SRÁŽKA. Troy Brouwer (vpravo) z Calgary a Michal Kempný z Chicaga.

SRÁŽKA. Troy Brouwer (vpravo) z Calgary a Michal Kempný z Chicaga. | foto: Reuters

Kempný asistoval u vítězné branky, zapsal si tak premiérový bod v NHL

• 16
V obraně silného Chicaga dostává český nováček v hokejové NHL Michal Kempný pravidelně poměrně dost prostoru. Na první bod své zámořské kariéry však čekal až do šestnáctého startu. Stalo se tak v pátek na ledě Calgary, když se v 58. minutě podílel na rozdílové trefě Mariána Hossy. Slovenský reprezentant zařídil výhru Blackhawks 3:2.

Po úterní prohře 0:4 z ledu Winnipegu, který jim ukončil jedenáctizápasovou bodovou sérii, hokejisté Chicaga zavítali na led Calgary a tentokrát již nezaváhali. V konfrontaci prvního s dvanáctým týmem tabulky Západní konference potvrdili hostující Blackhawks roli favorita výhrou 3:2.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI) 18z. - 17b. (7+10)
2. David Pastrňák (BOS) 14z. - 14b. (10+4)
3. Michael Frolík (CGY) 19z. - 12b. (6+6)
4. Radim Vrbata (ARI) 16z. - 11b. (6+5)
5. David Krejčí (BOS) 17z. - 10b. (2+8)
6. Tomáš Hertl (SJS) 17z. - 9b. (4+5)
7. Radko Gudas (PHI) 12z. - 7b. (1+6)
8. Ondřej Palát (TBL) 18z. - 6b. (2+4)
9. Jaromír Jágr (FLA) 17z. - 6b. (1+5)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 18z. - 5b. (1+4)

Už v 8. minutě hosty poslal do vedení Ryan Hartman. V úvodu druhé dvacetiminutovky se však dvakrát prosadil útočník Flames Sam Bennett. Chicago ale vrátila do hry využitá přesilovka z 35. minuty, kdy slavil obránce Brent Seabrook.

Rozhodující akci utkání si pak schoval na 58. minutu zkušený veterán Marián Hossa, jenž ze vzduchu sklepával za záda brankáře Chada Johnsona padající puk po předchozí zblokované střele od Artěmije Panarina.

Asistenci si připsal i český bek Michal Kempný (18:16, +1, 5 střel, 0+1), pro kterého to byl premiérový bod kariéry v NHL. Domácího brankáře Johnsona v zápase ohrozil pěti střeleckými pokusy a platil tak za nejaktivnějšího hráče Blackhawks. Veterán Michal Rozsíval byl jen mezi nehrajícími náhradníky a domácí forvard Michael Frolík (16:55, -2, 2 střely) nebodoval a byl na ledě u dvou obdržených branek.

Už třetí prohře v řadě v pátek nezabránili hokejisté Detroitu. Po nezdaru 0:5 s Montrealem (chytal Howard a po pěti gólech ve třetí třetině přenechal bránu Mrázkovi), 3:4 s Tampou Bay (chytal Mrázek) padli naposledy Red Wings po fotbalovém výsledku 0:1 ve Washingtonu, který dokázal naopak navázat na předešlý triumf 7:1 nad Pittsburghem.

V bráně hostů dostal tentokrát před českým reprezentantem Petrem Mrázkem opět přednost Jimmy Howard a s 27 zákroky proti 28 střelám Capitals byl zvolen mezi tři hvězdy zápasu. Na bodový zisk to však Detroitu nestačilo, o jediný gól se zasloužil v 55. minutě dorážkou z prostoru před bránou domácí Jay Beagle.

Nejlepší brankář uplynulé sezony NHL, Braden Holtby, potřeboval na čisté konto 25 zákroků. Washington utkání dotáhl do vítězného konce, přestože dohrával značně oslaben. Už před koncem první třetiny totiž pro zranění postupně odstoupili forvardi Andre Burakovsky, Lars Ellis a T.J. Oshie.

Hokejisté Columbusu si páteční výhrou 4:2 nad Rangers vytvořili nový klubový rekord, když vyhráli před svými fanoušky už posedmé v řadě. Hrdinou duelu byl útočník Matt Calvert, jenž během zápasu prodělal chirurgický zákrok v obličeji (ránu od puku mu zašili 36 stehy) a v 52. minutě zařídil rozdílovou akci navíc při hře v oslabení. V sestavě vítězů nechyběl i český nováček Lukáš Sedlák (7:16, +1, 1 střela).

Po skvělém vstupu do sezony, vyjma debaklu 0:10 od Columbusu, hokejisté Montrealu stále v pozici bodového lídra NHL ztrácí formu. Po posledním pátečním nezdaru 2:3 s Carolinou padli už potřetí v řadě. Kanadský celek svého soupeře přestřílel 33:18, přesto dal o gól méně. Hurricanes o svém triumfu rozhodli v úvodu třetí třetiny, kdy nastříleli všechny své góly díky Jeffu Skinnerovi, Teuvo Teravainenovi a Victoru Raskovi. Andrej Nestrašil byl jen mezi náhradníky a hostující Tomáš Plekanec (15:24, -1, 2 střely) se neprosadil.

Výsledky

Columbus - NY Rangers 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
17. W. Karlsson, 26. Gagner, 52. Calvert, 60. Jenner - 32. Grabner, 49. Zibanejad. Střely na branku: 24:27. Diváci: 14.541. Hvězdy zápasu: 1. Calvert, 2. Karlsson, 3. Gagner (všichni Columbus).

NY Islanders - Pittsburgh 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)
22. Nelson, 23. Beauvillier - 16. Crosby, 34. Daley, 62. Letang. Střely na branku: 22:35. Diváci: 13.365. Hvězdy zápasu: 1. Letang (Pittsburgh), 2. Beauvillier (Islanders), 3. Cole (Pittsburgh).

Calgary - Chicago 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
24. Bennett, 28. Monahan - 8. Hartman, 35. Seabrook, 58. Hossa (Kempný). Střely na branku: 30:24. Diváci: 18.691. Hvězdy zápasu: 1. Bennett (Calgary), 2. Crawford (Chicago), 3. Monahan (Calgary).

Carolina - Montreal 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)
44. Skinner, 48. Teräväinen, 50. Rask - 35. Petry, 56. Shaw. Střely na branku: 18:33. Diváci: 12.101. Hvězdy zápasu: 1. Hainsey, 2. Rask, 3. Ward (všichni Carolina).

Washington - Detroit 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
55. Beagle. Střely na branku: 28:25. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Beagle (oba Washington), 3. Howard (Detroit).