Plzeňský útočník Michael Krmenčík (vlevo) se žene za míčem v utkání s Mladou...

Plzeňský útočník Michael Krmenčík (vlevo) se žene za míčem v utkání s Mladou Boleslaví. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Plzeň ztratila, Zlín se přiblížil. Sparta na čelo ztrácí sedm bodů

• 69
Už jen o dva body vedou fotbalisté Plzně ligovou tabulku. Poté, co v sobotu v Mladé Boleslavi uhráli bezgólovou remízu, se jim přiblížil Zlín. Ten zvítězil potřetí v řadě a první místo má na dostřel. Dál se daří Slavii a tentokrát zvítězila i Sparta, která bez potíží doma porazila Karvinou. V tabulce je pátá, bod za Boleslaví.

Sparťanům se přitom nijak nevyprázdnila marodka, uzdravit se nestihli ani Václav Kadlec a Čermák, jejichž stav se měl v posledních týdnech postupně lepšit. Chyběli i vykartovaní Dočkal a Mazuch, proto musel v základní sestavě proti Karviné nastoupit osmnáctiletý Havelka. A na lavičce byli kromě gólmana Millera jen mladíci s minimem zkušeností.

Problém to pro Spartu nebyl. Dala rychle gól, před pauzou přidala druhý a dvacet minut před koncem díky Lafatovi třetí. Letenský kapitán dal devátou branku v sezoně a v tabulce kanonýrů je druhý za brněnským Škodou.

Úplně spokojený ale domácí kouč David Holoubek nebyl. „Ve druhé půli to nebylo optimální. Chceme hrát jinak,“ říkal po zápase v televizním rozhovoru.

Šlágr kola se hrál už v sobotu, ale kdo čekal, že uvidí přehlídku šancí a krásný fotbal, odcházel zklamaný. Souboj Plzně s Boleslaví, to nebylo utkání, na kterém by si diváci pošmákli. Minimum příležitostí, žádné góly...

Zatímco čtvrtá Boleslav mohla být s bodem celkem spokojená, pro Plzeň jde o ztrátu. Její náskok se ztenčil a překvapivě ji stíhá rozjetý Zlín.

Prohlédněte si, jak zápas Mladá Boleslav - Plzeň hodnotili jeho aktéři:

Ten ke třem bodům v Jihlavě dokráčel i díky fér gestu domácího obránce Antonína Rosy: přiznal rozhodčímu, že tečoval střelu Hnaníčka do vlastní branky, následkem čehož sudí změnil původní rozhodnutí o ofsajdovém postavení a branku uznal.

„Kdybych to neudělal, byl bych za blbce,“ říkal po utkání Rosa. Právě gól na 2:1 přitom zápas zlomil a dostal Jihlavu do ještě nepříjemnější situace - s jediným vítězstvím zůstává předposlední a už se na ní pomalu dotahuje dlouho beznadějná Příbram.

Té se po vítězství v minulém kole tentokrát povedlo uhrát bod v Brně. Zpočátku to vypadalo ještě nadějněji, protože rozhodčí pro ni odpískal penaltu po zákroku na Rezka a Pilík bez potíží proměnil. Jenže Brno má kanonýra Michala Škodu, který devátým a desátým gólem v sezoně skóre otočil. Deset minut před koncem ale domácím vzal dva body vyrovnávací trefou Brandner.

Brno nezažívá nejlepší časy, tabulkou se propadá níž a níž. Je třinácté a pod ním už je kromě Jihlavy a Příbrami jen Dukla, která prohrála potřetí v řadě. Tentokrát nezvládla malé pražské derby se Slavií, neudržela vedení po gólu Čajiče.

Hosty z Edenu zachránil ve druhém poločase žolík Mešanovič, který opět naskočil do zápasu jako náhradník a rozhodl. První gól dal sám, na druhý patičkou přihrál Škodovi. Slavia tak opět vyhrála a je neporažená už hodně dlouho: naposledy ztratila všechny body na konci srpna v Plzni. Pod trenérem Šilhavým dál válí a je třetí.

Pořadí střelců

Nejlepší ligoví kanonýři po 14. kole

1. Michal Škoda (Brno) - 10 gólů

2. David Lafata (Sparta) - 9 gólů

3. Jan Chramosta (Mladá Boleslav) - 7 gólů

Další z taháků kola, podještědské derby mezi Jabloncem a Libercem, vyznělo jednoznačně. Liberci se už po třech minutách zranil útočník Milan Baroš, pak sice ještě hosté kopali penaltu, ale tu Bartl neproměnil. Tím se zápas zlomil.

Domácí zabrali, před poločasem dal Tecl první gól, krátce po začátku druhé půle se trefil náhradník Mihálik a Tecl pak ještě stihl zvýšit. Liberec dohrával bez vyloučeného Coufala v deseti a utkání mu vůbec nevyšlo. V tabulce je jedenáctý, jen bod před čtrnáctou Duklou.

Slabší období prožívají i Bohemians. Tentokrát se vršovický klub doma v Ďolíčku trápil s Teplicemi a prohrál 0:1 i přesto, že hrál hodinu proti deseti - hosty oslabilo vyloučení Lüftnera.

Podruhé v řadě vyhrál Hradec Králové, kterému sedl zápas na Slovácku. Základ ke třem bodům položil v prvním poločase, po kterém vedl brankou Schwarze, ve druhé půli vedení navýšil Malinský. Domácím se sice povedlo snížit, když Zajíc proměnil penaltu, ale pojistku přidal tři minuty před koncem Janoušek.