Japonsko vyděsilo silné zemětřesení, ve Fukušimě vypadl chladicí systém

  • 88
Severovýchod japonského ostrova Honšú zasáhlo zemětřesení o síle 7,4. Zraněno bylo 14 lidí. Úřady vydaly varování před tsunami, po několika hodinách ho odvolaly. Otřesy způsobily krátký výpadek chladicího systému v jaderné elektrárně Fukušima. Zastavily také rychlovlaky šinkanzen, zrušeny byly i další vlakové spoje a řada letů.

Otřesy naplno zasáhly severovýchod Honšú v úterý ráno místního času (pondělí pozdě večer SEČ).

Epicentrum se nacházelo v moři asi 67 kilometrů severovýchodně od města Iwaki ve Fukušimské prefektuře a otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů, oznámila Japonská meteorologická agentura.

Americká geologická služba nejprve uváděla intenzitu otřesů na 7,3 stupně, později údaj snížila na 6,9 stupně. Japonská meteorologická agentura uvádí sílu 7,4 stupně. Otřesy byly znatelné i v Tokiu, které leží jižně od Fukušimské prefektury.

Při zemětřesení se třásla i Fukušima:

Úřady ihned po hlavním otřesu, který doprovázelo několik dalších následných záchvěvů, vydaly varování před až třímetrovými tsunami. Naměřeny ale byly jen vlny o výšce 1,4 metru. V Iwaki žádná z vln podle informací Reuters nepřekonala přílivové bariéry.

Japonské ministerstvo pro krizové situace podle agentury Reuters uvedlo, že dosud nemá žádné informace o vážně zraněných či o obětech. Tři ze 14 zraněných lidí utrpěli zlomeniny, sdělily zdravotnické zdroje.

červená značka: epicentrum zemětřesení, černá značka: jaderná elektrárna Fukušima

červená značka: epicentrum zemětřesení, černá značka: jaderná elektrárna Fukušima

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Pohotovost ve Fukušimě

V březnu 2011 postihlo severovýchodní pobřeží Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů, které vyvolalo masivní vlnu tsunami. Zahynulo asi 18 500 lidí. Otřesy a mořské vlny rovněž vážně poškodily jadernou elektrárnu Fukušima.

Provozovatel elektrárny společnost Tepco nyní nejprve ohlásila, že nové otřesy nezpůsobily v poničeném jaderném zařízení žádné další škody. Naměřena nebyla ani zvýšená radioaktivita, uvedla DPA. Později Tepco informovala o krátkém výpadku chladicího systému v bazénu pro dočasné skladování vyhořelého paliva.

Ačkoli je fukušimská elektrárna zničená a vyřazená z provozu, palivo ve skladovacích nádržích je nutné nadále chladit. Podle Reuters je na místě uloženo 2544 palivových tyčí. Tepco uvedla, že po rozechvění hladiny v nádrži se automaticky odpojila jedna z pump, její práci následně zastal záložní aparát.

Japonská televize varuje obyvatele před vlnou tsunami:

Nové otřesy na Zélandu

Zemětřesení o síle 6,3 stupně zasáhlo také centrální část Nového Zélandu. Epicentrum se nacházelo v moři asi 70 kilometrů od pobřeží Severního ostrova. Informovala o tom agentura Reuters.

Americká geologická služby USGS uvedla sílu zemětřesení na 5,6 stupně. Otřesy podle USGS vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Před více než týdnem postihlo Nový Zéland zemětřesení o síle 7,8 stupně, epicentrum bylo 90 kilometrů severovýchodně od města Christchurch. Úřady tehdy oznámily, že živel si vyžádal dva mrtvé.

Následky zemětřesení na Novém Zélandu, 14. 11. 2016:

14. listopadu 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue