Hokejisté Dallasu slaví vítězný gól, s nimi i český útočník Radek Faksa.

Hokejisté Dallasu slaví vítězný gól, s nimi i český útočník Radek Faksa. | foto: AP

Faksa s Frolíkem asistovali, McDavid režíroval triumf nad Chicagem

• 16
V pondělních sedmi partiích hokejové NHL se prosadila dvojice Čechů. Centr Radek Faksa asistoval u výhry Dallasu 3:2 po prodloužení nad Minnesotou a Michael Frolík stejnou bilancí pro změnu alespoň pomohl zmírnit nezdar Calgary 2:4 v Buffalu. Novým lídrem produktivity NHL je 19letý Kanaďan Connor McDavid, jehož Edmonton i díky jeho dvěma přihrávkám přehrál 5:0 silné Chicago.

Mladý centr Radek Faksa (12:34, +/-: 0, 1 střela, 0+1), jenž je při zdravotních potížích veteránů Aleše Hemského a Jiřího Hudlera jediným českým zástupcem v kádru Dallasu, se v pondělí po třech startech bez bodu připomněl jednou asistencí.

1. Jakub Voráček (PHI) 19z. - 17b. (7+10)
2. David Pastrňák (BOS) 14z. - 14b. (10+4)
3. Michael Frolík (CGY) 21z. - 14b. (6+8)
4. Radim Vrbata (ARI) 17z. - 12b. (6+6)
5. David Krejčí (BOS) 18z. - 11b. (2+9)
6. Tomáš Hertl (SJS) 17z. - 9b. (4+5)
7. Jaromír Jágr (FLA) 19z. - 9b. (2+7)
8. Ondřej Palát (TBL) 20z. - 8b. (3+5)
9. Radko Gudas (PHI) 13z. - 7b. (1+6)
10. Martin Hanzal (ARI) 12z. - 7b. (3+4)

V úvodu třetí třetiny se podílel na v pořadí druhé trefě Stars z hole Bretta Ritchieho, který upravoval průběžné skóre proti Minnesotě na 2:1. Hosté ovšem zásluhou Erika Hauly krátce na to dokázali srovnat na 2:2 a vynutili si tak prodloužení.

V něm se Dallasu v poslední době tradičně nedaří, když prohrál ve všech z pěti nastavení letošní sezony a v součtu s předešlým ročníkem dokonce devětkrát v řadě. Každá série ale jednou končí. Neúspěchy Stars v prodloužení uťal v 62. minutě kapitán Jamie Benn za asistence Tylera Seguina (s 15. přihrávkami je 2. v celé NHL) a bratra Jordie Benna.

V souboji celků ze spodních pater konferenčních tabulek uspělo domácí Buffalo 4:2 nad Calgary a navázalo tak na sobotní překvapivou výhru 2:1 z nájezdů nad Pittsburghem.

Flames, hrající po nedělní výhře 3:2 v Detroitu podruhé za poslední dva dny, poslal v 6. minutě do vedení Mikael Bäcklund. Z brejku 3 na 1 se prosadil za asistence lídra klubového bodování Michaela Frolíka (17:46, +2, 1 střela, 0+1). 28letý kladenský odchovanec má po 21 startech na kontě 14 bodů (6+8).

V prostředním dějství ovšem domácí Sabres zužitkovali tři přesilovky a otočili vývoj na svou stranu. Góly slavili Kyle Okposo, Johan Larsson a Matt Moulson. Ve třetí třetině nejprve vsítil kontaktní trefu kanadského celku nováček Matthew Tkachuk, o necelé dvě minuty později však přinesl klid do řad Buffala Marcus Foligno.

Jasným výsledkem 5:0 skončila pondělní konfrontace Edmontonu s Chicagem. V pořadí třetí celek si na průběžného lídra Západní konference vyšlápl i díky dvěma asistencím svého kapitána Connora McDavida, jenž je s 24 body novým lídrem produktivity NHL.

Teprve 19letý supertalent přeskočil dosavadního vedoucího muže Marka Scheifeleho z Winnipegu a střelce Tampy Nikitu Kučerova (oba mají 23 bodů). Nadvládu mladíků v NHL dokazuje i pohled na tabulku střelců, kterou opanuje pro změnu 18letý Fin Patrik Laine s 12 zásahy. Postupně se již ale na něj dotáhl kapitán Pittsburghu Sidney Crosby a rovněž ve velké formě hrající Michael Grabner z Rangers.

Blackhawks si utkáním na ledě Oilers odškrtli v pořadí čtvrtý start z celkově sedmidílného venkovního tripu. Pětigólová porážka byla z dané série teprve druhým nezdarem. Bezchybný gólman Cam Talbot pochytal Blackhawks všech 31 střel a společně s obráncem Oscarem Klefbomem (1+1) a zmiňovaným McDavidem (0+2) figurovali mezi třemi hvězdami zápasu.

Překvapivě s bilancí (2+1) se mezi ně nevešel německý útočník Leon Draisaitl. Jediný český zástupce v utkání, obránce Chicaga Michal Kempný (17:53, -2, 1 střela), byl na ledě u dvou obdržených branek.

Hokejisté Pittsburghu vedli po zahajovací třetině nad Rangers už 2:0, přesto nakonec odcházeli s prázdnou. Hosté totiž třemi góly ze druhého dějství otočili vývoj na svou stranu a ve třetí třetině potvrdili pozici nejofenzivnějšího celku ligy dalšími dvěma zásahy. Hlavními oporami Blueshirts byli forvardi Michael Grabner, Kevin Hayes a Rick Nash (všichni 1+1). Kapitán Penguins Sidney Crosby si odnesl do statistik čtyři záporné zápisy do tabulky +/-.

Ofenzivní obránce P.K. Subban byl hlavní hvězdou u výhry Nashvillu 3:1 nad Tampou Bay, když se postaral o dvě branky domácích. Svého 4. a 5. zásahu sezony dosáhl v 30. a 33. minutě. Čestný úspěch Lightning zaznamenal až v 60. minutě centr Tyler Johnson. Čeští zástupci v hostujícím dresu, obránce Andrej Šustr (19:38, -1, 3 střely) a útočník Ondřej Palát (18:48, +/-: 0, 1 střela), nebodovali.

San Jose si i bez zraněného Tomáše Hertla na domácím ledě poradilo s New Jersey. K triumfu 4:0 Sharks nasměrovaly góly už ze 2. a 7. minuty v podání Chrise Tierneyho s Patrickem Marleauem. V dalším průběhu ještě za Žraloky, kteří měli střeleckou převahu 40:26, udeřili Logan Couture a Brent Burns. Český nováček v dresu Devils, útočník Pavel Zacha, byl na ledě u jedné obdržené branky.

Pittsburgh - NY Rangers 2:5 (2:0, 0:3, 0:2)
2. a 14. Guentzel - 25. Nash, 35. Grabner, 40. Miller, 53. Hayes, 59. Stepan. Střely na branku: 31:36. Diváci: 18 632. Hvězdy zápasu: 1. McDonagh (Rangers), 2. Guentzel (Pittsburgh), 3. Hayes (Rangers).

Buffalo - Calgary 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
32. Okposo, 33. Larsson, 34. Moulson, 43. M. Foligno - 6. Backlund (Frolík), 41. Tkachuk. Střely na branku: 32:31. Diváci: 17 526. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Reinhart, 3. Fedun (všichni Buffalo).

Columbus - Colorado 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)
10. a 60. Atkinson - 24. Barrie, 30. E. Johnson, 62. Duchene. Střely na branku: 42:27. Diváci: 10 063. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson (Columbus), 2. Varlamov, 3. Duchene (oba Colorado).

Dallas - Minnesota 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
28. Oleksiak, 42. Ritchie (Faksa), 62. Jamie Benn - 38. Niederreiter, 45. Haula. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Oleksiak (Dallas), 2. Niederreiter (Minnesota), 3. Honka (Dallas).

Edmonton - Chicago 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
20. a 59. Draisaitl, 3. Klefbom, 40. Sekera, 48. Slepyšev. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Klefbom, 2. Talbot, 3. McDavid (všichni Edmonton).

Nashville - Tampa Bay 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
30. a 33. Subban, 5. Arvidsson - 60. T. Johnson. Střely na branku: 30:25. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Subban, 2. Rinne, 3. Arvidsson (všichni Nashville).

San Jose - New Jersey 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
2. Tierney, 7. Marleau, 31. Couture, 48. Burns. Střely na branku: 41:26. Diváci: 17 286. Hvězdy zápasu: 1. Jones, 2. J. Thornton, 3. Tierney (všichni San Jose).