Nik Stauskas (11) z Philadelphie akrobaticky zakončuje na koš Washingtonu....

Nik Stauskas (11) z Philadelphie akrobaticky zakončuje na koš Washingtonu. Nezastavil ho ani Tomáš Satoranský (druhý zprava). | foto: AP

Satoranský dal 7 bodů, ale Washington prohrál i se slabou Philadelphií

• 21
Basketbalisté Washingtonu se připoutali ke spodním patrům Východu NBA. Na palubovce nejslabšího celku konference Philadelphie padli 102:109. Tomáš Satoranský v dresu poražených zaznamenal sedm bodů, tři asistence a jeden doskok.

Pětadvacetiletý český rozehrávač patřil k nejvytíženějším náhradníkům Washingtonu, když odehrál 22 minut. Z pole proměnil všechny tři pokusy za dva body, zato při jediné trojkové střele neuspěl. Trefil jediný trestný hod ze čtyř.

Při absenci zraněného Bradleyho Beala tým střelecky táhl kapitán John Wall, který za 23 minut zaznamenal 27 bodů.

Markieff Morris připojil 19 bodů a double-double si připsali Otto Porter (15 bodů a 13 doskoků) i Marcin Gortat (10 bodů a 14 doskoků).

Cennějších však bylo 19 bodů Jahlila Okafora 16 bodů Ersana Ilyasovy či 13 bodů a 12 doskoků Daria Šariče. Jejich Philadelphia se druhým vítězstvím sezony vyrovnala Washingtonu, ale také Miami a dvěma nejslabším celkům Západu - Dallasu a New Orleans.

Domácí tým ani nemusel využít svou kamerunskou podkošovou naději Joela Embiida, jež některé zápasy kvůli předchozím zdravotním potížím vynechává. (Jeho příběh si můžete přečíst zde.)

Až na úvodní pasáž hráči z hlavního města Spojených států pouze reagovali na vedení domácích. Za stavu 12:14 povolili Wizards soupeři šňůru 13:0 a nabrali patnáctibodovou ztrátu. V polovině druhé čtvrtiny se jejich deficit propadl až na 24 bodů.

U matných momentů Washingtonu byl i Satoranský, který poprvé naskočil do hry v šesté minutě, ale rychle si připsal ztrátu potrestanou trojkou a dva fauly a šel si opět sednout.

Do hry se vrátil ve druhé čtvrtině za stavu 21:42 a už si vedl mnohem lépe. Wizards s ním na hřišti začali stahovat až na rozdíl deseti bodů. Mimo jiné vybojoval útočný doskok, po kterém dali hosté trojku.

Philadelphia si však vedení hlídala a nedovolila větší drama. Satoranský se tak alespoň v poslední čtvrtině blýskl akrobatickým zakončením.

„Nedařila se nám střelba, ale hlavně jsem vůbec nebránili. Neustále jsme si je nechávali zabíhat, a kdykoli jsme se přiblížili, tak oni šňůrou opět utekli. Bylo to frustrující,“ řekl Wall. „Máme teď bilanci 2-8 a máme dost problémů. Proto to nejjednodušší, co můžeme udělat, je začít makat,“ dodal rozzlobeně.

Sestřih ze zápasu Philadelphia - Washington

Mistrovský Cleveland bez odpočívající hvězdy LeBrona Jamese utrpěl druhou porážku v sezoně poté, co na palubovce Indiany prohrál 93:103. Pacers se přitom teprve podruhé v sezoně povedlo nastřílet přes 100 bodů a zároveň udržet soupeře pod stobodovou hranicí.

Cleveland sehrál o den dříve náročný zápas s Torontem, ve kterém James odehrál 38 minut, proto se s trenérem rozhodl vynechat duel s Indianou, aby šetřil síly na další zápasy. „Nezlobili jsme se, protože nám to zápas usnadnilo. Ale raději bychom je porazili v kompletním složení,“ řekl pivot Indiany Myles Turner.

Za vítěze byl nejlepším střelcem s 21 body Paul George, v dresu Clevelandu se Kevin Love a Kyrie Irving postarali dohromady o 51 bodů (27+24), ale nikdo další už se na dvouciferný počet nedostal.

New York zdolal Detroit 105:102, když se osobním maximem 35 bodů blýskl jedenadvacetiletý Kristaps Porzingis. Carmelo Anthony podpořil vítěze 22 body.

Kyle Lowry (vpravo) z Toronta se pokouší prosadit přes JaValeho McGeeho z Golden State.

Mise splněna, hlásí Carmelo Anthony z New Yorku.

Druhý těžký zápas ve dvou dnech má za sebou Toronto, po úterní prohře s Clevelandem ve středu nestačilo na Golden State 121:127. Nejlepším střelcem utkání byl tahoun vítězů Stephen Curry s 35 body, 30 body a devíti doskoky a šesti asistencemi ho doplnil Kevin Durant.

Na straně poražených si DeMar DeRozan připsal 34 bodů a zůstává nejlepším střelcem soutěže (33,4 bodu na zápas), Kyle Lowry si zapsal 24 bodů.

Teprve druhou porážku v sezoně a první po sedmi výhrách v řadě si připsali aktuální lídři soutěže Los Angeles Clippers, kteří doma podlehli 107:111 Memphisu. Hrdinou zápasu byl Marc Gasol, který v závěru ziskem míče zastavil útok soupeře a pak 14 sekund před koncem trefil vítěznou trojku.

Vítězná střela Marka Gasola

Až v koncovce se rozhodlo i v Oklahoma City, kde domácí vyhráli 105:103 nad Houstonem. Definitivně jasno bylo pět vteřin před koncem po smeči Russella Westbrooka, která znamenala pětibodový náskok. Westbrook byl s 30 body, 7 doskoky a 9 asistencemi nejlepším hráčem vítězů. Navíc ubránil hvězdu hostů Jamese Hardena na 13 bodech a 13 asistencích.

Výsledky NBA

Philadelphia - Washington 109:102 (za hosty Satoranský 22 minut, 7 bodů, doskok a 3 asistence)

11. Sacramento 12 4 8 33,3
12. Minnesota 10 3 7 30