Spolek zachraňuje ruinu zámku v Pětipsech, potřebuje na to sto milionů

  • 8
Z kdysi honosného renesančního zámku v obci Pětipsy na Chomutovsku jsou dnes jen obvodové zdi. Ale to se teď má postupně začít měnit. Jednu z nejzdevastovanějších památek v Česku, která měla nakročeno k zániku, se rozhodl koupit a dát do pořádku spolek Via Levamente.

„Je hotové statické zajištění velké části objektu. Nyní je klíčové zastřešení, abychom zastavili další chátrání. Čeká nás ještě spousta práce, ale zámek by se měl v budoucnu stát cílem rodinných výletů, milovníků dobrodružství a hádanek,“ říká předsedkyně pražského spolku Lenka Kodešová.

Renesanční zámek ze 16. století vznikl přestavbou tvrze ze 13. století. Ve druhé polovině 19. století zámek i přilehlý statek vzkvétaly díky tehdejšímu správci Gustavu Hodkovi, později ho jeho potomek koupil.

Během 2. světové války tu byl zajatecký tábor pro 130 Francouzů, po válce byl na čas Hodkům vrácen.

Osudným mu bylo hospodaření státního statku po roce 1948. Co mělo nějakou hodnotu, zmizelo.

Vyvezli desítky tun odpadu

„Když jsem zámek a hospodářství, tedy to, co zbylo, viděla poprvé, byla jsem v šoku. Dochovaly se jen holé obvodové zdi, vnitřek i nádvoří byly zavaleny sutí a odpadem,“ vzpomíná Kodešová na dobu před čtyřmi lety.

V té době spolek areál koupil od zemědělského podniku za tři miliony korun. Během prvních dvou let sháněl především historické dokumenty, stavební plány a jednal s památkáři a stavebním úřadem o projektu záchrany areálu.

V dalších letech se spolku díky vlastním zdrojům, soukromým dárcům i dotacím podařilo vyklidit desítky tun stavebního i jiného odpadu, opravit přístupový mostek a staticky objekt zajistit.

Za poslední dva roky spolek udělal práce za 1,2 milionu korun, z toho 537 tisíc získal z dotačních titulů Ústeckého kraje a 200 tisíc od ministerstva kultury. Odhadem obnova zámku, bez vybavení, vyjde na více než sto milionů korun.

Nejdůležitější je zastřešení

„Každým rokem ale částka narůstá, proto je zastřešení objektu pro nás nejdůležitějším milníkem v projektu,“ vypočítává Kodešová. Postup dalších prací bude záviset především na zajištění peněz.

„Líbilo by se mi mít hotovo za deset let, ale je to spíš přání snílka než realita. Kompletní dokončení včetně úprav hospodářských stavení, dvora a rybníka potrvá pravděpodobně mnohem déle,“ podotkla Kodešová.

„Jakmile bude ale první část zámku opravená, rádi bychom ho alespoň částečně zpřístupnili veřejnosti,“ říká. V budoucnu má zámek nabídnout interaktivní zábavu pro kolektivy a rodiny.

Vzhledem k tomu, nakolik je zdevastovaný a že se nedochovaly téměř žádné písemné záznamy, obrazy či fotografie o tom, jak vypadaly komnaty a mobiliář, rozhodl se spolek jít jinou cestou než vybudováním klasického prohlídkového okruhu.

„Místo toho plánujeme vytvoření turisticky atraktivního centra, kde budou lidé hrát zábavnou hru plnou úkolů a hádanek s historickou tematikou. Velký sál pak bude vhodný pro pořádání koncertů a výstav,“ přibližuje plány Kodešová.