanem během úterý zamířil také druhý kandidát na ministra, poslanec ČSSD Jan Chvojka. Ten v kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky nahradí ministra bez portfeje Jiřího Dienstbiera, který má na starosti lidská práva a legislativu. Právě o těchto tématech na úterní schůzce také mluvili, řekl po schůzce na Hradě novinářům Chvojka.

„Zásadní teze je taková, že jsem stejného názoru jako pan prezident, to znamená, že lidská práva náleží všem bez ohledu na etnikum nebo pohlaví, že je třeba se věnovat každému člověku bez rozdílu. A takto bych chtěl vést i svůj úřad,“ uvedl Chvojka. Konkrétní záležitosti, kterými se bude zabývat, ale sdělí až po jmenování.

Dotkli se prý také zákonu o střetu zájmů, známějšího jako „lex Babiš“ kvůli dopadům na ministra financí a majitele holdingu Agrofert Andreje Babiše (více o zákonu o střetu zájmů zde). Tato novela byla podle Chvojky jediným zákonem, který s prezidentem podrobněji probíral. „Pan prezident řekl svůj názor, já jsem řekl svůj názor,“ podotkl. Předlohou se budou před opětovným sněmovním posouzením zabývat ve středu koaliční špičky.

Chvojka, který chce zůstat poslancem, ale vzdá se zastupitelského mandátu v Chrudimi, se před novináři zmínil i o řešení problému vyloučených lokalit. „Myslím, že by bylo dobré zaměřit se na to, aby lidé ve vyloučených lokalitách pracovali a aby děti chodily do školy. Tím by se měla zvýšit jejich životní úroveň,“ podotkl.

Zeman Němečka a Dienstbiera odvolal k 30. listopadu

Oba muže Zeman jmenuje dle slov svého mluvčího Jiřího Ovčáčka 30. listopadu. Němečka i Dienstbiera ke stejnému datu v úterý rovněž formálně odvolal. Prezident tím vyhověl žádosti premiéra a předsedy ČSSD Sobotky, který si sám výměnu v čele resortů obsazených sociálními demokraty vyžádal. Sobotka změny obhajuje slovy, že chce, aby byl kabinet dynamičtější.

U koaličních partnerů však Sobotka s výzvou o zvážení dalších změn neuspěl. Odmítl to nejen Babiš jako šéf hnutí ANO, ale i nejmenší koaliční strana KDU-ČSL. Ta svůj postoj před úterními bilančními rozhovory Sobotky s ministry zopakovala. Podle lidoveckého předsedy Pavla Bělobrádka „se vítězná sestava nemění“. Většina priorit této strany, jak jsou uvedeny ve vládním programovém prohlášení, byla podle něj splněna. „Rozhodně nevidíme žádný důvod k tomu, aby došlo ke změně v nominantech KDU-ČSL ve vládě,“ dodal.

Sobotka odvolání vysvětlil únavou ministrů. Tým mění po krajských a senátních volbách, ve kterých ČSSD neuspěla a po kterých se vůči němu zvedla vnitrostranická kritika. Část ČSSD míní, že by se strana měla přiklonit k politice prosazované Zemanem a získat tak jeho voliče.

Němeček odvolání přijal s tím, že jeho prioritou je úspěch ČSSD ve sněmovních volbách v příštím roce. Někdejší Zemanův protikandidát v prezidentské volbě Dienstbier si zase myslí, že ho Sobotka vyměnil za to, že nebude mít na březnovém volebním sjezdu strany vyzyvatele.

Ludvík v roce 2011 o „kuliších“ a zmanipulovaných zakázkách:

2. února 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video